Pod żadnym pozorem nie karmcie tym psa. Ten produkt jest zdrowy dla ludzi, ale nie dla zwierząt
Adobe Stock
Newsy

Pod żadnym pozorem nie karmcie tym produktem psów. Jest zdrowy, ale dla ludzi, a nie dla zwierząt

Jest kilka produktów, których nie wolno dawać psom. Najniebezpieczniejszy jest przysmak, który nie tylko nie szkodzi ludziom, ale ma sporo wartości odżywczych.

Jesteście zwolennikami karmienia psa gotową, zbilansowana karmą, bo wierzycie, że nikt tak, jak specjaliści nie dobierze składników na tyle precyzyjnie, żeby zwierzę nie miało żadnych niedoborów? A może uważacie, że żadna karma nie jest tak dobra jak to, co sami ugotujecie swojemu czworonogowi?

Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że unikacie karmienia psa resztkami ze swojego stołu, pełnymi soli i przypraw, bez których nie przyrządzacie posiłków dla domowników. Oraz że nie dajecie mu tego smakołyku, który służy ludziom, ale nie psom.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego czekolada jest trująca dla zwierząt?

Psy bardzo chętnie dają się częstować słodkimi przysmakami. To dlatego, że w odróżnieniu od kotów, które nie wyczuwają słodkiego smaku, psy potrafią być łase na słodycze. Właściciele powinni kontrolować, co psy dostają do jedzenia. Aby kontrola była pełna, warto zapowiedzieć wszystkim domownikom, w tym dzieciom czego nie wolno dawać psu.

Czekolada, a także kakao są uznane za jedną z większych psich trucizn. To dlatego, że zawiera teobrominę, substancję, której psi organizm nie jest w stanie metabolizować. Czworonogi nie są przystosowane do wydalania związków znajdujących się w czekoladzie. W rezultacie organizm kumuluje je do stężenia, które może być śmiertelne dla pupila.

Pies nie powinien ani zjadać naraz dużych ilości czekolady, ani być nią karmiony małymi porcjami. Rezultat w obu przypadkach jest taki sam: zwierzę może się śmiertelnie zatruć kakaowym czy czekoladowym przysmakiem.

Jeśli pies zje czekoladę, należy jak najszybciej wywołać wymioty lub udać się do lekarza. Weterynarz zrobi płukanie żołądka, a także poda kroplówki, żeby uzupełnić wypłukane z organizmu witaminy i minerały oraz ułatwić oczyszczanie organizmu z toksyn.

Zobacz także
Czekoladki, lody i kanapki na dowóz. Jacek Kurski wysługiwał się ochroniarzami dla swoich zachcianek?

Czekoladki, lody i kanapki na dowóz. Jacek Kurski wysługiwał się ochroniarzami dla swoich zachcianek?

blok czekoladowy

Blok czekoladowy, czyli PRL-owska gratka. Zróbcie go z tego przepisu, wychodzi idealna konsystencja

Inne psie trucizny pochodzące z naszego stołu

Nie tylko czekolada jest niebezpieczna dla waszych psich podopiecznych. Produktów, które należy trzymać z dala od czworonogów jest więcej. Oto one:

  • Rodzynki i winogrona. Do zatrucia wystarczy 30 gramów winogron lub 11 g rodzynek na każdy kilogram masy ciała. Objawy zatrucia mogą pojawić się po kilku godzinach i są to: zapalenie żołądka i jelit, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu. Jeśli pies jest karmiony nawet niewielkimi ilościami winogron regularnie, toksyny są kumulowane w organizmie i objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach
  • Pestki jabłek. Nie karmcie psów ogryzkami, bo w pestkach znajdują się niewielkie ilości cyjanku. Im mniejszy pies je pestki, tym szybciej ulegnie zatruciu. Małe ilości pestek nie muszą być niebezpieczne, ale zjedzone w dużych ilościach mogą poważnie zagrozić psu. Objawy zatrucia to niepokój, trudności w oddychaniu, konwulsje, zapaść, a nawet nagła śmierć.

Źródło: Onet.pl, husse.pl

Czy przy zatruciu pokarmowym powinno się jeść lekką jajecznicę? Możecie się zaskoczyć
AdobeStock
Newsy
Co powinno się jeść, a czego nie jeść przy zatruciu pokarmowym? Możecie się zaskoczyć
Jak powinna wyglądać dieta przy zatruciu pokarmowym? Sprawdźcie, co należy jeść, a czego unikać. I czy zjedzenie lekkiej jajecznicy bardziej wam zaszkodzi, czy pomoże...

