Połączcie 3 składniki z kuchennej szafki i wyszorujcie nimi okna. Ramy znów będą bielutkie jak nowe
Własne
Newsy

Połączcie 3 składniki z kuchennej szafki i wyszorujcie nimi okna. Ramy znów będą bielutkie jak nowe

Umycie nawet najbrudniejszych okien wcale nie jest trudne, tylko wymaga cierpliwości i pracy. Inaczej jest w przypadku pożółkłych ram - te trzeba wziąć sposobem, a my go znamy. Zobaczcie, jak sobie poradzić z brudnymi ramami.

Jeżeli wasze okna ostatni raz widziały szmatkę i gąbkę w okolicach świąt wielkanocnych, to już najwyższy czas wziąć się za mycie. Tegoroczne lato jest dość suche, a to sprzyja brudzeniu się okien - osadza się na nich kurz, a ostre słońce sprawia, że zalegający na ramach brud może prowadzić do odbarwień.

Jeżeli dobrze znacie problem żółtych plam na białych ramach okiennych, poznajcie domowy sposób na to, by się ich pozbyć. Nie trzeba do tego żrących środków - wystarczy to, co macie w kuchni. 

Domowy sposób na żółte ramy okienne

Żółte plamy i odbarwienia na białych ramach okiennych to częsty problem w starszych, plastikowych oknach. Tworzywo, z którego są wykonane, pod wpływem brudu, zanieczyszczonego powietrza i światła słonecznego niszczy się, staje się matowe i zółtawe. Jeżeli jednak nie doszło jeszcze do trwałej zmiany koloru ram, można je wyczyścić domowym sposobem. Potrzebujecie do tego:

  •  3 szklanek wody

  • ¾ szklanki octu

  • 4 łyżek soku z cytryny

  • 1 łyżki płynu do mycia naczyń

Wszystkie te składniki dokładnie wymieszajcie i wlejcie do butelki ze spryskiwaczem, np. po płynie do mycia okien. Najpierw usuńcie pierwszą warstwę brudu z ram za pomocą mokrej szmatki, a potem spryskajcie je wykonanym środkiem, umyjcie gładką stroną gąbki i wytrzyjcie jeszcze raz mokrą, czystą szmatką.

Możecie też spróbować pasty z sody oczyszczonej, jednak trzeba zachować bardzo dużą ostrożność - papka z sody może zniszczyć materiał, z którego wykonane są ramy. Jeżeli chcecie jej użyć, róbcie to miejscowo i bardzo delikatnie. 

Zobacz także
Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy, do tego popularny produkt z waszej kuchni

Wasze okna będą lśniące i bez smug. Wystarczy do tego popularny produkt z waszej kuchni

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Ten popularny produkt spożywczy będzie tu niezastąpiony

Jak myć żółte ramy okien?

Niestety, ramy odbarwiają się zwykle ze starości oraz przez nieprawidłowe czyszczenie. Jeżeli macie ramy wykonane z tworzywa PVC, nie powinniście stosować do mycia środków:

  • zawierających chlor 

  • zawierających substancje żrące

  • past oraz mleczek, które zawierają ścierające drobinki

Nie powinno się też myć ram z PVC za pomocą ostrych przyrządów, takich jak druciak do naczyń, noże czy nawet szorstka strona gąbki do mycia naczyń.