Kobieta z wózkiem na zakupy
Adobe Stock
Newsy

Podatek cukrowy uderzył po kieszeni Polaków. Rząd w lutym wprowadza kolejny. Zapomnicie o tanich zakupach

Dobrze już było. Po podatku cukrowym rząd wprowadza kolejny. Tym razem obłoży nim wielkie sieci sklepów spożywczych.
Hubert Rój
styczeń 13, 2021

Podatek od sprzedaży detalicznej, czyli podatek handlowy, miał być wprowadzony już dużo wcześniej. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób chcieli ponoć wyrównać szansę między krajowymi, a zagranicznymi sieciami sklepów.

Krótko mówiąc, nowa danina najbardziej uderzy w największe sklepy. Wielkie sieci, takie jak Biedronka czy Lidl będą musiały uiszczać do Skarbu Państwa podatek od wielkości sprzedaży.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Rząd wymierza cios wielkim sieciom

A więc – im większa sprzedaż w danej sieci, tym większa należność oddawana fiskusowi. Co to oznacza dla klientów? Nie mamy dobrych wieści.

Tak jak było to w przypadku podatku cukrowego, znowu zanosi się na to, że sklepy przeniosą koszty nowej daniny na klientów.

Rząd dostał wreszcie zielone światło na wprowadzenie nowej opłaty od instytucji europejskich. Wcześniej była ona przedmiotem dyskusji Rady Ministrów z Komisją Europejską.

W związku z tym, naliczanie opłat, państwo zacznie dopiero od 25 lutego. Już teraz ruszyły domysły, jak sklepy zareagują na taki finansowy cios od rządu.

Efekt podatku? Wyższe ceny

Eksperci nie pozostawiają złudzeń. Wbrew opiniom rządowych ekspertów, nie zanosi się na to, że sklepy zrezygnują z podwyżek.

Proces rośnięcia cen rozłoży się w czasie, ale to właśnie w ten sposób wielkie sieci spożywcze powetują sobie straty z tytułu podatku handlowego.

Innym rozwiązaniem może być ograniczenie popularnych akcji promocyjnych, od których roi się w różnego rodzaju gazetkach przygotowywanych przez sklepy.

Fachowcy wieszczą także trudne czasy dla dostawców i producentów żywności współpracujących ze sklepami. Sklepy mogą chcieć przerzucić część kosztów także na nich, i narzucić gorsze warunki podczas negocjacji kontraktów.

Komentarze
wyższe emerytury
AdobeStock
Newsy Ci emeryci będą sobie mogli pozwolić na większe zakupy. Chodzi o rocznik...
Jest szansa na wyższe świadczenia emerytalne! Sprawdźcie, czy spełniacie kryteria.
Katarzyna Wyborska
styczeń 09, 2021

Mamy dobrą wiadomość dla pań emerytek! Można się ubiegać o zwiększenie świadczenia emerytalnego. Trzeba tylko spełnić kilka warunków. Śpieszcie się, ponieważ zostały wam tylko dwa dni! Niskie emerytury Wszystko z powodu nieścisłości i zamieszania, jakie wprowadziły przepisy, które weszły w życie w 2013 roku. Uznano wówczas, że kobietom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę po 55. roku życia, przysługuje niższe świadczenie z momentem, gdy skończą 60 lat. Emerytury więc wtedy obniżono tym kobietom, które w latach 2008 – 2012 przeszły na wcześniejszą emeryturę. Zapis był bardzo niesprawiedliwy, ponieważ nikt nie poinformował tych kobiet, że ich świadczenia zostaną obniżone w momencie, gdy osiągną wiek emerytalny. Sprawa dotyczy tych pań, które urodziły się w 1953 roku. Natomiast kobiety, które się urodziły między rokiem 1949 a 1952, nie muszą się o nic martwić – ich świadczenia nie zostały obniżone. Sprawa była bardzo bulwersująca i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w końcu uznał zapis z 2013 roku za niezgodny z Konstytucją. Szansa na wyższe świadczenia Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z portalem informacyjnym powiedział, że choć wcześniej emerytura była pomniejszana o świadczenia pobrane w czasie przebywania na tzw. wcześniejszej emeryturze, to teraz po zmianie przepisów już ta zasada nie obowiązuje, a osoby, których ta sprawa dotyczy, mogą się ubiegać o wyrównanie świadczenia. Jak to zrobić?   Należy złożyć do ZUS-u specjalny wniosek, o ile jest się kobietą na wcześniejszej emeryturze i która nie jest jeszcze objęta emeryturą powszechną. Zostało mało czasu, ponieważ wnioski są przyjmowane tylko do 11 stycznia 2021 roku! Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Natomiast te panie,...