Kiedy żołądek protestuje i zaczyna dawać jasne sygnały, że z ostatnio zjedzonym posiłkiem było coś nie tak, koniecznie trzeba o siebie zadbać i zmodyfikować dietę. To właśnie zmiana żywienia na te kilka dni pozwoli szybciej dojść do siebie i uspokoić podrażniony układ pokarmowy. Co powinno się jeść w trakcie zatrucia i po, a czego nie?  Jak powinna wyglądać dieta przy zatruciu pokarmowym? Najważniejszym elementem diety w zatruciu pokarmowym czy grypie żołądkowej są płyny. Wymioty i biegunka, które towarzyszą zatruciu bardzo odwadniają organizm, dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów. Należy małymi łykami pić ostudzoną herbatę oraz wodę i unikać zimnych napojów - zwłaszcza gazowanych, które mogą dodatkowo podrażnić żołądek.  Gdy wymioty nieco już ustępują, można powoli wdrażać do diety delikatne pokarmy, takie jak biszkopty, sucharki, a później lekki rosół. Jeżeli czujecie głód w trakcie zatrucia, to bardzo dobrze - trzeba słuchać organizmu i coś zjeść. Zapomnijcie o mitach mówiących, że przy wymiotach i biegunce należy stosować głodówkę.  Co należy jeść przy zatruciu? W trakcie zatrucia pokarmowego zalecane są posiłki lekkie i łagodne dla żołądka. To mogą być kaszki albo ugotowany ryż - można dodać do niego gotowaną marchewkę, by dostarczyć organizmowi zastrzyk witamin. Takie posiłki są pożywne i nie obciążają żołądka. Jeżeli jednak nie jesteście w stanie nic przełknąć, nie zmuszajcie się do jedzenia i zamiast tego pijcie jak najwięcej płynów, ponieważ jest to ogromnie ważne przy zatruciu. Dobrze jest wspomóc się elektrolitami dostępnymi w aptekach - szybciej podniosą was na nogi.  Czego nie powinno się jeść przy zatruciu pokarmowym? Zdecydowanie przeciwwskazane są ciężkie i tłuste potrawy, a także smażone. Dobrze jest też unikać na początku owoców, a...

Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Adobe Stock
Newsy
Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Picie coli nie jest zbyt dobre dla zdrowia, ale naukowcy odkryli, że ten kultowy gazowany napój może być przydatny w inny sposób. Jaki?

Coca-Cola nie tylko usuwa tłuste plamy z ubrań i tkanin oraz czyści i nabłyszcza toaletę. Naukowcy odkryli, że ten popularny napój bezalkoholowy może także pomóc w przypadku bólu żołądka. Czy to jednak aby na pewno w pełni zdrowe? Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Jeżeli mieliście kiedyś tzw. jelitówkę, na pewno wiecie, jak uciążliwy i wyczerpujący jest to stan. Podczas grypy żołądkowej nie tylko walczymy z ostrymi wymiotami i biegunką, ale też dokucza nam osłabienie, ból brzucha i podwyższona temperatura. Wiele osób sięga podczas jelitówki po colę. Co sądzi na ten temat lekarz? Portal abczdrowie.pl zapytał o to gastrologa dr Żanetę Krzyszowiak-Żak: - Leczenie colą nie jest regułą, przy poważnej chorobie nie można jej pić. Nie powinniśmy spożywać jej na co dzień. Nie jest dobra dla naszego zdrowia ogólnego. Chociażby dlatego, że zawiera cukier. Jednak w przypadku zatrucia może pomóc przetrwać ten najgorszy i najostrzejszy okres. Organizm może ją tolerować, gdy wymiotujemy. W dalszym etapie może pomóc nam zacząć przyjmować inne płyny, ponieważ napój ten przywraca perystaltykę jelit do normalnego stanu – mówi Żaneta Krzyszowiak-Żak. Czy cola łagodzi objawy podczas jelitówki? Zdaniem ekspertki, cola nie pomoże na wymioty, czy podwyższoną temperaturę, ale na pewno dostarczy organizmowi kalorii i zgasi pragnienie: - W przypadku grypy żołądkowej pacjent pijąc colę dostarcza sobie kalorii. Cola jest słodka, a odwodnionemu organizmowi spada cukier. Przy wymiotach ważne jest, aby chory przyjął cokolwiek. Na zatrucia polecamy gastrolit i elektrolity, ale nie każdy jest w stanie je wypić, bo zaraz zwymiotuje. Inaczej jest z colą, która dostarczy kalorii i gasi pragnienie - mówi Krzyszowiak-Żak, gastrolog....

