Kotlety schabowe są uwielbiane przez Polaków, ale i turystów z zagranicy. Przyrządzone z delikatnego schabu z dodatkiem przypraw, obtoczone w panierce wręcz rozpływają się w ustach. Najczęściej są podawane w towarzystwie tłuczonych ziemniaków bądź frytek oraz surówki. To danie, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie!

Kotlet schabowy to tradycyjne polskie danie

Niektórzy porównują go do wiedeńskiego sznycla, gdyż są bardzo podobne. Jednak różnią się 1 zasadniczą rzeczą, a dokładniej mięsem, z jakiego jest przygotowywane danie. Wiedeński sznycel przyrządza się z cielęciny, zaś schabowe jak sama nazwa wskazuje ze schabu. Są tak popularne, że goszczą na naszych stołach na co dzień i od święta. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego, rodzinnego obiadu bez właśnie tego dania.

Aby kotlety schabowe wyszły perfekcyjnie, szczególną uwagę należy zwrócić na wybierane mięso. Przede wszystkim powinien być to schab. Warto jest zaopatrzyć się w ten produkt bezpośrednio u rzeźnika, gdyż wtedy będziecie mieć gwarancję o wysokiej jakości oraz świeżości mięsa. Możecie również zakupić go w punkcie sprzedaży tego typu produktów bądź w sklepie. Jednak wówczas należy zwrócić uwagę na datę przydatności, by była jak najdłuższa, a także czy schab nie zawiera zbędnych dodatków.

Jak smażyć kotlety schabowe?

Obróbka termiczna mięsa to kluczowych moment w trakcie przygotowywania posiłków. Wtedy należy zachować szczególną ostrożność, bo wystarczy chwila nieuwagi, a kolety schabowe nie wyjdą.

Zobacz także:

Ogień kuchenki nie może być zbyt duży, aby panierka nie spaliła się na samym początku, zaś schabowe nie pozostały w środku surowe. Zaleca się zastosowanie średniego ognia.

Ważną, a także sporną kwestią jest tłuszcz, na jakim powinno się smażyć schabowe. Mówi się, że powinien to być olej rzepakowy, olej kokosowy, masło klarowane. Jedynym i słusznym tłuszczem w tym przypadku jest smalec. Nie należy się go obawiać, gdyż schabowe idealnie oraz równomiernie się usmażą, a jednocześnie nie przybiorą nieprzyjemnego dla nosa zapachu.

Po smażeniu warto je odsączyć na papierze ręcznikowym z nadmiaru tłuszczu. 

Jak wzbogacić smak schabowych?

Nieraz zdarza się przygotować większą ilość schabowych dla większej grupy gości. Wówczas by jak najdłużej zachowały swoją świeżość, warto zastosować jeden patent.

Po usmażeniu kolety przełóżcie do naczynia żaroodpornego wraz z odrobiną masła i kilkoma ząbkami czosnku. Całość duście na niewielkim ogniu. Takie schabowe podawajcie na stół w naczyniu. Dzięki temu trikowi, kotlety będą idealnie soczyste, delikatne w środku, a dodatkowo nabiorą nowego aromatu. Goście taką formą dania z pewnością będą zachwyceni.