Większość z was na pewno wie, że wątróbka stanowi doskonałe źródło witamin. Z tego powodu zaleca się podawanie jej dzieciom, które zwykle nie są zachwycone taką propozycją na obiad. Z wiekiem jednak smaki się zmieniają i to, co dawniej było nie do przełknięcia, później chętnie przyrządza się samemu. Jeżeli wy także lubicie wątróbkę, to przyda się wam garść porad na temat tego, jak uniknąć kupienia niezbyt świeżych podrobów w sklepie. Zachęcamy do przeczytania poniższych wskazówek!

Zapach

Gdy tylko macie wątpliwości co do świeżości jedzenia (a zwłaszcza mięsa), to najlepiej je od razu powąchać – oczywiście o ile macie taką możliwość. Odrzucający, kwaśno-gorzki zapach to znak, że mięso już się psuje i absolutnie nie nadaje się do zjedzenia. Świeża wątróbka ma bardzo delikatny zapach, natomiast zepsuta będzie nieprzyjemnie pachnieć kwasem.

Kolor świeżej wątróbki

Smaczna i świeża wątróbka będzie miała kolor jednolity, najlepiej ciemnokrwisty. Powinna być lśniąca i śliska w dotyku. Stara wątróbka jest szara, a nawet lekko czerniejąca. Natomiast plamy na mięsie i przebarwienia to znak, że jest zepsute. Kolejny sposób to przyjrzenie się wątróbce już po obróbce cieplnej. Jeżeli mięso będzie szare albo nawet czarne, to niestety jest nieświeże.

Jak długo można przechowywać wątróbkę?

Nie zapominajcie, że wątróbka należy do podrobów, a te psują się bardzo szybko. Aby zagwarantować, że będzie bezpieczna do spożycia, pamiętajcie o tych zasadach:

Zobacz także:

  • Po przyniesieniu ze sklepu owińcie wątróbkę w papier do kanapek, by powietrze miało swobodny dostęp do mięsa.
  • Nie używajcie plastikowych opakowań! Jeśli użyjecie folii spożywczej lub zamkniecie wątróbkę w plastikowym pojemniku, to szybko się zepsuje.
  • Po przyniesieniu wątróbki ze sklepu można ją bezpiecznie przechowywać w lodówce maksymalnie przez dwa dni.