Sklep majonez na półce
Adobe Stock
Newsy

Pod żadnym pozorem nie kupujcie takiego majonezu na Wielkanoc. Będziecie w szoku dlaczego

Czytajcie zawsze etykiety majonezu przed zakupem i omijajcie ten składnik szerokim łukiem!
Anna Urbańska
marzec 22, 2021

Polacy uwielbiają majonez, a szczególnie dużo kupują go i jadają w okresie wielkanocnym. Można go stosować jako dodatek do sałatek, past kanapkowych, smarować nim kanapki zamiast masła, albo jeść po prostu z jajkami. Zdajecie sobie na pewno sprawę z tego, że majonez jest bardzo kaloryczny. Czy wiecie jednak, że kupny majonez ze sklepu ma jeszcze inną dużą wadę?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Z czego składa się majonez?

Majonez to emulsja tłuszczowa. Dzięki dodaniu do majonezu żółtka, olej jest w stanie połączyć się z innymi, wodnymi składnikami majonezu, które normalnie by się nie łączyły. Dobry majonez wytwarza się z oleju, żółtek i różnorodnych dodatków smakowych. Najczęściej majonez przygotowuje się, mieszając:

  • Olej roślinny
  • Żółtka jaj
  • Ocet lub sok z cytryny
  • Sól
  • Pieprz (najczęściej biały)
  • Musztardę

Niekiedy smak majonezu podkreśla się dodatkiem cukru.

Jeśli kręcicie majonez w domu, możecie stworzyć jego najbardziej naturalną wersję. Kupując majonez w słoiku w sklepie, spodziewajcie się, że będą w nim różne dodatki zapewniające majonezowi trwałość i utrzymywanie struktury.

Dodatki do majonezu

Nie wszystkie dodatki stosowane do żywności są złe i szkodliwe. Nie musicie odkładać na półkę każdego produktu, który w składzie zawiera substancje oznaczone kodem E. Występują one w danym produkcie w takiej ilości, żeby każda żywność dopuszczona do spożycia była zdrowa i nie zaszkodziła nikomu. Jeśli macie zamiar jeść sporo majonezu w Wielkanoc, dobrze wybrać jednak taki bez zbędnych składników i poznać znaczenie oznaczeń dodatków do majonezu. 

Sól wapniowo-disodowa czyli E385

Częsty dodatek do majonezu. Jest to konserwant mający zachowywać właściwości majonezu na dłuższy czas. Ten dodatek powoduje wiązanie składników mineralnych i ogranicza ich wchłanianie. W nadmiarze może prowadzić do skurczy mięśni, a nawet do poważnych problemów z nerkami. W małej ilości nie jest szkodliwy, ale lepiej wybrać majonez bez niego. Na pewno powinno się unikać podawania żywności z E385 małym dzieciom.

Guma guar i guma ksantanowa

Składniki odpowiedzialne za sztywną i charakterystyczną konsystencję niektórych majonezów. Nie da się uniknąć ich dodatku. Nie są to jednak składniki, które trzeba omijać – nie mają niekorzystnych właściwości dla zdrowia.

Beznoesan sodu i sorbinian potasu

Konserwanty znane z etykiet żywności. Obydwa te składniki przedłużają trwałość majonezu. Majonez jest dość bogaty w wodę, więc bez dodatku konserwantów bardzo szybko się psuje. To dzięki tym składnikom możecie trzymać słoik z majonezem w lodówce przez dłuższy czas.

 

Komentarze