Sklep majonez na półce
Adobe Stock
Newsy

Pod żadnym pozorem nie kupujcie takiego majonezu na Wielkanoc. Będziecie w szoku dlaczego

Czytajcie zawsze etykiety majonezu przed zakupem i omijajcie ten składnik szerokim łukiem!

Polacy uwielbiają majonez, a szczególnie dużo kupują go i jadają w okresie wielkanocnym. Można go stosować jako dodatek do sałatek, past kanapkowych, smarować nim kanapki zamiast masła, albo jeść po prostu z jajkami. Zdajecie sobie na pewno sprawę z tego, że majonez jest bardzo kaloryczny. Czy wiecie jednak, że kupny majonez ze sklepu ma jeszcze inną dużą wadę?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Z czego składa się majonez?

Majonez to emulsja tłuszczowa. Dzięki dodaniu do majonezu żółtka, olej jest w stanie połączyć się z innymi, wodnymi składnikami majonezu, które normalnie by się nie łączyły. Dobry majonez wytwarza się z oleju, żółtek i różnorodnych dodatków smakowych. Najczęściej majonez przygotowuje się, mieszając:

  • Olej roślinny
  • Żółtka jaj
  • Ocet lub sok z cytryny
  • Sól
  • Pieprz (najczęściej biały)
  • Musztardę

Niekiedy smak majonezu podkreśla się dodatkiem cukru.

Jeśli kręcicie majonez w domu, możecie stworzyć jego najbardziej naturalną wersję. Kupując majonez w słoiku w sklepie, spodziewajcie się, że będą w nim różne dodatki zapewniające majonezowi trwałość i utrzymywanie struktury.

Dodatki do majonezu

Nie wszystkie dodatki stosowane do żywności są złe i szkodliwe. Nie musicie odkładać na półkę każdego produktu, który w składzie zawiera substancje oznaczone kodem E. Występują one w danym produkcie w takiej ilości, żeby każda żywność dopuszczona do spożycia była zdrowa i nie zaszkodziła nikomu. Jeśli macie zamiar jeść sporo majonezu w Wielkanoc, dobrze wybrać jednak taki bez zbędnych składników i poznać znaczenie oznaczeń dodatków do majonezu. 

Sól wapniowo-disodowa czyli E385

Częsty dodatek do majonezu. Jest to konserwant mający zachowywać właściwości majonezu na dłuższy czas. Ten dodatek powoduje wiązanie składników mineralnych i ogranicza ich wchłanianie. W nadmiarze może prowadzić do skurczy mięśni, a nawet do poważnych problemów z nerkami. W małej ilości nie jest szkodliwy, ale lepiej wybrać majonez bez niego. Na pewno powinno się unikać podawania żywności z E385 małym dzieciom.

Guma guar i guma ksantanowa

Składniki odpowiedzialne za sztywną i charakterystyczną konsystencję niektórych majonezów. Nie da się uniknąć ich dodatku. Nie są to jednak składniki, które trzeba omijać – nie mają niekorzystnych właściwości dla zdrowia.

Beznoesan sodu i sorbinian potasu

Konserwanty znane z etykiet żywności. Obydwa te składniki przedłużają trwałość majonezu. Majonez jest dość bogaty w wodę, więc bez dodatku konserwantów bardzo szybko się psuje. To dzięki tym składnikom możecie trzymać słoik z majonezem w lodówce przez dłuższy czas.

 

Kupujecie taki majonez? Unikajcie go jak ognia, zawiera sztuczny konserwant
Flickr
Newsy
Kupujecie taki majonez? Unikajcie go jak ognia, zawiera sztuczny konserwant
Dodajemy go do jajek, kanapek i sałatek. Niestety, ten kupny może zawierać szkodliwy dla zdrowia składnik. Jak wybrać dobej jakości majonez?

