Jesteście zwolennikami karmienia psa gotową, zbilansowana karmą, bo wierzycie, że nikt tak, jak specjaliści nie dobierze składników na tyle precyzyjnie, żeby zwierzę nie miało żadnych niedoborów? A może uważacie, że żadna karma nie jest tak dobra jak to, co sami ugotujecie swojemu czworonogowi?

Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że unikacie karmienia psa resztkami ze swojego stołu, pełnymi soli i przypraw, bez których nie przyrządzacie posiłków dla domowników. Oraz że nie dajecie mu tego smakołyku, który służy ludziom, ale nie psom.

Dlaczego czekolada jest trująca dla zwierząt?

Psy bardzo chętnie dają się częstować słodkimi przysmakami. To dlatego, że w odróżnieniu od kotów, które nie wyczuwają słodkiego smaku, psy potrafią być łase na słodycze. Właściciele powinni kontrolować, co psy dostają do jedzenia. Aby kontrola była pełna, warto zapowiedzieć wszystkim domownikom, w tym dzieciom czego nie wolno dawać psu.

Czekolada, a także kakao są uznane za jedną z większych psich trucizn. To dlatego, że zawiera teobrominę, substancję, której psi organizm nie jest w stanie metabolizować. Czworonogi nie są przystosowane do wydalania związków znajdujących się w czekoladzie. W rezultacie organizm kumuluje je do stężenia, które może być śmiertelne dla pupila.

Zobacz także:

Pies nie powinien ani zjadać naraz dużych ilości czekolady, ani być nią karmiony małymi porcjami. Rezultat w obu przypadkach jest taki sam: zwierzę może się śmiertelnie zatruć kakaowym czy czekoladowym przysmakiem.

Jeśli pies zje czekoladę, należy jak najszybciej wywołać wymioty lub udać się do lekarza. Weterynarz zrobi płukanie żołądka, a także poda kroplówki, żeby uzupełnić wypłukane z organizmu witaminy i minerały oraz ułatwić oczyszczanie organizmu z toksyn.

Inne psie trucizny pochodzące z naszego stołu

Nie tylko czekolada jest niebezpieczna dla waszych psich podopiecznych. Produktów, które należy trzymać z dala od czworonogów jest więcej. Oto one:

  • Rodzynki i winogrona. Do zatrucia wystarczy 30 gramów winogron lub 11 g rodzynek na każdy kilogram masy ciała. Objawy zatrucia mogą pojawić się po kilku godzinach i są to: zapalenie żołądka i jelit, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu. Jeśli pies jest karmiony nawet niewielkimi ilościami winogron regularnie, toksyny są kumulowane w organizmie i objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach
  • Pestki jabłek. Nie karmcie psów ogryzkami, bo w pestkach znajdują się niewielkie ilości cyjanku. Im mniejszy pies je pestki, tym szybciej ulegnie zatruciu. Małe ilości pestek nie muszą być niebezpieczne, ale zjedzone w dużych ilościach mogą poważnie zagrozić psu. Objawy zatrucia to niepokój, trudności w oddychaniu, konwulsje, zapaść, a nawet nagła śmierć.

Źródło: Onet.pl, husse.pl