Polacy zaczęli masowo rezerwować majówkowe wyjazdy. Czy po wspólnym grillowaniu przybędzie zakażeń?
Adobe Stock
Newsy

Polacy zaczęli masowo rezerwować majówkowe wyjazdy. Czy po wspólnym grillowaniu przybędzie zakażeń?

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią planowanie dłuższego urlopu. Mimo panującej pandemii, wielu Polaków decyduje się na wyjazd w tym czasie. Taka decyzja może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak większa liczba zakażeń.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 13, 2021

Z każdym dniem na zewnątrz robi się coraz cieplej, a ludzie czują coraz większą potrzebę przebywania na świeżym powietrzu niż w izolacji w mieszkaniu. Maj jest nieoficjalnym rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, a wraz z nim wyjazdów. Z tego też powodu, sporo Polaków planuje spędzenie majówki na wyjeździe. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Tradycyjna” majówka

Początek maja od zawsze kojarzył się z pierwszym, dłuższym wolnym po chłodniejszych miesiącach. Wówczas większość ludzi korzystała z tego czasu i wykorzystywała go na różne wyjazdy czy też spotkania ze znajomymi. Rozpoczynał się również tak zwany sezon grillowy. Można by rzec, że to inauguracja sezonu letniego, kiedy dzień w głównej mierze spędza się na świeżym powietrzu.

Zobacz także

Długi czas obostrzeń

Część obostrzeń obowiązuje już od przeszło pół roku. Wśród nich są zamknięte siłownie czy też restauracje. Pod koniec marca w związku z dynamicznym rozwojem trzeciej fali koronawirusa, rząd wprowadził kolejne zasady, które na dobre usidliły ludzi w domu. Wśród nich są:

  • zamknięte galerie handlowe,
  • zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie,
  • limit osób w kościołach oraz sklepach spożywczych,
  • zakaz zgromadzeń czy organizowania imprez, 
  • zamknięte hotele.

To tylko część obowiązujących do 18 kwietnia zasad. Kolejne decyzje zależą tylko i wyłącznie od liczby zakażeń oraz zgonów. Obecna sytuacja wskazuje jednak iż zostaną one przedłużone. 

Majówka w lockdownie 

Z uwagi na długi okres obowiązujących obostrzeń, a także ze względu na wiosnę i coraz cieplejsze dni, ludzie są spragnieni normalności. Mimo obecnego lockdownu, sporo Polaków zdecydowało się na wyjazd na początku maja, a wraz z nim na rezerwację terminów. Niestety, dzisiaj ciężko powiedzieć czy majówka odbędzie się w poluzowanych warunkach czy jednak nadal będą obowiązywać aktualne obostrzenia. Rezerwacja wyjazdu z takim wyprzedzeniem może wiązać się z końcowym fiaskiem.

Konsekwencje po majówce

Rządzący już wcześniej zapowiadali, że w tym roku również nie ma szans na spędzenie majówki w tradycyjny sposób. Wiązałoby się to z ponownym wzrostem zakażeń. Specjaliści zalecają spędzenie początku maja w domowym zaciszu, aby w okresie wakacyjnym móc znieść obostrzenia i cieszyć się tym okresem.

O majówce wypowiedział się również prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych:

Te osoby myślą: jest ryzyko, jest zabawa. I wolą zarezerwować. Być może hotelarze są elastyczni i pozwalają na wycofanie zaliczek albo ich nie pobierają. W tej chwili to jest za wcześnie. Nie wiem, jak to będzie wyglądało za tydzień, za dwa tygodnie. 
 

Czytaj także:

Komentarze