Pomidory też można mrozić. Sprawdźcie, jak zrobić to poprawnie
Flickr
Newsy

Wiedzieliście, że pomidory można mrozić? Zróbcie to w ten sposób, by zachować ich smak

Smak dojrzałych na słońcu pomidorów nie da się porównać ze smakiem tych dostępnych zimą, a także wiosną. Ich miąższ jest słodki, miękki i wyjątkowo soczysty. Warto zachować go również na zimne dni. Można to zrobić umiejętnie mrożąc działkowe zbiory. 

Metod na przechowanie pomidorów przez zimowe miesiące jest wiele. Można robić z nich przeciery, wekować, kisić, a w końcu również mrozić. W mrożonej formie to warzywo przetrwa z wami wiele miesięcy i będzie wspaniałym dodatkiem do treściwych zup, leczo, a nawet sałatek czy kanapek. Zobaczcie, jak można zamrozić pomidory w różnych formach. 

Jak zamrozić pomidory w całości? 

Decydując się na taki sposób przechowywania pomidorów, powinniście zastanowić się, do czego później chcecie je wykorzystywać. Pozwoli to wybrać odpowiednią dla nich formę podczas mrożenia. Pokrojone pomidory nadają się np. do leczo lub gulaszy, zmiksowane do sosów, całe do kanapek. 

Jeżeli zdecydowaliście się na opcję zamrażania pomidorów w całości, powinniście wybrać do tego ich mniejsze odmiany. Warzywa dokładnie umyjcie, wysuszcie i połóżcie na desce, tak by nie stykały się ze sobą. Następnie wsuńcie je do zamrażalnika na 24 godziny. Po tym czasie przełóżcie do woreczków strunowych i włóżcie ponownie już razem do zamrażarki. 

Zobacz także
Czy wiecie, jak prawidłowo mrozić maliny? Przez 1 błąd po zamrożeniu będą już do niczego

Czy wiecie, jak prawidłowo mrozić maliny? Przez 1 błąd po zamrożeniu będą już do niczego

Jak mrozić pieczarki? Koniecznie zróbcie 1 rzecz przed zamrożeniem, żeby nie straciły koloru

Jak mrozić pieczarki? Koniecznie zróbcie 1 rzecz przed zamrożeniem, żeby nie straciły koloru

Jak mrozić pomidory w plasterkach i zblendowane? 

Pomidory, które chcecie wykorzystywać do robienia zup i sosów musicie najpierw obrać ze skórki i usunąć z nich zielone końcówki. Później wystarczy je zblendować i przelać do pojemników. W takiej formie można je przechowywać, aż do wiosny. 

Jeżeli potrzebujecie z kolei mieć tzw. gotowca na kanapki lub do sałatek, zdecydujcie się na pokrojenie ich w kostkę lub plasterki. Jak zamrozić takie pomidory? 

  1. Umyjcie warzywa i dokładnie osuszcie je ręcznikiem papierowym. 

  1. Jeżeli nie lubicie pomidorów ze skórką, to teraz jest właściwy moment, by je obrać. Możecie to zrobić zalewając je gorącą wodą i ściągając skórę. 

  1. Pomidory pokrójcie w kostkę lub plasterki, a następnie rozłóżcie na tacy. 

  1. Włóżcie je na kilka godzin do zamrażarki, a później przesypcie do pudełek i szczelnie zamknijcie. 

  1. Wsuńcie do chłodziarki i sięgajcie, kiedy tylko potrzebujecie przygotować coś pysznego z ich udziałem. 

Źródło: smakdnia.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar? Praktyczne triki i porady
Adobe Stock
Newsy
Jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar? Praktyczne triki i porady
Czy trzeba obierać rabarbar? Jak powinno się go kroić? Czy można go mrozić? Na te wszystkie pytania odpowiemy wam w tym krótkim poradniku dla początkujących.

Rabarbar słynie z kwaśnego i mocnego smaku, który świetnie sprawdza się w różnego rodzaju wypiekach. Dzisiaj przedstawimy wam kilka praktycznych porad dotyczących obierania, krojenia i zamrażania rabarbaru. Do czego można wykorzystać rabarbar? Niezależnie od tego czy rabarbar jest warzywem, czy też jak chcieliby niektórzy – owocem, warto wykorzystywać go w sezonie tak często, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim do ciast , do deserów , do kompotów . Znane są jednak nieco  bardziej nieoczywiste przepisy z wykorzystaniem rabarbaru. Takie jak na przykład filety w sosie rabarbarowym w sezamie , czy też kotlety mielone z rabarbarem . Przyznamy, że brzmi to dość osobliwie. Ale za to jak smakuje! Kiedy jednak rabarbarowe szaleństwo powoli zacznie dobiegać końca, warto pomyśleć o zrobieniu zapasów na późniejszą porę. Rabarbar nadaje się do mrożenia. Jeśli zrobicie to w odpowiedni sposób, po kilku miesiącach dalej będziecie cieszyli się jego kwaśnym i charakterystycznym smakiem. Jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar? Dla osób, które nie mają większego doświadczenia z rabarbarem, przygotowaliśmy garść pożytecznych informacji, trików i porad na jego temat. Oto one: Świeży rabarbar można przechowywać w lodówce do ok. 2 tygodni Zanim przystąpicie do przygotowania dania na bazie rabarbaru, koniecznie dokładnie umyjcie go z resztek ziemi i innych zabrudzeń. Pozbądźcie się liści i odetnijcie końcówki Rabarbar można obrać, ale nie jest to konieczne. Jeżeli jednak zdecydujecie się na ten krok, użyjcie małego noża, którym zahaczycie łodygę od góry i łatwo oderwiecie włókna Rabarbar można obrać wtedy, gdy czerwonawe włókna są już nieco twarde Rabarbar dodawany do ciasta należy kroić w niezbyt duże kawałki - zbyt duża rabarbarowa kostka ma tendencję do opadania m.in. w drożdżowych ciastach Rabarbar...