
Zdrowe i bujnie kwitnące rośliny to wizytówka każdego miłośnika ogrodnictwa. Czasami jednak, pomimo największych starań, zieloni „podopieczni” nie prezentują się najlepiej. Jeśli roślina wygląda marnie, powoli rośnie czy przestała kwitnąć, daje w ten sposób znać, że dzieje się z nią coś niedobrego.
Dobrze to widać w przypadku skrzydłokwiatu, który sygnalizuje problemy w ten sposób, że po prostu przestaje wypuszczać nowe kwiaty. Sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Powodów, dla których skrzydłokwiat wstrzymał kwitnienie, może być kilka. Pierwszy to nieprawidłowa pielęgnacja - jeśli roślina jest przesuszona lub przelana, ma za mało światła lub jest wystawiona na zbyt silne słońce, to nie będzie kwitnąć.
Drugim powodem może być atak szkodników. Jeżeli dotychczas skrzydłokwiat prezentował się dobrze i dopiero od jakiegoś czasu wolniej rośnie i nie wypuszcza kwiatów, warto dokładnie mu się przyjrzeć.
Ostatnia najczęstsza przyczyna zahamowanego kwitnienia to brak nawożenia. Rośliny doniczkowe są niejako zdane na naszą łaskę - samo podlewanie nie wystarczy i koniecznie trzeba je dodatkowo zasilać składnikami odżywczymi występującymi w nawozach.
Domowy nawóz do skrzydłokwiatu
W przypadku skrzydłokwiatu sprawdzi się prosty, domowy nawóz z marchewki. Warzywo to zawiera m.in. fosfor i potas, tak cenne dla roślin minerały. Dodatkowo, w marchwi znajduje się też wapń, witamina E i C, które także pomogą przywrócić skrzydłokwiat do życia. Do przygotowania nawozu potrzebujecie tylko jednej marchewki. Dalej postępujcie według poniższych kroków:
-
Nieobraną marchew pokrójcie na kawałki i zalejcie 4 szklankami wody.
-
Weźcie blender ręczny i zmiksujcie marchew na papkę (można też wsypać kawałki warzywa do blendera kielichowego i zalać wodą).
-
Następnie przecedźcie marchew. Uzyskany płyn przelejcie do zamykanego pojemnika, np. większego słoika.
Tak sporządzony nawóz należy stosować od kwietnia do października co 15 dni, po 1 szklance do podlewania.