Ksiądz po kolędzie
Pexels/RODNAE Productions
Newsy

Po Wigilii i świętach czeka nas kolęda. Ksiądz zdradził, jakiej kwoty oczekuje w kopertach

Ksiądz po kolędzie to tradycyjna wizyta duszpasterska realizowana zaraz po świętach. Ile wrzucicie księdzu w kopertę?

Wobec sytuacji pandemicznej w Polsce kolęda stoi pod znakiem zapytania. Od kilku miesięcy nawołuje się do ograniczania kontaktów towarzyskich i nieodwiedzania siebie w domu ani w miejscach publicznych.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kolęda w Polsce

Kolęda to prawdziwie polska tradycja. To popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej, wikariusza parafialnego lub diakona, w domach parafian. 

Kościół katolicki w Polsce na czas odwiedzin wyznaczył okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do początku lutego. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały nadchodzący rok.

W ten sposób zapoznają się również parafianie i kapłani danej parafii. To moment na głęboką i długą rozmowę na tematy rodzinne oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. Zwyczajowo księża zostawiają dla najmłodszych pamiątki w formie obrazków.

W niedalekiej przeszłości, kiedy katecheza odbywała się we wszystkich szkołach, księża mieli również za zadanie sprawdzenie wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Ksiądz mógł pytać dzieci z zagadnień religijnych.

Kolęda może mieć różną formę. Jak będzie w tym roku?

Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, a także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie składają dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. W niektórych przypadkach mogliście wcześniej zaprosić księdza na wspólny poczęstunek.

Zdarza się, że księdzu towarzyszą ministranci lub organista. Wobec słabnącej pozycji kościoła, kolęda budzi dziś coraz większe kontrowersje. Coraz więcej wiernych uważa, że kolęda ma na celu jedynie zebranie ofiar. 

Potrzebujemy teraz większego wsparcia finansowego

Kościół twierdzi, że potrzebuje w czasie pandemii większego wsparcia finansowego. Wierni, którzy w trosce o swoje bezpieczeństwo zostają w domach, dają na tacę znacznie mniej i o wiele rzadziej. Kolęda w tradycyjnej formie mogłaby podratować budżet niejednego kościoła. 

Ze względów bezpieczeństwa po świętach Bożego Narodzenia będzie miała nieco inny wymiar. Ksiądz przyjdzie tylko na specjalne życzenie danego parafianina. Kapłan powinien być w maseczce, rodzina, która go przyjmuje także powinna mieć zakryte nosy i usta.

Czy wysokość datków ma znaczenie?

Większość Polaków nie przyjmie  w tym roku księdza podczas tradycyjnej kolędy. Spotkanie z księdzem ma się raczej odbywać w postaci specjalnej mszy, o której indywidualnie będą decydować pojedyncze parafie. Księża, których zapytał jeden z portali mówią w sprawie datków jedynym głosem.

My nie wyciągamy ręki po pieniądze. Czas zmądrzeć. Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej - to nie ma znaczenia - tłumaczy jeden z nich.

 

A wy, przyjmiecie księdza z wizytą duszpasterską?

 

Źródło: Money.pl

Jakub Piątkowski
AdobeStock
Newsy
Porównał kobietę do... „brudnej szklanki”! To video z księdzem to prawdziwy hit sieci!
Młodzi księża idą z duchem czasu i teraz głoszą słowo Boże w sieci. Jednak ten kapłan posunął się nieco za daleko!

