Po ilu dniach ogórki małosolne są gotowe? Zjedzcie je, zanim zmienią się w kiszone
Adobe Stock
Newsy

Po ilu dniach ogórki małosolne są gotowe? Zjedzcie je, zanim zmienią się w kiszone

Ile kisi się ogórki, żeby były małosolne, a nie kiszone? W odróżnieniu od ogórków kiszonych, małosolne mają delikatny słonawy smak, pachną aromatyczną zalewą, którą zostały zalane i apetycznie chrupią. Ważne więc, żeby nie kisić ogórków małosolnych zbyt długo, inaczej wyjdą wam zwykle ogórki kiszone.
Anna Urbańska
kwiecień 26, 2021

Jedną z nielicznych wad ogórków małosolnych jest to, że dość szybko zmieniają się w ogórki kiszone. Jeśli chcecie podać ogórki małosolne jako przekąskę do grilla, musicie dobrze wyliczyć, kiedy zalać ogórki zalewą, aby małosolne były gotowe dokładnie w dzień imprezy grillowej. Jeśli nie zjecie ich wystarczająco szybko, ogórki małosolne zmienią się w kiszone. Dalej będą więc smaczne, ale to już nie ten sam smak i nie ta sama chrupkość, którą wielu uwielbia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kiedy ogórki małosolne są gotowe?

To kiedy ogórki małosolne są gotowe, zależy od tego, jaką wodą zalewacie ogórki. Prostym trikiem na przyspieszenie dojrzewania ogórków małosolnych jest zalanie ich gorącą solanką. Ogórki szybciej zmieniają się wtedy z surowych w małosolne. Można jeść je już po 2 dniach od zakiszenia.

Jeśli zalewacie ogórki małosolne zimną wodą, spróbujcie ich po ok. 4 dniach od zakiszenia. Będą wtedy smakować amatorom bardzo delikatnego, słono-kwaskowego smaku.

Im dłużej ogórki małosolne będą leżały w zalewie, tym bardziej kwaśne będą się robić. Jeśli lubicie, kiedy ich smak jest bardziej intensywny, jedzcie je po 6 dniach od zalania zimną zalewą, a po 3-4 dniach od zalania gorącą zalewą.

Zobacz także

Jaka jest najlepsza zalewa na małosolne ogórki?

Kluczem do sukcesu ogórków małosolnych jest (oprócz właściwego czasu oczekiwania) przygotowanie smacznej zalewy. Dodajcie do niej:

Czytaj także:

Komentarze