Podpowiadamy czy pić przed, w trakcie czy po posiłku? Jeśli chcecie zrzucić kilogramy pijcie tylko w tym czasie
Adobe Stock
Newsy

Pić wodę przed, w trakcie czy po posiłku? Jeśli chcecie zrzucić kilogramy, nigdy nie pijcie w 1 przypadku

Picie, podobnie jak oddychanie, jest najważniejszą czynnością każdego organizmu. Bez nich nie ma życia. Jeśli uczycie się jak oddychać, żeby dobrze się natlenić czy wyrównywać oddech i złagodzić stres, warto też nauczyć się prawidłowo pić, żeby właściwie nawodnić każdą komórkę ciała.

Zalecenia dietetyczne podają, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 do 3 litrów płynów dziennie. W czasie upałów i wysiłku fizycznego ta ilość powinna być jeszcze zwiększona. Ale czy na pewno wiecie kiedy i jak najlepiej pić, żeby dobrze nawodnić organizm? I czy picie może mieć wpływ na odchudzanie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Woda to życie — dlaczego picie jest tak ważne?

Słyszeliście powiedzenie, że woda to życie”? Organizmy żywe, w tym ciało człowieka, w dużej części składają się z wody. Bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie. Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet miesiąc, jednak bez wody i regularnego uzupełniania płynów, nie przeżyje nawet kilku dni. Nasz organizm w 60% składa się z wody, a mózg, nawet w 90%. Woda jest materiałem budulcowym, transporterem oraz termostatem.

Jednak w ciągu dnia i podczas procesów życiowych tracimy ją, musi być więc ciągle uzupełniania. Organizm człowieka w trakcie czynności fizjologicznych traci nie tylko wodę, ale też elektrolity. Ich niedobór może powodować zaburzenia w równowadze wodno-elektrolitowej.

Ważne więc jest, aby przyjmować nie tylko wodę, ale uzupełniać także elektrolity. Pijcie więc odpowiednią ilość wody i innych napojów, wybierajcie wodę zmineralizowaną, pijcie soki owocowe oraz jedzcie owoce i warzywa. To wszystko pozwoli uzupełniać płyny, jak i elektrolity.

Jest kilka charakterystycznych symptomów odwodnienia organizmu. Widząc je, natychmiast sięgnijcie po szklankę i opróżnijcie ją małymi łykami:

 • Uczucie pragnienia
 • Intensywnie żółte zabarwienie moczu
 • Sucha, pergaminowa" skóra
 • Zmniejszony apetyt
 • Brak energii
 • Osłabienie
 • Bóle głowy
Zobacz także
Macie problemy z zasypianiem? Ten sok w mig się z tym rozprawi

Macie problemy z zasypianiem? Ten sok w mig się z tym rozprawi

Który napój najlepiej gasi pragnienie? To wcale nie jest woda

Co najlepiej gasi pragnienie? Nie jest to woda, a więc piwo czy mleko? Cola czy herbata?

Jak powinno się nawadniać organizm? 

Żeby pić nie tylko po to, aby zaspakajać pragnienie, ale przede wszystkim, żeby dobrze nawodnić organizm, zapomnijcie o kubku herbaty, który cały dzień stoi na biurku, a wy raz na jakiś czas bierzecie z niego zimny łyk. Warto nauczyć się prawidłowo pić, żeby dostarczać ciału ten życiodajny płyn. Dzięki temu nie tylko wszystkie narządy będą prawidłowo działały, ale będziecie też mieli energie do działania.

Istnieją cztery zasady prawidłowego picia:

 1. Szklanka wody po przebudzeniu.
 2. Szklanka wody na 30 minut przed każdym posiłkiem.
 3. Kolejna szklanka wody dopiero 1,5 godziny po posiłku.
 4. Wypijajcie całą szklankę naraz, małymi łykami.

Jeśli trzymacie się tych zasad, picie w trakcie posiłku nie jest konieczne, ale nie jest też szkodliwe. Można pić herbatę do śniadania czy sok od obiadu. Warto się jednak przed popijaniem powstrzymać, szczególnie gdy się odchudzacie.

Dzięki temu przyspieszycie trawienie pokarmów, węglowodany niepopijane zostaną wstępnie strawione już w jamie ustnej, dzięki nierozcieńczonemu napojami enzymowi trawiennemu, czyli amylazie. Nie będą też zalegały w rozcieńczonych sokach żołądkowych i szybciej zostaną „spalone”.

Źródło: bonavita.pl, medsowa.pl

Poznajcie japońską dietę wodną. Skóra staje się jędrna, wzrasta energia, przyspiesza metabolizm.
Adobe Stock
Newsy
Znacie japońską dietę wodną? Dzięki niej skóra staje się jędrna, wzrasta energia i przyspiesza metabolizm
Bardzo prosty, stary japoński rytuał wodny stał się ostatnio modną dietą na odchudzanie. Faktycznie sprzyja zrzucaniu kilogramów. Ale czy nazwalibyście to dietą?