Przeczytaj
Handel
Pixabay/Martin Winkler
Newsy Zła wiadomość. Nie tylko napoje gazowane, ale i te produkty podrożały. Mają ceny z kosmosu
Podatek cukrowy to nowa, handlowa rzeczywistość. Przez niego ceny wielu produktów słodzonych cukrem poszybowały w górę. To nie jedyne zmiany, które czekają polskich konsumentów w najbliższym czasie.
Aleksandra Jaworska
styczeń 12, 2021

Pandemia wywróciła do góry nogami wiele branż. Do dziś zostaje wstrzymany sektor kultury i działająca tylko w wybranych strefach turystyka. Z wyjazdów służbowych mogą korzystać wyłącznie przedstawiciele personelu medycznego i osoby pełniące służbę wojskową.  Podatek cukrowy  Od początku roku w Polsce obowiązuje nowy podatek cukrowy. Podatkiem cukrowym rząd objął te napoje, które zawierają cukry i spotykaną w m.in. napojach energetycznych kofeinę i taurynę. Jeśli w słodzonym napoju jest 5 gramów cukru w 100 mililitrach, to cena litra tego napoju wzrosła o 50 groszy. Jeśli zawartość cukru w 100 ml przekracza 5 gramów, to każdy taki dodatkowy gram zwiększa podatek cukrowy od litra napoju o 5 groszy. Podatek cukrowy podniósł ceny wielu popularnych napojów. Może to zmniejszyć ich sprzedać oraz przyczynić się do mniejszego spożywania cukru.  Nie tylko za napoje słodzone zapłacicie więcej Produkty, które podrożeją w najbliższym czasie to chleb, bułki i wszelkie produkty zbożowe. Rok 2021 wcale nie oszczędzi waszych portfeli. Po podatku cukrowym czas na inne zwyżki. Kolejną kwestią, którą odczuł polski konsument, jest podatek handlowy. Jak donoszą portale internetowe, to dopiero początek. Już niedługo ceny produktów zbożowych znacznie poszybują w górę. Jeśli lubicie spożywać na śniadanie i kolację pieczywo, możecie poczuć się rozżalenie. Ceny pieczywa już teraz są wysokie. Dobrej jakości chleb może być wydatkiem nawet rzędu kilku złotych. Jak będzie w najbliższej przyszłości? Napoje alkoholowe do objętości 30 ml Od pierwszego dnia stycznia obowiązuje również dodatkowa opłata od napojów alkoholowych do objętości 30 ml. Mamy na myśli tzw. małpki, które cieszą się w Polsce szczególną popularnością....

Przeczytaj
Zakupy spożywcze, regały sklepowe
Pixabay/Tariq Abro
Newsy Od 1 stycznia wchodzi nowy podatek. Ceny popularnych produktów zdrożeją nawet o 40 procent 
Rząd planuje zmiany podatków w branży spożywczej. Wraz z początkiem nowego roku zapłacimy więcej m.in. za napoje.
Aleksandra Jaworska
grudzień 03, 2020

Nowe prawo ma dotyczyć głównie słodzonych napojów. Podatek od cukru może podnieść ceny popularnych marek. Podatek cukrowy Dodatkowa opłata ma dotyczyć każdego litra słodzonego napoju. Na pewno zdrożeje wszystkim dobrze znana Coca-Cola, a także jej pozbawiony cukru odpowiednik czyli Coca-Cola Zero. Pierwsze prognozy szacują, że cena podobnych produktów może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Efekty wzrostu cen odbiją się przede wszystkim na klientach. Marka produkująca sławny, ciemny napój ubolewa nad takim obrotem spraw. Rząd 4 lutego 2020 roku przyjął projekt ustawy przygotowanej przez ministra zdrowia. Zakłada ona nałożenie dodatkowego podatku na napoje zawierające cukier. Małe małpki, duża cena Oprócz napojów z zawartością cukru, których cena ma wzrosnąć nawet o 1,2 zł, podrożeją też „małpki”. Kupowane przez Polaków mini alkohole mogą być od stycznia droższe o prawie 2 zł na sztuce. W przypadku marek najtańszych wzrost cen może osiągnąć nawet 100%. Opłata będzie naliczana na poziomie 50 groszy od każdego litra plus 5 groszy na każde 100 ml, jeśli będzie w nich więcej niż 5 gramów cukru. Przykładowo oznacza to, że zamiast 4,99 zł zapłacimy za Coca-Colę aż 6,79 zł. Oczywiście cena zależy także od regionu kraju, choć podwyżka dotknie wszystkich. Słodzone słodzikiem Podatek cukrowy dotyczy również napojów słodzonych słodzikiem. Przewidywany wzrost ceny wyniesie 1,20 zł, tak więc za dwulitrową butelkę zapłacimy 6,19 zł. Podrożeją również napoje w mniejszych butelkach. Za mniejsze butelki 0,33 l zapłacimy 30 groszy więcej. Ostatnim rodzajem napojów, których nie ominie styczniowy podatek, są napoje energetyczne. Głównie ze względu na dodatek substancji aktywnej, takiej jak kofeina czy tauryna....

Przeczytaj