Polacy chętniej kupują marki własne
Adobe Stock
Newsy

Polacy coraz częściej wybierają tańsze jedzenie. Zamiast drogich produktów wolą kupić…

Zmieniają się gusta i guściki polskich konsumentów. Na upodobania zakupowe Polaków ogromny wpływ dalej ma jednak cena.

Świadomość konsumencka w Polsce wciąż stoi na niezbyt wysokim poziomie. Wiele osób kupujących różne produkty w sklepach wciąż niewiele o nich wie.

Przykład? Często zdarza się, że markowy produkt z delikatesów niczym nie różni się od bliźniaczego produktu z marketu poza etykietą.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym są tak zwane produkty marek własnych?

Produkty należące do grupy tzw. marek własnych przeważają na półkach takich sklepów jak Biedronka, Kaufland czy Lidl.

Częstą praktyką jest występowanie tego samego produktu pod jedną etykietą w zwykłym sklepie, a pod „biedronkową” lub „lidlową” w sklepach tych sieci.

Zazwyczaj jedyną róznicą jest opakowanie produktu. Wartość odżywcza, skład i inne parametry pozostają takie same.

Jaki jest więc sens wprowadzania tego typu produktów na rynek? Interes w tym mają zarówno producenci, jak i sprzedawcy danego towaru.

Dlaczego w sklepach dostępne są produkty marek własnych?

Przyjrzyjmy się więc, jak taki schemat wygląda na przykładzie mleka. Wszystko zaczyna się w trakcie porozumienia producenta i sieci sklepów.

Obydwie strony dobiją targu i podpisują duży kontrakt na dostawę mleka do tysięcy sklepów w całym kraju.

Stroną rozdającą karty w tym duecie są oczywiście wielkie sieci sklepów spożywczych. To one narzucają reguły gry producentom.

Kiedy więc sieć sklepów zwróci się do producenta z ofertą nie do odrzucenia, czyli korzystnym kontraktem na dostawę produktów do sklepów w całym kraju, producent nie ma wyjścia.

Po przyjęciu takiej oferty producent naszego mleka musi więc przygotować mleko według standardów i wymagań sieci sklepów.

To właśnie wielkim sieciom spożywczym zależy na standaryzacji i ujednoliceniu produktów ze swojej oferty.

Dlaczego Polacy coraz chętniej wybierają produkty marek własnych?

Dzięki temu klient lepiej zna i docenia przysłowiowe „mleko z Biedronki”, a nie produkt od danego producenta, czyli w tym przypadku mleczarni.

Ostatnie badania fachowego centrum analitycznego Deloitte wykazały, że Polacy coraz chętniej zwracają swoją uwagę właśnie w stronę takich produktów.

Tańsze zamienniki oryginalnych produktów, czyli marki własne zaczęły robić coraz większa popularność w trakcie trwania obecnej pandemii koronawirusa.

Co prawda wiara w lepszą jakość produktów markowych, a także większe zaufanie producentom wielkich marek wciąż jest żywe, trend zmiany jest wyraźnie zauważalny.

Coraz większa liczba Polaków zdaje się jednak zauważać, że różnice między produktami marek własnych a produktami oryginalnymi są niewielkie.

O zakupie tańszych marek własnych supermarketów i sieci spożywczych w dużej mierze decyduje także ich niemal zawsze niższa cena.

Biedronka otwiera sklep na Allegro. Zdziwicie się, co można w nim kupić
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Biedronka otwiera sklep na Allegro. Zdziwicie się, co można w nim kupić 
Biedronka czyni kolejny krok w biznesowej ekspansji i wkracza na Allegro. Z jakim asortymentem? Możecie się bardzo zdziwić.

