Kac, energetyki
Pexels, Mental Health America/Pixabay, Menno de Jong
Newsy

Pod żadnym pozorem nie pijcie tego na kaca. Możecie zrobić sobie krzywdę

Kac to silny objaw zatrucia organizmu alkoholem. To także pojęcie, które nie będzie wam zapewne obce w dniu po Sylwestrze.
Aleksandra Jaworska
grudzień 28, 2020

Jeśli nie wiecie jak uchronić się przed kacem, podpowiadamy jak go nie pogłębiać. Niektóre nawyki, które mogłyby w przypadku kaca wydać się normalne, mogą wręcz szkodzić. Co mamy na myśli?

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Jeśli nie chcecie mieć kaca, uważajcie na ilość spożywanego alkoholu

O tym czy będziecie mieć kaca, decyduje głównie ilość wypitego alkoholu i rozłożenie go na godziny. Można też wybrać zupełnie inny kierunek. Abstynencję, która jednak w Sylwestra ma szczególnie mało zwolenników. Jeśli decydujecie się posiedzieć z gośćmi przy stole około 6 godzin, wypity alkohol nie powinien przekraczać 1,5 grama na każdy kilogram ciała.

Lampka szampana i tylko jeden drink

Wystarczy niewielka ilość procentów, aby zaburzyć w ciele gospodarkę witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu. Alkohol z pewnością wypłucze was z magnezu i solidnie odwodni. Zamiast sięgać następnego dnia po napoje gazowane, weźcie pod uwagę wypicie dużej ilości wody.

Przyda się przed spożyciem alkoholu, w jego trakcie, a także następnego dnia. Kac przypomni wam o sobie w bolesny sposób. Mogą pojawić się przykre bóle głowy, biegunka, złe samopoczucie, ból brzucha i nadwrażliwość na światło oraz nawet drobne hałasy. 

Chcecie dojść do siebie dzień po? Unikajcie tych produktów

Wiedza o tym, jak skutecznie zwalczyć kaca pomoże wam znacząco skrócić męki, na które narażacie swój organizm przy każdorazowym sięgnięciu po kieliszek chociażby wina. Proces wyjścia z matni może przebiegać długo i nieprzyjemnie. Oto spis spożywczych rzeczy, które nie służą byciu na kacu:

  • Kawa. Należy z nią uważać, bo kawa podnosi ciśnienie krwi i podobnie jak alkohol wypłukuje z organizmu minerały. Słodka kawa z dodatkiem syropu to fatalny błąd.  Kupne syropy zawierają bowiem dużo sztucznych dodatków, które mogą wzmagać ból brzucha i problemy z niestrawnością. Zamiast kawy warto sięgnąć za to po kubek zielonej herbaty.

  • Napoje energetyczne. W ich składzie na marne szukać substancji, które pomogą waszemu organizmowi podczas koniecznej regeneracji. Zawarta w nich kofeina może powodować roztrzęsienie i poczucie niepokoju. To jedno z rozwiązań, które robi największą krzywdę waszemu organizmowi. Napojów energetycznych nie łączy się też z alkoholem!

  • Klin. Legendy głoszą, że wyleczyć można się jedynie tym, czym się struło. Taka wiedza nie przynosi wam jednak nawet najmniejszego pożytku. Dokładanie sobie alkoholu następnego dnia to po prosu kolejna dawka trucizny, na którą osłabiony już organizm będzie musiał pracować dwa razy dłużej. Objawy kaca wystąpią i tak, tylko z pewnym opóźnieniem.

 

Komentarze
sposoby na kaca
AdobeStock
Newsy Po tym alkoholu nie będzie was boleć głowa po Sylwestrze. Dobre samopoczucie murowane
Jedyny sposób na całkowite uniknięcie kaca to abstynencja. Ale możecie go nieco złagodzić uważnie wybierając drinki!
Katarzyna Wyborska
grudzień 28, 2020

Nie wyobrażacie sobie sylwestrowej zabawy bez alkoholowych trunków? Każdy, kto jest amatorem takich imprez dobrze wie, że mile spędzony czas ma swoją cenę i następnego dnia trzeba go odchorować. Okazuje się, że intensywność kaca ma duży związek z tym, jaki alkohol się spożywa. Wiecie, po jakich drinkach kac jest najsilniejszy i które wybrać, by syndrom dnia poprzedniego był jak najlżejszy? Sprawdziliśmy to! Po tym alkoholu kac jest murowany Być może czasami zastanawiacie się jak to jest, że wy po każdej imprezie czujecie się następnego dnia fatalnie, a wasz przyjaciel wygląda jakby tylko trochę za krótko spał. Z czego to wynika? Czyżby miał nieprawdopodobnie szybki metabolizm? Odpowiedź może być o wiele mniej skomplikowana. Po prostu niektóre alkohole wywołują lekkiego kaca, podczas gdy inne powodują bardzo nieprzyjemne dolegliwości następnego dnia. Do tej niepopularnej grupy należą poniższe trunki: Czerwone wino – największy wróg osób cierpiących na migreny. Jednak nie trzeba być migrenowcem, by odczuć przykre skutki przedawkowania czerwonego wina! Jeśli kupujecie wino z niższej półki, to prawie na pewno znajdują się w nim siarczyny. A te powodują gigantyczny ból głowy następnego dnia i bardzo złe samopoczucie. Ciemne piwo – szczególnie to niskiej jakości. Uwielbiane przez Polaków jasne piwo typu lager jest dość tanie, jednak za ciemne trzeba więcej zapłacić. Sporo osób wybiera jednak jak najtańsze produkty, co może się skończyć naprawdę źle! Trunki na lżejszego kaca W idealnym świecie kac by nie istniał, ale niestety – nie żyjemy w bajce! By zminimalizować dolegliwości związane z przedawkowaniem alkoholu warto sięgać po te trunki, które wywołują dość lekkiego kaca. Wybierajcie zatem poniższe alkohole: Srebrna tequila –...

Przeczytaj