Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną
Adobe Stock
Newsy

Polacy tyją w zastraszającym tempie. To może być przyczyną

Zobaczcie dlaczego panuje epidemia otyłości w naszym kraju. Znamy kilka możliwych przyczyn!
Anna Urbańska
marzec 28, 2021

Konsekwencje przedłużającego się lockdownu są bardzo wielowymiarowe. Jedną z najpoważniejszych z nich jest to, że Polacy na potęgę tyją. Co trzeci Polak twierdzi, że w czasie pandemii przybrał na wadze. Sprawdźcie, jakie są przyczyny!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Otyłość wśród Polaków

Już sześciu na dziesięciu dorosłych Polaków ma nadwagę. Co czwarta osoba klasyfikuje się już jako otyła. Pandemiczny świat, restrykcje i zamknięte siłownie na pewno nie ułatwiają utrzymania zdrowej masy ciała. To właśnie brak ruchu i siedzący tryb życia powodują, że Polacy bardzo mocno tyją. 

Pandemia a masa ciała Polaków

Jak wpłynęła na masę ciała i odżywianie Polaków pandemia? Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci Polak przyznaje, że przytył w trakcie pandemii. Jednocześnie ponad 30% twierdzi, że zaczęło odżywiać się zdrowo. Dlaczego tak się stało? Jest kilka możliwych przyczyn. Omawiamy te najbardziej prawdopodobne.

Przyczyny otyłości Polaków

Brak ruchu

Powodem tycia jest utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego, czyli najprościej mówiąc – dostarczanie więcej kalorii niż jest spalane. Teoretycznie są więc dwie możliwe przyczyny tycia. Albo zbyt duże spożycie pokarmu, albo za mała ilość ruchu. Dzięki aktywności fizycznej jesteście w stanie podnieść swoje zapotrzebowanie kaloryczne i po prostu jeść więcej!

W pandemii wasza aktywności fizyczna na pewno mocno spadła. Jako aktywność zalicza się nie tylko sport, ale też cały ruch w ciągu dnia zwany spontaniczną aktywnością fizyczną. Przejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu, a nawet gestykulację! Siedzenie w domach nie sprzyja zwiększaniu spontanicznej aktywności, może być więc główną przyczyną tycia. Jeśli dalej jecie tyle samo, a ruszacie się mniej, przytyjecie.

Zobacz także

Jedzenie na wynos

Wiele osób w trakcie pandemii zaczęło zamawiać więcej jedzenia na wynos. To dobre wsparcie lokalnej gastronomii, ale nie zawsze korzyść dla masy ciała. Często posiłki z restauracji czy fast foodów są kilka razy bardziej kaloryczne niż te, które przygotowalibyście w domu.

Złe podejście do tematu diety

Dieta, nawet ta, która ma pomóc wam schudnąć, nie musi opierać się na wielkich wyrzeczeniach! Nie rozpoczynajcie procesu odchudzania od wykluczenia wielu produktów. Spójrzcie na swój sposób odżywiania całościowo i zróbcie małe zmiany. Mogą to być:

  • Zamiana soków i napojów na wodę
  • Ograniczenie dodawanego cukru do herbaty i kawy
  • Zamiana smażenia na gotowanie i duszenie

Brak motywacji

Przedłużający się lockdown nie wpływa dobrze na psychikę. Motywacja do podjęcia dobrych zmian może być wtedy mniejsza. To też jedna z możliwych przyczyn tycia w trakcie pandemii. 

 

Komentarze