Po czym rozpoznać najsmaczniejsze truskawki? Zwróćcie uwagę na te szczegóły
AdobeStock
Newsy

Po czym rozpoznać najsmaczniejsze truskawki? Zwróćcie uwagę na te szczegóły

Wybór dobrych truskawek wcale nie jest takie prosty. Kupując je, zwracajcie uwagę na te drobne elementy.

Sezon na truskawki w pełni wiele osób czeka z niecierpliwością na rozpoczęcie sezonu truskawkowego, by jeść te zdrowe owoce bez opamiętania. Pewnie najchętniej jecie truskawki na surowo, może dodajecie do nich śmietanę lub jogurt naturalny, albo robicie z ich wykorzystaniem wypieki. Niezależnie od tego jaki jest cel truskawek, warto wybrać te najlepsze. Oto szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak rozpoznać zdrowe truskawki?

Pierwsze truskawki pojawiają się już w sklepach i na straganach już na początku kwietnia. To truskawki, które dojrzewają pod folią. Są czerwone, duże i mają bardzo regularny kształt. Dosyć łatwo je rozpoznać. Nie są one jednak tam smaczne jak prawdziwe truskawki z pola.

Truskawki rosnące na polu łatwo poznać. Różnią się od tych hodowanych pod folią. Są przede wszystkim mniejsze, bardziej zwarte, ale przez to też smaczniejsze.

Szklarniowe truskawki rosnące w Polsce lub Hiszpanii często mają intensywną, czerwoną i zachęcającą barwę. Owoce rosnące na polu w Polsce są czasami jaśniejsze, przybrudzone i często mają też na sobie płatki niedawno opadłych kwiatów.

Wybierajcie truskawki z pola, jeśli zależy wam na ich intensywnym smaku.

Zobacz także
Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe? To informacje prosto od sadowników

Nie jedzcie truskawek, jeśli macie takie objawy. To może być niebezpieczne

Nie jedzcie truskawek, jeśli macie takie objawy. To może być niebezpieczne

Czy truskawki są świeże? Metody oceny świeżości truskawek

By upewnić się, że truskawki są świeże, trzeba przyglądnąć się ich szypułkom. Powinny być jasnozielone. Brązowe szypułki świadczą o tym, że owoce mają już kilka dni. Czasem też to oznaka tego, że nie były przewożone w najlepszych warunkach.

Poproście sprzedawcą o poruszenie koszyka. Pozwoli wam to sprawdzić stan truskawek pod spodem. Jeśli będą stare, mokre i podgnite, lepiej ich nie kupujcie. Może okazać się też, że truskawki są niedojrzałe. Jeśli lubicie je w słodkiej odsłonie, też nie kupujcie takich okazów.

Nie kupujcie też ogromnych truskawek. Rzadko kiedy są to polskie truskawki. Mogą być też naszpikowane nawozami i rzadko kiedy są naturalne.

Dobre truskawki powinny być:

  • Niewielkie
  • Twarde
  • Jędrne
  • Mieć jasną szypułkę
Te 3 grupy osób nie powinny jeść truskawek. Mogą im bardzo zaszkodzić
Pixabay
Newsy
Te 3 grupy osób nie powinny jeść truskawek. Mogą im bardzo zaszkodzić
Truskawki są pyszne i bardzo zdrowe, ale nie każdy może je jeść. Te trzy grupy osób powinny zrezygnować z jedzenia tych owoców.

W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy, kto nie powinien jeść czereśni . A czy wiecie, kto powinien zrezygnować z jedzenia truskawek ? Kto nie powinien jeść truskawek? Z jedzenia truskawek powinny zrezygnować trzy grupy osób. Wyjaśniamy jakie. 1. Osoby, które są uczulone na truskawki Mimo iż uczulenie na te owoce występuje dosyć rzadko, czasami się ono zdarza. Truskawki zawierają histaminy, substancje chemiczne, które mogą powodować swędzenie, świszczący oddech i pokrzywkę. Do pozostałych objawów alergii na truskawki zaliczamy: wymioty biegunkę stan zapalny 2. Osoby, które mają alergię na salicylany Truskawek nie powinny też jeść osoby, które cierpią na alergię na salicylany, czyli na estry kwasu salicylowego, ponieważ owoce te zwierają duże ich ilości. Do produktów spożywczych zawierających naturalne salicylany należą m.in.: maliny jeżyny truskawki poziomki jabłka cytrusy morele wiśnie banany śliwki suszone i konserwowane owoce pomidory świeże i kiszone ogórki groch Zjedzenie przez taką osobę truskawek może skutkować ostrą wysypką i silnym pieczeniem twarzy. Mogą też wystąpić takie objawy, jak: alergiczny nieżyt nosa obrzęk naczynioruchowy reakcje anafilaktyczne 3. Osoby przyjmujące beta-blokery Pacjenci, którzy przyjmują na co dzień beta-blokery, również nie powinni spożywać truskawek. Jest to rodzaj leków, które lekarze najczęściej przepisują na choroby serca. Specyfiki te znane są z tego, że mogą zwiększać poziom potasu we krwi. Podczas przyjmowania beta-blokerów ludzie powinni spożywać z umiarem pokarmy bogate w potas, takie jak np. truskawki. Właściwości zdrowotne truskawek...