Dziecko zmarło po zatruciu ciastkiem znalezionym w ogrodzie. To sprawka sąsiada
Adobe Stock
Newsy
Dziecko zmarło po zatruciu ciastkiem znalezionym w ogrodzie. To sprawka sąsiada
Sąsiedzi nie zawsze są tolerancyjni dla dzieci i zwierząt sąsiadów. Oto co tragicznego może z tego wyniknąć.

Sąsiedzkie stosunki bywają bardzo różne. Niektórzy goszczą się latem na grillach i spędzają razem czas, inni toczą ze sobą wieloletnie boje. W tym przypadku sąsiedzi nie lubili się, a ich niechęć do siebie skończyła się śmiercią dziecka. Tragiczne skutki sąsiedzkich niesnasek Jak podał brytyjski dziennik „The Sun”, 1 lutego doszło do tragedii w meksykańskim mieście Tototlan. Dwuletnia dziewczynka znalazła w ogrodzie ciastko, po zjedzeniu, którego zmarła. Okazało się, że ciastko zatruł i podrzucił do ogrodu sąsiad, licząc na to, że zje je uciążliwy, szczekający pies. Po wypadku dziecko zostało przetransportowane do szpitala, ale po dwóch dniach walki o jego życie, zmarło. Niepokojące objawy zaobserwowano też u 6-letniej siostry dziewczynki. Zdarzenie wywołało duże poruszenie opinii publicznej. Pod jej wpływem sprawca został zatrzymany, choć nadal trwa ustalanie szczegółów sprawy. Bezkarnie nie można otruć nawet psa W Polsce Artykuł 35 ustawy o ochronie zwierząt, określa odpowiedzialność za zabicie psa: - Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Za zabicie człowieka grożą znacznie wyższe kary. W sytuacjach, w których sąd zastosuje okoliczności łagodzące, kara i tak nie może być niższa niż 8 lat. Zarówno w Polsce jak i w Meksyku, raczej nie można też liczyć na złagodzenie kary tłumacząc, że to nie dziecko, ale pies miał być otruty. Każdy sąd zwróci uwagę, że podrzucając trutkę do ogrodu, w którym bawią się dzieci, sprawca musi się liczyć z tym, że zatruciu...

Nie karmcie kota mlekiem, zróbcie tatar wg. przepisu z książki "Kocie smaki". Wyszła 1 książka kucharska dla kotów
Adobe Stock
Newsy
Wyszła książka kucharska dla kotów. Nie karmcie kota mlekiem, zróbcie mu tatar ze specjalnego przepisu
Dlaczego kota nie powinno się karmić mlekiem i co dawać mu jeść? Przeczytacie o tym w książce „Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów”

Wielu osób martwi się, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla domowych pupili nie dostarczy im wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Na wszelki wypadek kupujemy więc gotową karmę wierząc, że została przygotowana przez specjalistów i prawidłowo zbilansowana. Dodatkowo podsuwamy zwierzakom smakołyki. Ta książka kucharska dla właścicieli kotów podpowiada jej karmić i podaje przepisy na domowe dania dla kotów. „Kot to nie pies, ani nie niemowlę”. Jak karmić koty? Techniczka weterynaryjna Agnieszka Cholewiak-Góralczyk zajmująca się także zachowaniami i dietą kotów, napisała nietypową książkę kucharską: „Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów”. W książce znajdziecie porady dotyczące karmienia kotów, a także przepisy na zdrowe i smaczne potrawy. Autorka jest pewna, że właściciele, przyrządzając potrawy wg jej wytycznych, przestaną narzekać na kocie niejadki. Zwraca uwagę, że poza dietą, którą sama stosuje karmiąc swoje zwierzęta, nazwaną BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food (od: biologicznie odpowiednie, surowe pożywienie) ważna jest nauka prawidłowych nawyków żywieniowych. W książce „Kocie smaki” autorka edukuje czytelników: - Kot to nie mały pies, to nie jest też ludzki niemowlak. Kot to kot i ma jeść to, co dobre dla kota! - Jakość produktów dla kotów ma być taka, jak dla ludzi, ale kompozycja menu musi być dostosowana do potrzeb zwierząt. Kocia dietetyczka przedstawia wiele przepisów na smaczne i zdrowe dania dla kotów. Jednym z nich jest tatar dla kota. Składa się 500 g wołowiny, 100 g serc wołowych, 1 żółtko, 40 g wątróbki wołowej i 100 ml wody. Składniki należy rozdrobnić, wymieszać, można je podać na surowo lub...