Na tę dietę przechodzą nie tylko Japonki pragnące schudnąć i utrzymać formę, ale coraz więcej ludzi na całym świecie, mających problem z nadwagą. To prosty sposób na właściwe nawodnienie organizmu, który zaczyna po tym znacznie lepiej funkcjonować. Dieta ma korzenie w starym rytuale wodnym i nie wymaga głodowania. Sprawdźmy, o co w niej dokładnie chodzi. Japońska dieta wodna – na czym polega? Podstawowym składnikiem diety jest woda. Zalecenia żywieniowe wskazujące, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 l wody dziennie, tutaj zostały doprecyzowane. Zasady diety dokładnie wskazują kiedy i ile wody należy wypijać, a w jakich sytuacjach lepiej powstrzymać się przed jej piciem. Mówiąc o wodzie, należy rozumieć to dosłownie. W diecie chodzi o picie wody, a nie soków, herbat czy innych napojów. Jeśli lubicie pić herbatę czy kawę, nie musicie ich odstawiać, jednak nie wliczajcie kubka kawy do wypijanej w ciągu dnia wody i zachowajcie odstępy pomiędzy jedzeniem a piciem. Pita woda nie musi być natomiast czysta. Można do niej dorzucić plasterek cytryny, grejpfruta, liść mięty czy lawendę. Oto japońska dieta wodna. Trzymajcie się tych zasad: Rozpocznijcie dzień od wypicia około 500-600 ml wody na pusty żołądek. Pijcie ją powoli, niewielkimi łykami, w tym czasie dajcie się przebudzić ciału i pozwólcie myślom spokojnie rozpocząć dzień. Śniadanie zjedzcie dopiero po upływie 40 minut od wypicia porannej wody. Szklankę wody wypijajcie na pół godziny przed każdym posiłkiem. Nigdy nie popijajcie jedzenia. Podczas posiłku nie pijcie napojów. Po posiłku wstrzymajcie się z przyjmowaniem płynów przez półtorej godziny. Korzyści dla organizmu z japońskiej diety wodnej Jeśli dbacie o właściwe nawodnienie organizmu, z pewnością przez cały dzień popijacie...

Popijanie posiłków
Adobe Stock
Newsy
Kto nie powinien popijać posiłków? Picie przy jedzeniu wzmaga te dokuczliwe dolegliwości
Gdy nie macie żadnych dolegliwości, picie napojów podczas posiłku nie będzie przysparzać wam większych problemów żołądkowych. Inaczej jest, gdy chorujecie niektóre choroby, albo po prostu chcecie zrzucić zbędne kilogramy.

Nie siadacie do stołu, jeśli obok talerza nie stoi szklanka z wodą? Czy może macie inne nawyki i nigdy nie popijacie obiadu? Oto, co warto wiedzieć o piciu podczas jedzenia. Co się z nim dzieje z enzymami trawiennymi podczas picia? Amylaza to enzym białkowy, pozwalający na wstępne trawienie węglowodanów już w jamie ustnej. To początkowy proces trawienia, który jest kontynuowany w przewodzie pokarmowym. Ważne jest to, co się dzieje z amylazą ślinową, gdy popijamy posiłek. Jeśli szybko po przełknięciu kęsa jedzenia popijacie go, amylaza nie zdąży rozłożyć występujących w nim cukrów, zanim trafi do żołądka. W rezultacie jedzenie nie zostaje wstępnie przetrawione i jego trawienie będzie trwało dłużej. Następuje więc spowolnienie trawienia, zaleganie treści żołądkowej, obciążenie układu trawiennego, a nawet wzdęcia, gazy i zaparcia. U osób zdrowych ma to szczególne znaczenie podczas jedzenia ciężkich posiłków: smażonych, grillowanych, zawierających mięso czy inne ciężkie tłuszcze. W przypadku jedzenia lekkich dań takich jak sałatki, gotowane warzywa, białe, chude mięso, czy kanapki z twarożkiem, wypicie szklanki płynu: mleka, herbaty czy kawy nie będzie miało żadnych przykrych konsekwencji. Są jednak sytuacje, w których lepiej nie popijać posiłku napojami. Kto nie powinien popijać posiłków? W dwóch przypadkach unikajcie popijania podczas posiłków. W obu  ma to związek właśnie z amylazą ślinową, która przyspiesza i ułatwia trawienie węglowodanów: Gdy próbujecie zrzucić kilogramy. Osoby na diecie redukcyjnej nie powinny popijać posiłków, żeby ułatwić i przyspieszyć strawienie zjedzonych porcji i nieodkładanie ich w tkance tłuszczowej. Przesunięcie picia napojów posiłku na okres przed jedzeniem, ma jeszcze jedną ...

Poranna woda z cytryną nie pomaga na odchudzanie. Dietetyk wyjaśnia czy warto codziennie ją pić
Adobe Stock
Newsy
Pijecie codziennie szklankę wody z cytryną? Lepiej sprawdźcie, jakie jest jej prawdziwe działanie
Nie chodzi o odchudzanie, ale o inne korzyści z picia porannej wody z plasterkiem cytryny lub większą jej ilością. Znacie je?