Biedronka nawiązała właśnie współpracę z Allegro, w ramach której na popularnym portalu aukcyjnym otworzono wirtualny sklep. Gigant spożywczy będzie oferował w nim produkty marek własnych. Na pierwszy ogień pójdą pieluchy. Zakupy będzie można odebrać w automacie pocztowym, zamiast stać w gigantycznej kolejce do kasy. Najpopularniejszy sklep w Polsce wkracza na Allegro Jeżeli chodzi o liczbę sklepów, Biedronka jest największą siecią handlową w Polsce. Pod koniec czerwca 2019 roku, w Polsce było 2916 sklepów z tym logo. Obecnie liczba ta przekracza już 3100. Biedronka cały czas się rozwija i wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów, o czym świadczy chociażby fakt, że właśnie nawiązała współpracę z Allegro. Biedronka robi krok w kierunku e-commerce Biedronka coraz prężniej działa w dziedzinie e-commerce. Właśnie zadebiutowała na Allegro sklepem marki własnej Dada, która dobrze znana jest głównie mamom. W ramach oferty możemy zakupić takie produkty, jak pieluchy, środki czystości oraz produkty pielęgnacyjne dla dzieci. W ofercie dostępne są pieluchy i pieluchomajtki, które jako jedyne w Polsce zostały stworzone we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka - czytamy na Allegro. Oferta jest skierowana do rodziców, którzy chcą zaoszczędzić na czasie i zamiast stać w długiej kolejce do kasy po kolejną paczkę pieluch, mogą zamówić dostawę do domu lub automatu paczkowego w swojej okolicy. Wiemy, że w przypadku młodych rodziców każda minuta jest na wagę złota, dlatego zdecydowaliśmy się na otwarcie oficjalnego sklepu marki Dada na jednej z najpopularniejszych platform zakupowych w Polsce, czyli Allegro. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie jeszcze w większym stopniu ułatwi naszym klientom oraz użytkownikom Allegro dostęp do wysokiej jakości...

Największe sieci handlowe biją się o tych dostawców. Wcale nie chodzi o najniższą cenę
AdobeStock
Newsy
Największe sieci handlowe biją się o tych dostawców. Wcale nie chodzi o najniższą cenę
Lidl, Biedronka i Kaufland – wszystkie te sieci starają się o szczególną grupę dostawców produktów do sklepów.

Konsumenci wybierając produkty w sklepach nie kierują się tylko ceną , ale również jakością. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na ich kraj pochodzenia. Doskonale wiedzą o tym sieci handlowe, które konkurują o dostawców produktów lokalnych! Produkty regionalne w Kauflandzie Kaufland jako jeden z pierwszych wprowadził do swojej oferty produkty regionalne. To rozwiązanie jest bardzo popularne w Niemczech, gdzie ludzie chcą kupić w supermarkecie produkty typowe dla swojego regionu. Obecnie to samo rozwiązanie jest wprowadzane w Polsce i teraz w Kauflandzie dostępne są aż 4 tysiące produktów pochodzących od lokalnych dostawców. Sieć jest cały czas otwarta na współpracę i zachęca producentów żywności do składania ofert: Aby ułatwić nawiązanie kontaktu regionalnym producentom z naszą siecią, uruchomiliśmy specjalną platformę internetową "Regionalny Kaufland", dzięki której można w prosty sposób zgłaszać swoje produkty, a po pozytywnej weryfikacji wprowadzić je na półki naszych sklepów - powiedziała Maja Szewczyk, dyrektor działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. Dalej dyrektor wymienia wymagania, jakie sieć Kaufland stawia lokalnym producentom: Jednym z warunków nawiązania współpracy jest odpowiednia zdolność produkcyjna, która pozwala pokryć zapotrzebowanie konsumentów na dany produkt. Po stronie dostawcy leży również transport towaru do naszych centrów dystrybucyjnych. Kluczowe znaczenie przy wyborze producenta ma również jakość dostarczanego towaru. Wspólnie z naszymi dostawcami dbamy o to, aby produkcja nie tylko przebiegała w sposób bezpieczny dla konsumentów, ale także dla środowiska. Od dostawców owoców i warzyw oczekujemy m.in. stosowania naszych wewnętrznych zasad...

Czy wiecie, skąd pochodzą produkty, które kupujecie w sklepie? Można to łatwo sprawdzić
AdobeStock
Newsy
Czy wiecie, skąd pochodzą produkty, które kupujecie w sklepie? Można to łatwo sprawdzić
Upewniacie się przed zakupem, czy wybrane przez was produkty pochodzą z Polski? Dowiedzcie się, jak to sprawdzić.

