Podlejcie ogórki nawozem z kuchni za 1,50 zł. Liście będą mocne i zielone, a zbiory bogate jak nigdy
Getty Images
Newsy

Podlejcie ogórki nawozem z kuchni za 1,50 zł. Liście będą mocne i zielone, a zbiory bogate jak nigdy

Wszyscy mamy to w lodówkach, a mało kto zdaje sobie sprawę z siły tej niepozornej kostki. Zróbcie z niej nawóz do ogórków, a na pewno nie pożałujecie.

Jak Polska długa i szeroka, na wszystkich ogródkach działkowych, przydomowych poletkach i ogrodach coraz zieleniej robi się na ogórkowych grządkach. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na pierwsze zbiory.

Pierwsze ogórki to oczywiście pierwsze przetwory. Zamykamy w słoikach nasze zbiory, zalewamy solanką i kisimy na potęgę na wszelkie możliwe sposoby. Zanim do tego jednak dojdzie, warto zadbać o to, by było co kisić!

Co zrobić, żeby mieć duże plony ogórków?

Najlepszą do tego drogą będzie odpowiednie zasilenie ogórkowych krzaczków. Rynek nawozów i odżywek w sklepach ogrodniczych jest przeogromny. Niektórzy jednak wolą zrezygnować z wydawania ciężkich pieniędzy za tego rodzaju specyfiki.

Oszczędność to jedno, ale druga sprawa to kwestia naturalności tego typu nawozów. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie domowych rozwiązań. Dzisiaj polecimy wam sprawdzony już przez wielu ogrodników nawóz z drożdży.

Po co nawozić ogórki drożdżami?

Chociaż na pozór brzmi to dość egzotycznie, drożdżowy nawóz do ogórków to naprawdę dobry wybór. Dlaczego? Drożdże rozpuszczone i rozrzedzone w wodzie pomogą ogórkom na trzech płaszczyznach:

Po pierwsze taki nawóz pobudzi wzrost samych ogórków na krzaczku

Po drugie drożdże pomagają w lepszym rozwinięciu się płytko osadzonego systemu korzeniowego tej rośliny

Po trzecie odżywka drożdżowa sprawi, że liście ogórków będą dłużej zielone i nie zżółkną już na początku sezonu. To z kolei prosta droga do lepszego owocowania krzaków.

Zobacz także
Podlejcie róże tym nawozem z warzyw. Nie będzie śladu po mszycach, a kwiaty będą cieszyły oczy do późnej jesieni

Podlejcie róże tym nawozem z warzyw. Po mszycach nie będzie śladu, a kwiaty będą cieszyły oczy do jesieni

Pomidory tak obrodzą, że nie nadążycie ich zbierać. Nawóz z tych resztek załatwi sprawę

Pomidory tak obrodzą, że nie nadążycie ich zbierać. Nawóz z tych resztek załatwi sprawę

Jak stosować nawóz z drożdży na ogórki?

Stosowanie nawozu drożdżowego to żadna filozofia. Zastosujcie następującą proporcję: 1 łyżeczka suchych drożdży lub 25 g drożdży świeżych rozpuście w 1 litrze ciepłej wody. Wymieszajcie i odstawcie na jakiś czas, by drożdże zaczęły pracować.

Gotową mieszankę przelejcie do konewki lub spryskiwacza i stosujcie zarówno dolistnie jak i pod roślinę. Nawożenie należy stosować raz na jakiś czas, najlepiej co 2 tygodnie.