Majonez to jeden z najczęściej używanych sosów w polskich domach. Niestety, majonez kupowany w sklepie zwykle ma niepokojąco długi skład i pełen jest szkodliwych dodatków. Z czego powstaje prawdziwy majonez, jak wybrać możliwie najzdrowszy majonez w sklepie i jakiego majonezu kategorycznie się wystrzegać? Sprawdźcie. Z czego powstaje prawdziwy majonez? Najlepszy majonez to oczywiście taki, który robimy sami w domu. Receptura jest dziecinnie prosta. Majonez wytwarza się z oleju, żółtek i dodatków smakowych. Najczęściej majonez powstaje poprzez połączenie: Oleju roślinnego  Żółtka jaj Octu lub soku z cytryny Soli Pieprzu (najczęściej białego) Musztardy Czasami smak majonezu podkreśla się dodatkiem cukru Jak wybrać dobry majonez w sklepie? Kupując gotowy majonez w sklepie, pamiętajcie, że w jego składzie będą się znajdowały różne dodatki zapewniające mu trwałość i chroniące go przed zepsuciem. Dlatego podczas kupowania majonezu zwróćcie uwagę, by miał on jak najmniej składników. Na jaki majonez trzeba szczególnie uważać? Jakiego majonezu lepiej nie kupować? W większości dostępnych w Polsce majonezów znajdziecie sól wapniowo-disodową EDTA (E385 - pełna nazwa to: sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego). Jest to syntetyczny przeciwutleniacz, który zwiększa trwałość produktów a także zapobiega zmianom barwy wywołanym obecnością jonów żelaza, miedzi, manganu i cynku. Dzięki niemu majonez jest znacznie dłużej przydatny do spożycia. Niestety, składnik ten w połączeniu z innymi konserwantami, może być niebezpieczny dla zdrowia (gdy jest spożywany w nadmiarze). Znana dziennikarka i prezenterka Katarzyna Bosacka ostrzega w swoich mediach społecznościowych, przed tym...

Kontrolerzy: ponad 5 ton żywności z groźnymi dla życia składnikami, fałszywe musztardy i majonezy
Adobe Stock
Newsy
Kontrolerzy: ponad 5 ton żywności z groźnymi dla życia składnikami, fałszywe musztardy i majonezy
Uważajcie na przekłamane produkty! Inspektorzy wykryli nadużycia w składach, a także gluten w produktach „bezglutenowych”.

Jak oszukują was producenci żywności? Małopolski inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (WIJHARS) w Krakowie doszukał się wyjątkowych przekłamań w składach żywności. Producenci nie tylko przekłamują wagę netto, aby sprzedawać mniejsze ilości jedzenia w wyższych cenach, ale także stwarzają wielkie zagrożenie dla osób chorych na celiakię. Nieprawidłowości znaleziono m.in. w 1,2 tonach majonezu, 1,6 t sosu miodowo-musztardowego i prawie 1,9 t sosu czosnkowego. Jak kłamią producenci żywności? Inspektorzy jakości artykułów spożywczych wyodrębnili najczęściej pojawiające się zaniedbania producentów: Musztardy nazywane „staropolskimi”, gdy w rzeczywistości zawierają bardzo dużo chemii i konserwantów takich jak guma guar, guma ksantanowa, barwniki czy aromaty Majonezy lub sosy czosnkowe nie posiadają informacji o sposobie przechowywania oraz terminu ważności Podawanie kwasów Omega-3 w tabelach wartości odżywczych majonezów (nie są one jednak składnikiem odżywczym w świetle prawa) Umieszczanie oznaczeń „bez GMO”, kiedy w rzeczywistości produkty nie zawierały nawet 50 proc. łącznej masy składników pozbawionych GMO Umieszczanie oznaczeń „bez glutenu”/”gluten-free”/”bezglutenowy”, kiedy w rzeczywistości produkty zawierają niewielkie ilości tego składnika (która nawet w śladowych ilościach, może być niezwykle szkodliwa dla alergików i chorych na celiakię) Majonezy i musztardy najbardziej przekłamane Najwięcej niedopatrzeń eksperci doszukali się właśnie w majonezach i musztardach. To w tych produktach laboranci wykrywali znacznie mniejsze ilości jaj lub gorczycy (kluczowych składników) niż deklarował producent. Inspektorat zadecydował o wycofaniu kilku partii...

Zróbcie sałatkę jarzynową z tym majonezem. Kosztuje niewiele, smakuje tak samo i jest mniej kaloryczny
Adobe Stock
Newsy
Zróbcie sałatkę jarzynową z tym majonezem. Kosztuje niewiele, smakuje tak samo i jest mniej kaloryczny
A gdyby tak w tym roku do sałatki jarzynowej użyć któregoś z wegańskich majonezów? Oto czego możecie się po nich spodziewać.