Kościół w Polsce ostatnio nie ma łatwo! Skandale dotyczące księży, kardynałów, a nawet samego papieża zdecydowanie nie wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku Kościoła. Swoją cegiełkę do panującego obecnie zamieszania dorzucił ksiądz, który w filmiku udostępnionym w sieci pomysłowo porównywał kobiety do… brudnych szklanek. Promocja wiary na TikToku? TikTok to bijące rekordy popularności medium społecznościowe. Pierwotne założenie twórców aplikacji było takie, że użytkownicy mogą na ten platformie dzielić się z innymi filmikami, na których tańczą do różnych utworów. Początkowo z TikToka korzystały głównie dzieci, jednak ponieważ aplikacja stała się bardzo popularna również wśród starszej widowni, możemy znaleźć tam profile znanych polskich gwiazd, YouTuberów i influencerów. Swoich sił próbują także… księża! Pewien młody ksiądz, Jakub Piątkowski, postanowił spróbować za pomocą TikToka zachęcać młodych ludzi do chodzenia do Kościoła. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się jego filmik, na którym w dość osobliwy sposób tłumaczy zasadność wstrzemięźliwości seksualnej przed ślubem. Kobieta jak "brudna szklanka"? Ksiądz Jakub w swoim filmiku na TikToku trzymając szklankę ,mówi: Szklanka. Kiedyś była pełna, teraz już jest pusta, troszkę brudna. Wiele osób z niej piło. Chcesz się napić? Prawdopodobnie nie. Mówię to dlatego, gdyż pod ostatnim filmikiem niektóre osoby pytały mnie, co sądzę o tej dziewczynie, która na TikToku chwali się swoją czystością przed ślubem. Ona też jest szklanką, ale czystą i pełną. Z tej szklanki piło wielu, zostawili coś po sobie i jest pusta. – stwierdził. Dalej kontynuuje swoje przemyślenia: A ta...

Ile emerytury dostają księża w Polsce? Wystarcza na jedzenie i godne życie? Poznajcie dokładne kwoty
AdobeStock
Newsy
Ile emerytury dostają księża w Polsce? Wystarcza na jedzenie i godne życie? Poznajcie dokładne kwoty
Coraz więcej Polaków dostaje głodowe emerytury, za które nie da się samodzielnie przeżyć. A jak to wygląda w przypadku księży?

Wielu Polaków nie może liczyć na wysoką emeryturę. Życie jest coraz droższe, a niskie emerytury niektórym seniorom nie pozwalają na godne życie . Pojawiają się nawet pomysły wprowadzenia emerytury minimalnej dla osób, które przez nieodprowadzanie składek dostają świadczenie w wysokości kilkuset złotych. Takim ludziom często pozostaje poleganie na najbliższej rodzinie, ponieważ sami nie są w stanie się utrzymać. A jak to wygląda w przypadku księży, którzy sędziwego wieku dożywają w samotności? Ile emerytury dostają księża? Sprawdźcie. Czy księża dostają emeryturę? Choć ksiądz jest oficjalnie sługą bożym, to dostaje pieniądze za swoją pracę tak, jak wszyscy ludzie. Przysługuje mu też prawo do emerytury – dotyczy ono wszystkich duchowych z wyjątkiem papieża, który na emeryturę zwykle nie przechodzi (z wyjątkiem Benedykta XVI). Skąd biorą się pieniądze na emerytury księży? Księża są wyjątkowo uprzywilejowanymi emerytami. Korzystają oni bowiem z dwóch systemów emerytalnych – ZUSu oraz Funduszu Kościelnego. Środki w Funduszu od 1990 roku finansowane są wyłącznie z budżetu państwa, czyli podatków wszystkich Polaków. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można przeczytać szczegóły na temat przeznaczania środków z Funduszu Kościelnego: wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych W jeszcze lepszej sytuacji...

ile zarabiają księża
AdobeStock
Newsy
Wielu Polakom przez pandemię brakuje na zakupy. Tymczasem zarobki księży zwalają z nóg. Ile zarabiają duchowni?
Wielu Polakom przez pandemię brakuje na zakupy. Tymczasem zarobki księży zwalają z nóg. Ile zarabiają duchowni?

