GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

Podwyższony poziom akryloamidu w chipsach. Szybko przejrzyjcie szafki w kuchni

Jeżeli w ostatnim czasie kupiliście w Rossmannie chipsy, lepiej jak najprędzej sprawdźcie opakowania. Jeden z tych produktów został wycofany ze względu na podwyższony poziom akryloamidu.

W sklepach Rossmann można kupić nie tylko niezbędne kosmetyki czy środki czystości, ale również żywność. W ostatnim komunikacie firma poinformowała o tym, że w partii chipsów wykryto podwyższony poziom akryloamidu. Sprawdźcie szczegóły.

Rossmann wycofuje partię chipsów

Pilny komunikat dotyczy chipsów warzywnych marki enerBiO, które można kupić w sklepach sieci Rossmann. Jak wynika z informacji podanej na stronie internetowej firmy, partia tego produktu została wycofana:

Państwa zaufanie do jakości produktów dostępnych w naszej ofercie jest dla nas najważniejsze. Dlatego produkt: enerBiO chipsy warzywne 75g EAN 4305615652399 oznakowany terminem trwałości: 15.04.2023 został wycofany z obrotu. Informujemy, że w produkcie stwierdzono podwyższony poziom akryloamidu - czytamy w komunikacie firmy Rossmann SDP Sp. z o.o. 

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS ostrzega: Salmonella wykryta w partii wędlin z Lidla. Natychmiast przejrzyjcie lodówkę 

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

Najnowsze ostrzeżenie GIS: Stwierdzono obecność ciała obcego w popularnej sałatce. Przejrzyjcie słoiki

Podjęte działania i zalecenia

Ze względu na podwyższony poziom akryloamidu, chipsów wymienionych w komunikacie nie powinno się spożywać. Firma Rossmann SDP Sp. z o.o. przeprasza za zaistniałą sytuację i informuje, że osoby, które kupiły produkt enerBiO chipsy warzywne 75g EAN 4305615652399 oznakowany terminem trwałości: 15.04.2023, mogą go zwrócić w dowolnym sklepie sieci Rossmann w całej Polsce. Sklep zwróci wówczas pełną kwotę za zakupione chipsy. 

Podwyższony poziom akryloamidu w chipsach z Rossmanna. Szybko przejrzyjcie szafki w kuchni
rossmann.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co to jest akryloamid?

Akryloamid to związek chemiczny, który w przypadku zwierząt oraz kultur komórkowych ma działanie genotoksyczne, neurotoksyczne oraz kancerogenne. Nie ma jeszcze pewności co do rakotwórczego działania akryloamidu na ludzi. Można go znaleźć w produktach o wysokiej zawartości węglowodanów, które przechodzą obróbkę termiczną w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza.

Akryloamid powstaje w takich produktach, jak chipsy, pieczywo, płatki śniadaniowe, krakersy, ale nie tylko. Znajduje się też w kawie (rozpuszczalnej, palonej i zbożowej), czekoladzie, kakao, suszonych owocach i orzechach. Jego źródłem mogą być też palone oraz suszone liście herbaty. 

Źródło: rossmann.pl, ncez.pzh.gov.pl 

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sprzedaży popularne chipsy. Jeżeli macie je w domu, to wyrzućcie lub zwróćcie do sklepu
W ostatnim czasie coraz więcej tych słonych przekąsek zostaje wycofanych ze sprzedaży. Tym razem ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego objęło popularne chipsy sprzedawane w Rossmannie. 

GIS został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Snack Food Poco Loco wycofaniu chipsów kukurydzianych, które można kupić w drogeriach Rossmann. Przyczyną takiej decyzji jest stwierdzenie wysokiej zawartości alkaloidów tropanowych w surowcu użytym do ich produkcji.   Czym są alkaloidy tropanowe?  Alkaloidy tropanowe to substancje naturalnie wytwarzane przez niektóre rośliny. Występują dość powszechnie i są trudne do usunięcia, więc bardzo często dochodzi do zanieczyszczenia nimi produktów na bazie zbóż. W dużych dawkach mogą być niestety toksyczne.  Spożycie zanieczyszczonych nimi produktów jest niewskazane i stanowi poważne ryzyko dla zdrowia. Zatem jeżeli macie w domu wycofane chipsy - wyrzućcie je lub zwróćcie do sklepu.  Których produktów dotyczy ostrzeżenie GIS?  Nazwa produktu: enerBiO Tortilla Chips Paprika 125 g  Dystrybutor w Polsce: Rossmann SDP Sp. z o.o., adres: ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź  Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH   Wycofaniu podlega produkt z kodem kreskowym (EAN) 4305615678559 Nazwa produktu: enerBiO Tortilla Chips Meersalz 125 g  Dystrybutor w Polsce: Rossmann SDP Sp. z o.o., adres: ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź  Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH   Wycofaniu podlega produkt z kodem kreskowym (EAN) 4305615678641  Jakie działania zostały podjęte przez GIS i Rossmann?  Firma Rossmann SDP Sp. z o.o. poinformowała wszystkie swoje punkty sprzedaży o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanych produktów bez względu na nr partii i datę minimalnej trwałości.  Zanieczyszczone chipsy wycofano również ze sprzedaży...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed uczulającym składnikiem w chipsach. Przejrzyjcie szafki w kuchni
GIS informuje o wycofaniu z rynku produktu bezglutenowego, w którym wykryto obecność tego składnika. To ważna informacja dla osób z nietolerancją i alergią na gluten.

