Większość deserów nie może się po prostu obyć bez tego składnika. Apetyczny zapach wanilii sprawia, że natychmiast ślinka cieknie, a pomieszczenie wypełnione jej aromatem od razu staje się bardziej przytulne.

Wspaniale pasuje do ciast, ciasteczek, deserów i lodów. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wanilia, poza wyjątkowym smakiem i aromatem, ma też niezwykłe właściwości zdrowotne. 

Skąd pochodzi wanilia?

Ojczyzną wanilii są lasy deszczowe Ameryki Południowej i Środkowej. Z czasem, gdy stała się bardziej popularna, uprawę wanilii rozpoczęto również w innych rejonach świata. Obecnie jej największe plantacje znajdują się na Madagaskarze, jednak koneserzy tej przyprawy uważają, że najlepsza jest ta pochodząca z Meksyku.

Zobacz także:

Charakterystyczny aromat wanilii uzyskuje się poprzez poddanie jej procesowi fermentacji, a następnie suszenia. Znane wszystkim ciemnobrązowe, prawie czarne laski wanilii pokryte białym nalotem to właśnie efekt tych zabiegów. 

Właściwości wanilii

Wanilia wspaniale pachnie i smakuje, ale to nie koniec jej zalet. Jedzenie dań i deserów z dodatkiem tej przyprawy ma kilka zaskakujących korzyści:

  • zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i tym samym poprawia trawienie

  • działa rozkurczowo

  • uspokaja i wycisza przy nadmiernym stresie

  • zmniejsza chęć do podjadania

  • ma działanie antyseptyczne

Uważa się też, że wanilia jest naturalnym afrodyzjakiem. Ze względu na jej bardzo przyjemny zapach, stanowi ona często składnik perfum (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn), a także balsamów, kremów i innych kosmetyków do pielęgnacji ciała czy włosów. 

Sposoby na wykorzystanie wanilii w kuchni 

Wanilii można użyć do zrobienia własnego cukru waniliowego. Wystarczy wsypać zwykły cukier (biały, trzcinowy albo ksylitol) do pojemnika i włożyć do niego kilka lasek wanilii. Przyprawę tę można wykorzystać też do zrobienia wielu smacznych potraw i napojów. Skorzystajcie z poniższych inspiracji autorstwa użytkowników Gotujmy.pl: