Podwyżka pensji na plantacjach. Za granicą można zarobić nawet 10 tys., w Polsce niewiele mniej
AdobeStock
Newsy

Podwyżka pensji na plantacjach. Za granicą można zarobić nawet 10 tys., a ile w Polsce?

Niezwykła okazja do zarobku. Stawki są bardzo wysokie, a mimo to brakuje rąk do pracy.

W czasie tegorocznych wakacji wiele branż ogłasza już duże zapotrzebowania na pracowników. Chodzi przede wszystkim o budowlankę i transport. Typowo wakacyjną, sezonową pracą jest też praca przy zbiorze owoców. Zapotrzebowanie na tymczasowych pracowników jest ogromne. Dosłownie brakuje rąk do pracy, więc pensje rosną. Niektóre zwalają z nóg!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Prace sezonowe okazją do zarobku

Zbiory warzyw i owoców są zawsze okazją do dodatkowego zarobku dla młodzieży w trakcie wakacji, ale z takiej okazji korzystają też pracownicy innych branż, którzy na okres zbiorów decydują się na zmianę zajęcia. Czasem do pracy przy zbiorach zatrudniani sią też bardziej energiczni emeryci.

Pozyskanie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Nawet w obliczu kryzysu który przyniosła pandemia, dosłownie brakuje rąk do zbiorów.

Ile można zarobić na zbiorach owoców?

Zbieracze truskawek mogą zarobić obecnie w Polsce nawet ponad 5 tysięcy złotych netto (ok. 7 tys. brutto). W praktyce jest to jednak najczęściej 2,5-4 tysiące.

To, ile można zarobić na plantacjach, zależy w dużej mierze od cen w skupach i typu rozliczania z właścicielem. Obowiązują najczęściej stawki godzinowe, lub praca na akord. Zarobki zależą więc w dużej mierze od tego, jak szybko pracownicy są w stanie zbierać owoce. Obecnie dniówka przekracza często 200 zł.

Przy standardowym grafiku, w którym każdy pracuje ok. 8 godzin dziennie, najczęściej wynagrodzenie to ok. 3 tysiące. Najbardziej zdeterminowani pracownicy biorący nadgodziny i wprawieni w takiego typu pracę, są w stanie zarobić ponad 5 tys. miesięcznie.

Ile można zarobić na zbiorach owoców za granicą?

Wyjeżdżając na zbiory za granicę, można oczywiście liczyć na wyższe stawki. Polacy najczęściej wyjeżdżają do:

  • Niemiec
  • Szwecji
  • Danii
  • Wielkiej Brytanii
  • Francji

W Niemczech godzinna stawka to ok. 10 euro brutto za godzinę. Pozwala to na zarobek wysokości ok. 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Największe zarobki możliwe są w Szwecji i Norwegii. Można zarobić tam od ok. 7,6 do 17,6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Koszty życia w tych krajach są jednak znacznie wyższe i je także trzeba brać w tym wypadku pod uwagę.

Źródło: bussinessinsider.pl

Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to dużo więcej niż po studiach!
AdobeStock
Newsy
Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to więcej niż po wielu studiach!
Choć praca przy zbiorze truskawek jest ciężka, to chętnych nie brakuje. Nic dziwnego – zarobki są często bardzo kuszące!

Gdy zaczyna się sezon, nie brakuje chętnych do prac sezonowych. Niektórzy traktują to jako sposób dorobienia sobie do pensji, a część młodych ludzi zarabia w ten sposób na cały rok nauki. Inni co roku planują pracę przy zbiorach warzyw i owoców, a przez resztę miesięcy zajmują się np. własną działalnością gospodarczą. Czy praca w polu przy zbiorach w ogóle się opłaca? Ile można zarobić, zbierając truskawki? Stawki mogą być dla niektórych szokiem! Ile można zarobić przy zbiorze truskawek? Mało kto podejmuje się trudnej pracy w polu z powodu miłości do przyrody – oczywiste jest, że do podjęcia się takiego zajęcia motywują jedynie zarobki. Czy praca przy zbiorze truskawek jest opłacalna? Sposób wynagrodzenia różni się w zależności od właściciela plantacji. Część preferuje pracę na akord, czyli wypłacanie pracownikom pieniędzy za każdy zebrany kilogram truskawek. Inni proponują stawkę godzinową. Właściciele plantacji kuszą potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami. W niektórych miejscach podobno można zarobić nawet 5,5 tysiąca złotych miesięcznie! Gdzie jest haczyk? Zwykle okazuje się, że takie zarobki są możliwe tylko przy pracowaniu przez kilkanaście godzin dziennie. Gdyby przyjąć standardowy, ośmiogodzinny dzień pracy, wówczas pensja pracownika plantacji wynosi od 3 do 3,5 tysiąca złotych. Wysokość wynagrodzenia zależna jest także od zbiorów i aktualnych cen truskawek. Zbieranie truskawek – zarobki w Polsce i za granicą Nie ma co ukrywać, że zarobki na plantacjach truskawek za granicą są wyższe, niż w Polsce. Pracy przy zbiorze owoców należy szukać z wyprzedzeniem, ponieważ plantacje ogłaszają nabór na pracowników dużo wcześniej – a chętnych nie brakuje! Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy na plantacjach...

Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie
AdobeStock
Newsy
Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie (uwaga na oszustów!)
Płać i płacz, jeżeli masz ochotę na truskawki – w tym roku ceny tych owoców zwalają z nóg. Sprawdźcie szczegóły.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników truskawek – w tym roku popularne owoce stają się dobrem luksusowym. Sprawdźcie, ile kosztują polskie truskawki. Wysokie ceny truskawek Hodowcy truskawek mówią wprost: „W tym roku tanio nie będzie”. W tym momencie truskawki w hurcie kosztują aż 30 złotych za kilogram, a to oznacza, że ich cena w warzywniakach i na straganach może dojść nawet do 50 złotych za kilogram! Do tego nie zanosi się na szybki spadek cen, ponieważ w tym roku wiosna jest wyjątkowo chłodna i owoce wolno dojrzewają. Słabe plony Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza opowiada o tym, jak trudne są warunki hodowli truskawek w tym roku: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Do prawidłowego wzrostu truskawki potrzebują odpowiedniej temperatury. A ta jest wyjątkowo niska jak na tę porę roku, co bardzo opóźnia dojrzewanie owoców. Przez niesprzyjającą pogodę wysoka cena truskawek może się utrzymać bardzo długo: To będzie bardzo nietypowy rok w branży. Przy tak chłodnej pogodzie, jak teraz, owoce uprawiane bez osłon pojawią się może za 6 tygodni. Truskawki spod osłon będą długo trzymać hurtową cenę około 20-30 zł za kilogram. To oznacza, że nie będzie "górek" nadpodaży i wymuszonych nimi spadków cen. Trudno mi powiedzieć, ile będą kosztować truskawki w detalu, tanio nie będzie – dodaje Jacek Wysocki. Brak rąk do pracy Kolejnym problemem jest brak pracowników na plantacjach. Przez pandemię koronawirusa przy truskawkach pracowało o wiele mniej osób niż zwykle, przez co plantacje są zaniedbane i zbiory będą mniejsze:...