Pod żadnym pozorem nie pijcie tego soku, gdy przyjmujecie leki. Będą nawet o 70% mniej skuteczne
Pixabay
Newsy

Pod żadnym pozorem nie pijcie tego soku, gdy przyjmujecie leki. Będą nawet o 70% mniej skuteczne

To bardzo ważne informacje! Wystrzegajcie się tego soku, jeśli przyjmujecie któryś z tych leków!
Anna Urbańska
kwiecień 11, 2021

Na pewno wszyscy słyszeliście o tym, że nie należy pić soku grejpfrutowego, jeśli przyjmuje się niektóre leki. Pewnie nie wiecie jednak, że inny popularny sok może niesamowicie osłabiać działanie pewnego bardzo rozpowszechnionego leku. Przeczytajcie o tym i nigdy go nie pijcie, jeśli bierzecie takie leki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wiosenne alergie – jakie są objawy?

Wraz z nadejściem wiosny, zaczyna się nieprzyjemny dla alergików sezon pylenia. To właśnie wczesną wiosną i latem, pyłki roślinne szczególnie mocno wpływają na wiele osób, powodując nieprzyjemne objawy takie jak:

  • Zatkany nos
  • Ciągły katar
  • Łzawienie
  • Szczypanie oczu
  • Kichanie

Co pomaga przy alergii?

Jeśli macie alergię, z pewnością wiecie, jak uciążliwe mogą być te objawy. Na szczęście, są dostępne leki, które (odpowiednio dopasowane) łagodzą przykre objawy alergiczne i pozwalają normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, kiedy leki nie działają wystarczająco mocno lub wcale nie pomagają. Okazuje się, że przyczyną wcale nie musi być niedziałający lek, ale może być to… produkt spożywczy!

Zobacz także

Sok, który ogranicza działanie leków alergicznych

Chodzi o bardzo popularny sok jabłkowy! Wchodzi on w reakcję z popularnym lekiem antyhistaminowym stosowanym w alergiach. Feksofenadyna, bo tak nazywa się substancja czynna leku przeciwalergicznego, może nie działać prawidłowo, jeśli w trakcie jej brania pije się sok jabłkowy.

Okazuje się, że pijąc sok jabłkowy, osłabiacie działanie tego leku nawet o 70%! Poza tym, zwiększacie prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych stosowania leków antyhistaminowych, takich jak:

  • Bóle głowy
  • Ospałość
  • Suchość w ustach
  • Zawroty głowy
  • Mdłości

Co ważne, nie chodzi tylko o to, żeby nie popijać leków na alergię sokiem jabłkowym. W trakcie przyjmowania leków, nie powinno pić się tego soku wcale! Podobne działanie ma też sok grejpfrutowy i pomarańczowy. Lepiej nie pijcie ich, jeśli przyjmujecie leki na alergię z feksofenadyną.

Inne leki wchodzące w interakcje z sokiem jabłkowym

W najgorszym wypadku, jeśli wypijecie sok jabłkowy przy stosowaniu leków na alergię, lek nie będzie działał i objawy alergiczne nie ustąpią. Musicie jednak wiedzieć też o innych lekach, których nie można przyjmować z sokiem jabłkowym. To lek aliskiren i atenolol. Są to specyfiki stosowane przy leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Osłabienie ich działania może być katastrofalne w skutkach.

Jeśli macie wątpliwości co do interakcji waszych leków z żywnością, zapytajcie o radę farmaceutę. Dla pewności, lepiej nie pić soku jabłkowego, jeśli przyjmujecie leki przeciwalergiczne lub nasercowe.

Czytaj także:

Komentarze