Na zimno czy pieczony, ze świeżymi owocami czy bakaliami, ze spodem czy bez, jest wiele przepisów i pomysłów na przygotowanie sernika. Każdy z nich jest wyjątkowy oraz ma pewną wyróżniającą się cechę. Jednak pieczenie sprawia co niektórym trochę problemów, co skutkuje spieczonym, popękanym i niezbyt apetycznie wyglądającym ciastem.

Historia sernika

Ten wypiek pojawił się na stołach już setki lat temu, a jego przygotowywanie zapoczątkowali Grecy, którzy do przyrządzenia słodkiego posiłku wykorzystywali biały ser. Później zaczęto dodawać do niego różnego rodzaju dodatki, a najczęściej były to wszelkiego rodzaju bakalie oraz orzechy.

Wówczas do przygotowania tego przysmaku, ciasto przygotowywano z mąki pszennej, zaś masę serową z sera koziego. Przepis na sernik został spisany dopiero w momencie podbicia Grecji przez Cesarstwo Rzymskie. Od tego momentu sposób przyrządzenia wypieku przewija się na kartach historii po dziś dzień.

Jaki sernik jedzą w innych krajach?

Sernik to wypiek, który jest znany na całym świecie, a każde państwo ma swój własny indywidualny sposób na jego przygotowanie. To czyni go również wyjątkowym, gdyż mimo sporych rozbieżności to nadal podstawą smakołyku jest biały ser. Wśród popularnych rodzajów sernika należy wyróżnić.

Zobacz także:

Sernik nowojorski

Jest wykonany na spodzie z ciasteczek z masą serową z dodatkiem kwaśnej śmietany, może być również polany sosem owocowym bądź śmietanką z nutą cytrynową.

Sernik wiedeński

Najprostsza forma sernika, pieczony bez spodu, składający się jedynie ze zmielonego twarogu, jaj, cukru, odrobiny mąki i ewentualnie bakalii,

Sernik japoński

To ciasto pieczone w kąpieli wodnej bez spodu. Charakteryzuje się swoją wysokością oraz puszystością, którą nadaje mu odpowiednia obróbka termiczna.

Sernik królewski

To wypiek pochodzący z Niemiec, wśród pozostałych wyróżnia się czekoladowym spodem i kruszonką przygotowaną również z tego samego ciasta, jest on pieczony i może być również z dodatkiem rodzynek,

Sernik polski

Proste w przygotowaniu ciasto, nie ma spodu, ale w zamian ma sporą ilość różnych bakalii. Masa twarogowa jest dodatkowo zagęszczana proszkiem budyniowym, kaszą manną bądź gotowanymi ziemniakami,

Sernik flaó

Przepis na ten sernik pochodzi z Ibizy, gdzie jest tradycyjnie podawane podczas świąt wielkanocnych, charakteryzuje się smakiem anyżu i mięty.

Sposobów na przyrządzenie sernika jest mnóstwo, może być z dodatkami lub bez, pieczony na cieście bądź nie. Wybór odpowiedniego przepisu zależy od gustu, jednak szeroka gama przepisów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Patent na pękający sernik

Nieraz każdej gospodyni zdarzyło się, iż sernik w piekarniku szybko i pięknie wyrósł, po czym równie szybko opadł oraz popękał. To zmora, która spędza sen z powiek. Można oczywiście tą wpadkę zakryć polewą bądź innymi dodatkami, jednak już nie będzie wyglądać tak apetycznie. Jest jeden sposób, aby uratować wypiek przed taką gafą.

Podczas dodawania składników, masę należy wymieszać tylko i wyłącznie do ich połączenia się. Im dłuższy czas mieszania tym większe prawdopodobieństwo, iż wypiek będzie nieudany. Dzieje się tak, gdyż podczas mieszania do masy twarogowej dostają się pęcherzyki powietrza, które spowodują, że ciasto podczas pieczenia urośnie, ale i popęka. Wystarczy zamieszać do połączenia składników, a następnie przełożyć twaróg do formy.