Jakie korzyści ma codzienne picie rano wody z cytryną? Wyjaśnia to lekarz, rozprawiając się z największym mitem powtarzanym od lat, że woda z cytryną odchudza. Zwraca przy okazji uwagę na to, że takiej wody nie powinny pić osoby z chorobą refluksową i czynnymi wrzodami żołądka. Na co pomaga szklanka wody z cytryną? Gdy czytelniczka portalu Medonet poprosiła o poradę w sprawie odchudzania i zapytała, czy picie na czczo wody z cytryną rzeczywiście pomaga zrzucić kilogramy, dr Paweł Żmuda-Trzebiatowski odpowiedział jej tak, jak mógł się spodziewać każdy, kto nie wierzy w cudowną moc wody z cytryną: - Szanowna pani, szklanka wody z cytryną spożywana codziennie rano oczywiście nie sprawi, że pani schudnie. Nie jest to napój o wyjątkowych właściwościach, powodujący utratę wagi. Gdyby zwykła woda z cytryną mogła pomóc na największą bolączkę dzisiejszego świata – nadwagę, niepotrzebne byłyby diety, odchudzające suplementy czy wysiłek fizyczny, który pozwala wydatkować więcej energii niż ta przyjęta z pożywieniem. Jest jednak pewne działanie wody spożywanej na czczo, które wspiera odchudzanie. Wypicie małymi łykami szklanki wody, zaraz po obudzeniu, powoduje rozbudzenie się organizmu. Tak wypijana woda: z cytryną, listkiem mięty lub bez dodatków, nawadnia organizm i wszystkie jego organy, także jelita. Na przemianę materii działa jak kawa – przyspiesza perystaltykę jelit i wydzielanie enzymów trawiennych, a dzięki temu może wspierać odchudzanie. Aby widocznie schudnąć, potrzebne jednak są także najważniejsze działania odchudzające: ograniczenie ilości spożywanych kalorii i ruch. Woda z cytryną – dlaczego jednak warto ją pić? Mimo to, poranną wodę z cytryną warto pić. Poza argumentem nawodnienia i rozbudzenia organizmu przedstawionym powyżej dr Żmuda-Trzebiatowski wskazuje inne korzyści z...

Woda owsiana: cudowny sposób na odchudzanie
Adobe Stock
Newsy
Woda owsiana: cudowny sposób na odchudzanie
Woda owsiana ma wiele właściwości. Można ją pić, żeby schudnąć, ale pomaga też na inne schorzenia. Do przygotowania wody owsianej wystarczą płatki owsiane, woda i cynamon. Sprawdźcie, jak woda owsiana pomaga w odchudzaniu i jakie są jej inne właściwości.

Woda owsiana jest od niedawna szeroko polecana jako sposób na skuteczne odchudzanie. Jej dużą zaletą jest to, że taką wodę na odchudzanie bardzo łatwo przygotować i stosować. Woda owsiana jest też niezwykle tania. Zrobienie wody owsianej nie zajmie wam więcej niż kilka minut. Woda owsiana na odchudzanie Woda owsiana zasłynęła szczególnie jako dobry specyfik na odchudzanie. To prawda, niektórzy twierdzą, że regularne picie wody owsianej pomogło im w pozbyciu się kilogramów. Poleca się szczególnie picie wody owsianej na pusty żołądek, ale można równie dobrze popijać ją przez cały dzień. Dlaczego woda owsiana jest polecana na odchudzanie? Woda owsiana przede wszystkim jest niskokaloryczna, a powoduje uczucie sytości. Pomaga w pozbyciu się chęci podjadania i sięgania po niezdrowe przekąski. Możecie pić ją pomiędzy posiłkami, aby łatwiej powstrzymywać się przed podjadaniem i kontrolować swój apetyt. To właśnie podstawowa właściwość wody owsianej, dzięki której można schudnąć. Oprócz tego, woda owsiana dostarcza też trochę błonnika w formie rozpuszczalnych beta-glukanów. To związki niezwykle korzystne dla zdrowia jelit. Wspomagają ich pracę i odżywiają florę jelitową oraz komórki jelit – enterocyty. Jak zrobić wodę owsianą? Przepis By przygotować wodę owsianą, przygotujcie: Szklankę płatków owsianych górskich Ok. 8 szklanek wody Cynamon Opcjonalnie: wanilię Przygotowanie wody owsianej Do dużej miski dodajcie płatki owsiane. Wymieszajcie je z cynamonem i zalejcie dwoma szklankami wody. Odstawcie mieszaninę na ok. 30 minut. Przełóżcie płatki do blendera. Dodajcie ziarna wanilii, jeśli jej używacie. Dodajcie do blendera resztę wody. Miksujcie płatki z wodą przez kilka minut. Możecie dodać...