Kotlet pożarski początkowo nazywany był „kotletem Pożarskiego” lub „kotletem à la Pożarski”. To panierowany kotlet siekany lub przyrządzony z mięsa mielonego.

Według dawnych przekazów kotlet został przyrządzony przez karczmarza o nazwisku Pożarski, dla cara Mikołaja I.  Danie ponoć tak zasmakowało rosyjskiemu władcy, że polecił je na stałe włączyć do dworskiego jadłospisu. Jest to jedna z kilku wersji dotyczących historii powstania tego kotleta. Za chwilę powiemy wam, jak dziś pożarskiego przyrządza Jasiek Kuroń.

Historia kotletów pożarskich

Ten rodzaj kotleta szybko przywędrował z Rosji do Polski. W warszawskich restauracjach pożarskie były podawane już od połowy XIX w. Lucyna Ćwierciakiewiczówna przygotowywała je zaś z resztek drobiu oskrobywanych z kości, wymieszanych z mięsem cielęcym.

Po raz pierwszy recepturę na pożarskie podano w poradniku kulinarnym anonimowych autorów pod tytułem „Wydoskonalona kucharka”, wydanym w 1847 r. Według tego przepisu należy przyrządzić kotlety z mięsa jarząbka i kurczęcia. Mięso powinno być najpierw posiekane i ubite w moździerzu. Do mięsa należało dodać rozbite jajko i przyprawić gałką muszkatołową.

Zobacz także:

Kotlet pożarski był popularną, dostępną potrawą mięsną w czasach, gdy mięsa powszechnie brakowało. W PRL-u można je było dostać nawet w barach mlecznych. Był traktowany jak bardziej wykwintna wersja domowego mielonego, jadana na mieście.

Przepis na kotlety pożarskie Jaśka Kuronia

Przepis zaprezentowany przez wnuka znanego opozycjonisty końcówki PRL-u, Jacka Kuronia zapewne różni się od tych PRL-owskich, a już na pewno od XIX-wiecznych kotletów smażonych dla cara. Kucharz, zastosował pewien trik, dzięki któremu kotlety są delikatne i miękkie:

- Kotlety pożarskie, które są nie tylko miękkie, delikatne ale też są pyszne, pełne smaku i lekko „podkręcone”? Dziś mam dla was przepis idealny na obiad. Do tego ziemniaczki i surówka… mmmm… - reklamował swoje danie znany i lubiany kucharz.

Składniki:

  • 500 g mięsa drobiowego siekanego z piersi (można dodać także siekane mięso z udek)
  • 1 bułka namoczona w mleku
  • 4 łyżki posiekanej natki
  • Pół płaskiej łyżeczki tymianku
  • Sok z 1/2 cytryny
  • Pół łyżeczki soli
  • 1/3 łyżeczki pieprzu
  • 2 żółtka
  • Piana z dwóch białek
  • Bułka do obtoczenia
  • Olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Bułkę namoczcie w mleku, a następnie odciśnijcie. białko ubijcie na sztywną pianę.
  2. Do siekanego drobno mięsa drobiowego dodajcie natkę, tymianek, sok z cytryny i odciśnięta bułkę i żółtko. Wstępnie wymieszajcie składniki, po czym dodajcie sól pieprz i białko ubite na sztywną pianę. Dokładnie wyróbcie masę, a następnie uformujcie podłużne kotlety.
  3. Obtoczcie w bułce tartej i smażcie z obu stron na złoty kolor na rozgrzanym tłuszczu.
  4. Na koniec przełóżcie kotlety do piekarnika i pieczcie przez 15 minut w temperaturze 180 st. Celsjusza.

Źródło: Instagram/Jasiek Kuroń, wikipedia.pl