domowe sposoby na wątrobę
AdobeStock
Newsy

Połączcie te 2 składniki wieczorem, a rano wypijcie napar. Wasza wątroba odetchnie z ulgą

Dokucza wam wątroba? Przygotujcie domowy napar, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
Katarzyna Wyborska
styczeń 15, 2021

Wątroba to jeden z ważniejszych organów w organizmie człowieka. To ona chroni wasze ciało przed toksynami, które znajdują się w spożywanym przez was jedzeniu. Dotyczy to także, a nawet zwłaszcza alkoholu! Wątroba filtruje składniki dostarczane wraz z jedzeniem tak, aby nic niepożądanego nie trafiło do krwi.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Funkcje wątroby

Jeżeli kiedykolwiek wymienialiście filtr w odkurzaczu albo oczyszczaczu powietrza, to na pewno wiecie, ile zanieczyszczeń się tam gromadzi. A właśnie takim filtrem dla organizmu jest wątroba, która przyjmuje na siebie wszystkie toksyny i inne składniki, by go chronić. Jej funkcje to m.in.:

  • Neutralizowanie toksyn – głównie z alkoholu, ale też innych używek, np. narkotyków,
  • Neutralizowanie szkodliwych dla organizmu substancji – mowa przede wszystkim o składnikach leków, ale także konserwantach znajdujących się w spożywanej żywności,
  • Niszczenie alkoholu – odpowiada za rozkład wypijanego alkoholu
  • Produkcja żółci – żółć detoksykuje organizm oraz umożliwia trawienie tłuszczów

Problemy z wątrobą

Jeżeli zaczynacie odczuwać dolegliwości ze strony wątroby to znak, że została ona czymś przeciążona. Nie oznacza to od razu, że cierpicie na marskość wątroby. Często za ból w okolicy tego organu odpowiedzialne jest przyjmowanie silnych leków, picie dużych ilości alkoholu albo przejedzenie się tłustymi i ciężkimi potrawami. W takim przypadku dobrze jest przygotować sobie napar, który złagodzi nieprzyjemne objawy!

Przepis na łagodzący napar

Gdy dokucza wam wątroba, możecie z łatwością przygotować napar ze składnika, który każdy z was na pewno ma w domu. Potrzebujecie:

  • 150 g rodzynek
  • 400 ml wody

Ważne, by rodzynki były ekologiczne i pozbawione szkodliwego dwutlenku siarki. Najlepiej kupić je w sklepie ze zdrową żywnością.

Przygotowanie

  1. Rodzynki dokładnie umyjcie.
  2. W garnku zagotujcie wodę i wrzućcie do niej rodzynki. Gotujcie na małym ogniu przez 20 minut.
  3. Odstawcie garnek na całą noc (lub minimum 12 godzin).
  4. Po tym czasie wyjmijcie z garnka rodzynki – można je zużyć do ciasta albo owsianki. Przygotowany napar pijcie codziennie rano przez 4 dni, co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem.
Komentarze