Stare przysłowie mówi: „Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie”. Lata mijają, a ono wciąż jest aktualne! W trakcie pandemii koronawirusa, przedsiębiorstwa ratując się przed bankructwem, obniżają pracownikom pensję, zwalniają część załogi lub całkowicie się zamykają przez brak przychodów. Najmocniej odczuwa to branża hotelarska i fitness, które przez obostrzenia nie mogą funkcjonować. A wiele wskazuje na to, że przez dłuższy czas ta sytuacja się nie zmieni. Co innego księża! Niezależnie od tego w jakim stanie jest gospodarka kraju, duchowni mogą cały czas liczyć na dobre pensje. Nie muszą też martwić się emeryturami, ponieważ państwo dopłaca 80% ich składki na ZUS. Poznajcie zarobki księży! Ile zarabia ksiądz? Choć ścieżka duchowieństwa polega na służbie Bogu, to każdy wie, że akurat ten pracodawca nie jest w stanie wypłacać pensji. A księża też muszą mieć za co żyć. Większość z nich jednak niechętnie przyznaje się do swoich zarobków, często z jednej prostej przyczyny – wielu księży zarabia całkiem nieźle i być może nie chcą, by ich wierni się o tym dowiedzieli. Zwłaszcza księża w miastach nie mogą narzekać. Średnie zarobki wikarego z miejskiej parafii to 6 tysięcy złotych, a proboszcza aż 10 tysięcy! Kwoty te są następnie opodatkowane przez kościół i państwo, jednak wciąż są to imponujące liczby. Dochodzą do tego koszty różnych usług oferowanych przez kościół, które w teorii nie powinny być odpłatne, ale w rzeczywistości składają się na wynagrodzenia księży i utrzymanie budynków parafii. Część wikarych poza pensją otrzymywaną od kurii, może też liczyć na wypłatę od skarbu państwa z tytułu uczenia religii w szkole. Na czym zarabiają księża? Intencje mszalne – średnio 70 tysięcy złotych rocznie. Chrzty –...

Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie
Adobe Stock
Newsy
Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie
Jak co roku, Polacy zadają sobie wciąż te same pytania o to kiedy i jak należy pościć w dni poprzedzające Wielkanoc.

Czy po święceniu jajek można już jeść wędliny? Czy Wielka Sobota także jest dniem postu? Jak katolik powinien zachować się tego dnia pod względami żywieniowymi? I tak dalej, i tak dalej. Na wszystkie te pytania za chwilę udzielimy wam dokładnej i wyczerpującej odpowiedzi. Jak poszczono w Polsce kiedyś? Zanim jednak do tego przejdziemy, czas na krótką refleksję o poście w obecnym życiu chrześcijan mieszkających w Polsce. Słyszeliście o tym, że jeszcze nasi prapradziadowie w roku kalendarzowym pościli nawet przez 111 dni? Posty jakościowe, posty ilościowe, posty ścisłe… Obyczaje XIX-wieczne już dawno poszły w zapomnienie. Czy to dobrze, czy źle – tego nie będziemy rozstrzygać. Ważne jest to, że hierarchowie Kościoła Katolickiego po raz ostatni w latach 80. XX wieku zadecydowali o zmianach w poszczeniu. Co zmieniło się w regułach postu w latach 80.? Od tej pory przestano rozróżniać właściwie rodzaje postów i ograniczono się do nakazu zachowywania wstrzemięźliwości od posiłków mięsnych w piątki. Z kolei jedynymi dniami postu w roku od tamtego momentu stały się Środa Popielcowa i Wielki Piątek oraz tradycyjnie dla niektórych Wigilii Bożego Narodzenia. Co zatem z Wielką Sobotą? Czy w Wielką Sobotę należy zachowywać post ścisły? W tym przypadku sytuacja jest niezwykle zbliżona właśnie do Wigilii. Według prawa kanonicznego poszczenie nie jest nakazane. Tradycja i obyczaje naszych przodków mówią jednak co innego. Zgodnie z nimi, post ścisły zachowuje się zwyczajowo do momentu poświęcenia koszyczka wielkanocnego w kościele przez księdza. Wierni są zachęcani przez Kościół do zachowania tak zwanego postu paschalnego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Przez „post paschalny” religia katolicka rozumie zachowanie wstrzemięźliwości od...