Korzeń galgantu to pikantna przyprawa pochodząca z Azji Południowej. Jest blisko spokrewniony z imbirem i kurkumą i od wieków jest wykorzystywany w ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej.

Podobnie jak imbir i kurkuma, galgant można spożywać zarówno na świeżo, w postaci sproszkowanej, jak i po ugotowaniu. W sproszkowanej formie stał się popularnym dodatkiem do wielu dań kuchni chińskiej, indonezyjskiej, malezyjskiej i tajskiej.

Galgant jest również stosowany w celu załagodzenia niektórych dolegliwości. Liczne badania potwierdziły, że pomaga leczyć infekcje, zmniejsza stany zapalne, poprawia męską płodność, a nawet pomaga w zwalczaniu różne rodzaje raka.

Właściwości zdrowotne galgantu

Dlaczego warto włączyć do diety galgant? Jego korzyści są nieocenione. Oto tylko część z nich:

Zobacz także:

  • Korzeń galgantu jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać choroby i chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Galgant ma zdolność do poprawy pamięci.
  • Obniża poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu LDL.
  • Badania na probówkach wykazały, że związek aktywny w korzeniu galgantu, znany jako galangina, może zabijać komórki rakowe lub zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się.
  • Korzeń galgantu może zwiększyć męską płodność.
  • Może zmniejszyć stan zapalny i ból.
  • Olejki eteryczne pozyskiwane z korzenia galgantu, mogą zwalczać szereg mikroorganizmów.
  • Korzeń galgantu może zabijać szkodliwe bakterie, w tym E. coli, Staphyloccocus aureus i Salmonella Typhi.

Jak przygotować napar z galgantu?

Jeżeli chcecie w pełni wykorzystać moc tego korzenia, możecie przyrządzić z niego napar. Wystarczy zalać jedną łyżkę przyprawy wrzątkiem i zaparzać miksturę przez 30 minut. Taki napar bardzo korzystnie wpłynie na waszą perystaltykę jelit.

Jak smakuje galgant i jak go wykorzystać w kuchni?

Galgant to przyprawa, która ma ostry i lekko gorzki smak. Doskonale podkreśli smak wołowiny, ryb, a nawet może być wykorzystana jako zagęszczacz sosów. Przyprawa ta jest ważnym składnikiem tajskich past curry. W wielu kuchniach świata stosuje się ją również do zup, makaronów, owoców morza oraz mięsnych szaszłyków.

Źródło: Radio ZET, healthline.com