W czasie tegorocznych wakacji wiele branż ogłasza już duże zapotrzebowania na pracowników. Chodzi przede wszystkim o budowlankę i transport. Typowo wakacyjną, sezonową pracą jest też praca przy zbiorze owoców. Zapotrzebowanie na tymczasowych pracowników jest ogromne. Dosłownie brakuje rąk do pracy, więc pensje rosną. Niektóre zwalają z nóg!

Prace sezonowe okazją do zarobku

Zbiory warzyw i owoców są zawsze okazją do dodatkowego zarobku dla młodzieży w trakcie wakacji, ale z takiej okazji korzystają też pracownicy innych branż, którzy na okres zbiorów decydują się na zmianę zajęcia. Czasem do pracy przy zbiorach zatrudniani sią też bardziej energiczni emeryci.

Pozyskanie pracownika staje się jednak coraz trudniejsze. Nawet w obliczu kryzysu który przyniosła pandemia, dosłownie brakuje rąk do zbiorów.

Ile można zarobić na zbiorach owoców?

Zbieracze truskawek mogą zarobić obecnie w Polsce nawet ponad 5 tysięcy złotych netto (ok. 7 tys. brutto). W praktyce jest to jednak najczęściej 2,5-4 tysiące.

Zobacz także:

To, ile można zarobić na plantacjach, zależy w dużej mierze od cen w skupach i typu rozliczania z właścicielem. Obowiązują najczęściej stawki godzinowe, lub praca na akord. Zarobki zależą więc w dużej mierze od tego, jak szybko pracownicy są w stanie zbierać owoce. Obecnie dniówka przekracza często 200 zł.

Przy standardowym grafiku, w którym każdy pracuje ok. 8 godzin dziennie, najczęściej wynagrodzenie to ok. 3 tysiące. Najbardziej zdeterminowani pracownicy biorący nadgodziny i wprawieni w takiego typu pracę, są w stanie zarobić ponad 5 tys. miesięcznie.

Ile można zarobić na zbiorach owoców za granicą?

Wyjeżdżając na zbiory za granicę, można oczywiście liczyć na wyższe stawki. Polacy najczęściej wyjeżdżają do:

  • Niemiec
  • Szwecji
  • Danii
  • Wielkiej Brytanii
  • Francji

W Niemczech godzinna stawka to ok. 10 euro brutto za godzinę. Pozwala to na zarobek wysokości ok. 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Największe zarobki możliwe są w Szwecji i Norwegii. Można zarobić tam od ok. 7,6 do 17,6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Koszty życia w tych krajach są jednak znacznie wyższe i je także trzeba brać w tym wypadku pod uwagę.

Źródło: bussinessinsider.pl