Sprawdzacie podczas zakupów spożywczych kraj pochodzenia produktów, które kupujecie? Okazuje się, że kwestia ta jest bardzo istotna dla ponad 60 procent Polaków! Agencja UCE RESEARCH przeprowadziła dla Grupy BLIX badanie, które miało sprawdzić czy Polacy przykładają wagę do tego, z jakiego kraju pochodzą produkty spożywczo-przemysłowe, które trafiają do ich koszyków. Polski znaczy lepszy? Z badania wynika, że ponad 60 procent respondentów sprawdza kraj pochodzenia kupowanych produktów . Dla nieco ponad 30 procent kwestia ta nie ma żadnego znaczenia. Osoby, które starają się kupować głównie polskie produkty, kierują się często jakością . Utarło się bowiem, że produkty produkowane w Polsce są zdrowsze: Obecnie jednym z mocniejszych impulsów do zakupu danego produktu jest informacja, czy pochodzi on z Polski. Większość klientów utożsamia towar naszego pochodzenia z wyższą jakością. Co więcej, Polacy, mając do wyboru rodzimy artykuł i wyprodukowany w innym kraju, z reguły uważają ten pierwszy za bardziej naturalny i zdrowy, czyli zawierający mniej sztucznych dodatków – powiedział Arkadiusz Paprzycki z aplikacji Zdrowe Zakupy. Jak sprawdzić kraj pochodzenia produktu? Najprostszym sposobem sprawdzenia kraju, z którego pochodzi dany produkt, jest odczytanie jego kodu kreskowego. Pierwsze trzy cyfry każdego kodu oznaczają kraj, w którym produkt został wyprodukowany. Prefiks dla Polski to 590. Nie zawsze jednak nr kodu kreskowego świadczą o tym, że produkt rzeczywiście pochodzi z danego kraju! Nadany prefiks oznacza także kraj pochodzenia dystrybutora, dlatego produkty wytwarzane specjalnie dla sieci sklepów, takich jak Biedronka czy Lidl, mają kod kreskowy zaczynający się od 590, choć mogą być produkowane w zupełnie innym kraju. Prefiks...

Chipsy
Pixabay
Newsy
Znany sklep rozdaje chipsy za darmo. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Jaki?  
Dobra wiadomość dla amatorów chrupkich przekąsek z ziemniaków. Kaufland rozdaje paczki chipsów za darmo!

Chipsy ziemniaczane nie mają zbyt dobrej prasy wśród dietetyków i zwolenników zdrowego odżywiania. Nie ma się czemu dziwić. Wysoka kalorczyność, mnóstwo soli, obecność tzw. tłuszczów trans – nie trzeba o tym nikomu przypominać. Ponadto, wiele dostępnych dzisiaj na rynku chipsów zostało wysmażonych w „cieszącym się” złą opinią oleju palmowym. Tak czy inaczej, musimy przyznać, że wszystko jest dla ludzi. Tak samo chipsy. Ważne, byście nie spożywali ich zbyt często. Chwila zapomnienia z chipsami W diecie ważne jest zróżnicowanie, a także prowadzenie aktywnego trybu życia. W takim wypadku, raz na jakiś czas można sobie pozwolić na chwilę zapomnienia z paczką ziemniaczanego, smażonego przysmaku. Taka chwila właśnie nadeszła. Wszystko za sprawą świetnej oferty na tę przekąskę w sieci sklepów Kaufland. To promocja, której chyba jeszcze nie było. Kaufland powalił swoich konkurentów na łopatki. Przynajmniej, jeżeli chodzi o chipsy. Zwykle sieci sklepów spożywczych próbują zachęcić klientów do zakupów przez rabaty w wysokości kilkunastu procent wartości ceny. Popularne są także promocje, które zaczynają działać przy zakupie przynajmniej 2 opakowań danego produktu. Jedna za darmo! Takie akcje jak ta, która czeka na was w sobotę 6 lutego, zdarzają się jednak bardzo rzadko. Kaufland  zaskoczy wszystkich fanów ziemniaczanych chipsów. Promocja 2+1 gratis to prawdziwa gratka. Wystarczy, że kupicie dwie paczki chipsów, a trzecią, najtańszą  bądź w tej samej cenie, dostaniecie za darmo! O którą markę chipsów chodzi? Tutaj czeka na was kolejne pozytywne zaskoczenie. Promocja obejmuje wszystkie chipsy ze sklepu Kaufland! Crunchips, Przysnacki, Wiejskie...