Jeszcze parę lat temu, jeśli weganie chcieli zjeść podczas świąt sałatkę jarzynową z majonezem, musieli sobie bezjajeczny majonez ukręcić samodzielnie i zabrać w słoiku na świąteczne śniadanie... Dziś majonezy wegańskie są już w wielu sklepach i wprowadzają je na rynek kolejni producenci. Ich ceny zbliżyły się do cen klasycznych majonezów. Próbowaliście już takich sosów? Co się stanie jeśli tym razem zrobicie sałatkę z wegańskim zamiennikiem? Sałatka z jajecznym i wegańskim majonezem smakuje tak samo Choć wegańskie majonezy nie zawierają jajek, a to przecież jeden z podstawowych składników tego sosu, smak tych nowych zamienników często jest nie do odróżnienia od jajecznych pierwowzorów. Jak to możliwe? Po pierwsze producenci wegańskiej żywności mają dużą wprawę w odtwarzaniu smaków innych potraw i są doskonale zorientowani, jakich przypraw dodać, żeby przypominały w smaku i zapachu jajka. Na przykład doprawiają swoje sosy czarną sól kala namak.  To jedna z podstawowych przypraw, używanych w wegańskich potrawach, mająca zastąpić smak i zapach jajka. Z kolei właściwy kolor dań z jajkami, z powodzeniem można uzyskać dodając do nich szczyptę kurkumy. Po krótkotrwałym zachłyśnięciu się sukcesami, w odtwarzaniu smaków wegańskich potraw, wytwórcy żywności zaczęli tak modyfikować receptury, żeby nie tylko smak i konsystencja, ale też wartości odżywcze były podobne. Dodają więc roślinnych białek czy wzbogacają produkt w witaminy, np. B12. Wegańskie majonezy są mniej kaloryczne od zwykłych Majonezy, które są zamiennikami jajecznych mają tę dużą zaletę, że z reguły mają mniejsza zawartość tłuszczu i są bardziej dietetyczne. Można w związku z tym zjeść bezkarnie większą ilość sałatki jarzynowej z majonezem....

Majonez
Gotujmy.pl/Di bloguje
Newsy
Jak zrobić przepyszny, domowy majonez? Wystarczą 4 proste składniki i gotowe
Majonez w polskiej kuchni zajmuje szczególne miejsce. Trudno bez niego wyobrazić sobie święta, robienie przekąsek i dekorowanie niektórych sałatek.

Może go porównać do gęstej emulsji, wytwarzanej z oleju, żółtek i przypraw. Jego zastosowanie nie ma właściwie końca. Majonez to element wielu kulinarnych przepraw i składnik nie mniejszej ilości przepisów. Majonez nadaje się do warzyw, mięs, śledzi, a przede wszystkim do jajek. Historia majonezu Przed XX wiekiem był wyrabiany ręcznie. Na samym początku wieku przeszedł do produkcji przemysłowej, dzięki której można go było przechowywać znacznie dłużej. Pierwszorzędnym składnikiem klasycznego majonezu jest oliwa z dodatkiem surowego żółtka, jako składnika emulgującego. Tę podstawową bazę przyprawia się kolejno octem winnym lub cytryną, solą i białym pieprzem. Skład majonezu Współcześnie wyróżnia się różne warianty majonezu, w praktyce kuchennej, jak i w produkcji przemysłowej. W sieci dań z użyciem majonezu możecie znaleźć tysiące! W kupnym majonezie oliwa bywa zastępowana zwykle innymi olejami roślinnymi. Zamiast surowego żółtka stosuje się czasem żółtka gotowane lub całe surowe jajka, a w produkcji przemysłowej na wielką skalę mogą to być jajka w proszku. Nie powinno was wcale zdziwić, jeśli w składzie majonezu znajdziecie musztardę jako dodatek smakowy. Zaostrza ona jego smak, ale niektórzy znawcy kuchni w zdecydowany sposób krytykują to rozwiązanie. W majonezie nie najlepszej jakości znajdziecie też cukier, stabilizatory, konserwanty, barwniki i aromaty  syntetyczne. Najlepiej dokładnie czytać etykiety lub zrobić go samodzielnie w domu. Niezastąpiony majonez w kuchni polskiej W dawniejszej kuchni polskiej majonezem nazywało się też potrawę z raków lub mięsa podawaną na zimno. Była serwowana jako przekąska na półmiskach. Danie wydawało się o tyle wykwintne, że częstowano nim gości...