Mięsny gulasz to smaczny pomysł na obiad dla całej rodziny. Przyrządzenie tej potrawy zajmuje trochę czasu, ale wymaga stosunkowo niewiele pracy.

Wystarczy pokroić mięso, podsmażyć, a następnie udusić i dodać pokrojone warzywa. Już po dwóch godzinach gulasz powinien być gotowy i można się nim zajadać z dodatkiem kaszy, świeżego pieczywa, ziemniaków czy innych dodatków - jak zwykle, wszystko zależy od osobistych upodobań.

Dlaczego mięso w gulaszu wychodzi twarde? 

Podstawą tego dania jest dobre mięso. Ważne jest, by było ono nie tylko smaczne i świeże, ale i odpowiednio miękkie. Niestety, nie zawsze się to udaje, nawet pomimo duszenia go przez kilka godzin. Dlaczego tak się dzieje?

Szkopuł tkwi w technice smażenia. Mięso na gulasz, zarówno wieprzowe jak i wołowe, należy najpierw podsmażyć na patelni, by się zamknęło i było po prostu smaczniejsze. Później trzeba wlać nieco wody i dusić mięso tak długo, aż zmięknie. Wydaje się proste, ale to właśnie tutaj wiele osób popełnia błąd. Podlewają mięso zimną wodą sprawiając w ten sposób, że będzie ono twarde nawet pomimo duszenia przez kilka godzin. 

Zobacz także:

Dlatego zapamiętajcie, że do mięsa na gulasz zawsze dolewa się gorącą wodę - to da wam gwarancję, że wyjdzie miękkie i będzie się rozpadać od dotknięcia widelcem. 

Co zrobić, by mięso na gulasz było soczyste?

Ten prosty patent powinien wystarczyć, by zapewnić odpowiednią miękkość mięsa. Warto zapoznać się z jeszcze kilkoma trikami, które mogą się okazać pomocne w trakcie przygotowań gulaszu:

  • Doprawiajcie mięso solą dopiero na samym końcu. Jeśli zrobicie to na początku, może stwardnieć i nawet wielogodzinne duszenie nie pomoże. 

  • Nigdy nie dociskajcie mięsa do patelni w trakcie smażenia. W ten sposób pozbawiacie je naturalnych soków, przez co staje się suche. 

  • Do gotującego się gulaszu możecie wlać nieco octu winnego lub czerwonego wina. Taki dodatek nada mięsu miękkości i będzie bardziej soczyste.