W ostatnim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o obecności alergizującego składnika w chipsach kukurydzianych. Osoby, które kupiły ten produkt są narażone na wystąpienie u nich reakcji alergicznej po spożyciu. Poznajcie szczegóły.  Zagrożenie wykryte przez GIS Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny w najnowszym komunikacie, Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, w wyniku których wykryto nieprawidłowości w produkcie o nazwie: Chipsy kukurydziane solone, produkt bezglutenowy marki Sonko. Znalazł się w nim gluten - składnik, który wywołuje (czasami ciężką) reakcję alergiczną u osób cierpiących na celiakię. Zagrożenie jest poważne, ponieważ w produktach wytworzonych z kukurydzy z założenia glutenu nie ma, dlatego sięgają po nie chętnie osoby z nietolerancją oraz alergią na ten składnik.  Poniżej podajemy szczegóły produktu: Nazwa produktu: Chipsy kukurydziane solone, produkt bezglutenowy Numer partii: 147.7 Data minimalnej trwałości: 14.08.2023 Producent: Sonko Sp. z o.o. Ryżowa 1 Bielany Wrocławskie, 55-040 Kobierzyce Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o tym, że producent chipsów dokładnie sprawdził partię chipsów, w których znalazł się gluten. Odbiorcy mają wycofać produkt z obrotu, a firma Sonko Sp. z o.o. przeprowadza dodatkowo postępowanie wyjaśniające i szczegółowe badania mające na celu znalezienie przyczyny pojawienia się glutenu w chipsach kukurydzianych.  Cały proces jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zaleca się, by osoby, które kupiły ten produkt i mają alergię na gluten lub nietolerancję tego składnika, nie spożywały chipsów wymienionych w komunikacie.  Źródło: gov.pl 

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje pastę na kanapki. Odkryto w niej… obce ciało
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał pastę na kanapki z jednego ze sklepów. Sprawdźcie czy nie macie jej przypadkiem w kuchni.

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie poddaje kontroli różne produkty i zdarza się, że wykrywa w nich groźne niemile widziane dodatki. Tak też było w przypadku pasty na kanapki o smaku migdałów, którą mogliście kupić na stoisku z jedzeniem w sieci sklepów Rossmann. GIS wycofuje pastę migdałową na kanapki GIS poinformował o wycofaniu popularnej pasty kanapkowej, którą sprzedawano w drogeriach Rossmann. W paście tej odkryto obce ciało: - Wewnątrz badanego produktu stwierdzono obecność ciał obcych – ostrych, sprężystych kawałków tworzywa sztucznego o wielkości około 0,5 - 1 cm. W związku z tym spożycie produktu może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia jamy ustnej lub przełyku - podano w oficjalnym komunikacie. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu: Nazwa produktu: ALMOND BUTTER pasta migdałowa Planta, 180 g Kod kreskowy: 5902283002182 Numer partii: KPM 180g/2021 10 06 Data minimalnej trwałości: 04.2023 Wyprodukowano w UE dla: Słodkie Hawo Loper Poland Paweł Filip Pisarzewski, ul. Łąkowa 18, 05-092 Łomianki Dystrybutor: Rossmann SDP Sp. z o.o. ul. św. Teresy 109 91-222 Łódź Proces wycofywania produktu Produkt został już wycofany ze wszystkich sklepów Rossmann na terenie kraju. Cały proces jest monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej: - Firma Słodkie Hawo Loper Poland poinformowała, że produkt trafił do sieci sklepów Rossmann. Wszystkie sklepy są powiadomione o zaistniałym zagrożeniu. Jest on wycofywany ze sklepów, prawdopodobnie nie znajduje się już w obrocie - donosi GIS.  Nie jedzcie tej pasty Kupiliście w Rossmanie tę pastę? Nie jedzcie jej – tylko od razu zwróćcie ją do sklepu. Spożycie takiej pasty może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może uszkodzić wasze...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ser z Lidla ze względu na metalowe zanieczyszczenia. Był dostępny w całej Polsce
To kolejny ser, który w ostatnim czasie znika z rynku za sprawą obecności w produkcie metalowych ciał obcych. Jeżeli macie go w domu zwróćcie do sklepu lub wyrzućcie. Dbajcie o zdrowie swoje i bliskich.

GIS wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnego sera pleśniowego z Lidla. Jest w nim mowa o roladce z mleka koziego Pilos 200 g. To produkt, którego producentem jest francuska firma Société Fromagère de Riblaire. Wycofywaniem sera z rynku zajął się jego dystrybutor w Polsce – firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K. Oto fragment komunikatu sieci:  - Powodem wycofania z obrotu jest możliwość wystąpienia w produkcie zanieczyszczenia w postaci metalowego ciała obcego. Ze względu na związane z charakterem ciała obcego ryzyko, wycofaliśmy przedmiotowy produkt ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania   Szczegóły dotyczące wycofywanego sera pleśniowego  Nazwa produktu: Pilos ser kozi 200 g  Producent: Société Fromagère de Riblaire  Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.  Termin przydatności do spożycia: 01.10.2022, 06.10.2022, 09.10.2022, 11.10.2022, 15.10.2022  Produkt można zwrócić nawet bez paragonu  Na stronie TVN24 można przeczytać oświadczenie przedstawicieli Lidl Polska, którzy zapewniają o możliwości zwrotu produktu, nawet bez paragonu:  - Ze względu na ochronę konsumentów reakcja firmy Lidl Polska była natychmiastowa i produkt wycofano z obrotu. Produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Lidl. Klient zwracający produkt otrzyma zwrot pieniędzy, dotyczy to także zwrotów bez okazania paragonu  Działania, które zostały podjęte przez GIS i Lidl  Firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wycofuje obecnie ser z rynku i od konsumentów. W sklepach tej sieci, przy stoiskach z serami, można przeczytać informację na temat zaistniałej sytuacji. Taka informacja pojawiła się również na stronie internetowej lidl.pl. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje proces wycofywania z rynku produktów objętych...