Czym różnią się polskie truskawki od zagranicznych? Nie dajcie się oszukać
Pixabay
Newsy
Czym różnią się polskie truskawki od zagranicznych? Nie dajcie się oszukać na targu
Chcecie wspierać polskich rolników? Podpowiadamy, jak rozpoznać polskie truskawki od zagranicznych!

Zbliża się ukochany przez Polaków sezon na truskawki. Chociaż dostępne na straganach i targach owoce w większości pochodzą z upraw lokalnych, w supermarketach czy niektórych sklepach znajdziecie także te hodowane za granicą. Niestety coraz częściej także sprzedawcy targowi oszukują swoich klientów i serwują im importowane truskawki, oznaczając je jako polskie. Najczęściej pochodzą one z Grecji, Maroka czy Hiszpanii. Jak je rozpoznać, aby móc dokonywać świadomego wyboru? Które truskawki są polskie, a które zagraniczne? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie owoców. Polskie truskawki najczęściej są jaśniejsze, a nie ciemnobordowe. Krajowe owoce są też przeważnie mniejsze, a także lekko twarde. Polskie odmiany truskawek mają także intensywny słodki aromat. Szypułka przy polskiej truskawce będzie mocno zielona, świeża. Kształt polskich truskawek jest bardziej sercowaty, stożkowaty niż podłużna forma tych zagranicznych Jak odpowiednio przechowywać truskawki? Truskawki potrafią bardzo szybko się psuć, mięknąć i pleśnieć, kiedy są nieprawidłowo przechowywane. Jak przedłużyć ich świeżość? od razu przełożyć je z łubianki do miski, włożyć do lodówki, najlepiej do szuflady. Przechowywane w ten sposób truskawki nie powinny przejawiać objawów zepsucia nawet przez tydzień. Jeśli jednak delikatnie zmiękną lub pojawią się na nich ciemniejsze plamy, nadal można je wykorzystać na dżem, koktajl lub sos do makaronu na słodko. Właściwości odżywcze truskawek Te małe, czerwone owoce to prawdziwa skarbnica witamin i innych korzystnych dla zdrowia składników, które mają wszechstronne właściwości: odkwaszają organizm obniżają poziom złego cholesterolu spalają tłuszcz...

Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!
Pixabay
Newsy
Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Wystarczy spojrzeć na szypułki
Jak rozpoznać polskie truskawki wśród tych importowanych? Poza różnicami w cenie, warto zwrócić uwagę na jeden szczegół!

Polskie truskawki są przeważnie droższe niż te importowane. Największą rolę odgrywają tu koszty produkcji. Polscy hodowcy wkładają wiele wysiłku w wyhodowanie najlepszych, naturalnych i najmniej wzbogaconych chemią owoców. Nie muszą być one poddawane długim transportom, dzięki czemu nie wymagają „konserwowania” potencjalnie szkodliwymi dodatkami.  Okazuje się jednak, że poza ceną jest jeszcze jeden czynnik, który pozwoli wam rozpoznać polską truskawkę od jej importowanych sióstr. Jak rozpoznać polskie truskawki? - „Świeża szypułka prawdę nam powie” – podkreślają plantatorzy truskawek. Co to oznacza? Szypułka przy polskiej truskawce będzie świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstająca od owocu. Co do samej truskawki, najczęściej te polskie mają stożkowaty albo sercowaty kształt. Jest on zależny w dużej mierze od odmiany, ale lokalne owoce na ogół przybierają właśnie takie formy. Dojrzała polska truskawka jest przeważnie jasnoczerwona, błyszcząca i intensywnie pachnąca.  Zagraniczne truskawki na ogół mają bardziej podłużny kształt. Są również jaśniejsze przy szypułce, ponieważ przed importem były zrywane jeszcze niedojrzałe. Najważniejsza jest jednak kondycja szypułki: jeśli jest ona rozmiękczona, nieświeża i nie odstaje od owocu, bardzo możliwe, że truskawki były importowane z innego kraju. Co ciekawe, producenci zaznaczają, że truskawki marokańskie można łatwo rozpoznać po charakterystycznych nieproporcjonalnie dużych szypułkach. Oprócz tego krajowe owoce zwykle różnią się od tych zagranicznych także kształtem. Polskie truskawki na ogół są nieco mniejsze niż te pochodzące choćby z Hiszpanii i okolic. Sezon na polskie truskawki Lokalni hodowcy truskawek w sezonie natychmiast sprzedają swoje owoce...

Truskawki to... „kulinarna trucizna”? Św. Hildegarda przed laty ujawniła dlaczego mogą szkodzić
Adobe Stock
Newsy
Truskawki to... „kulinarna trucizna”? Św. Hildegarda przed laty ujawniła dlaczego mogą szkodzić
Wszyscy uważaliśmy, że truskawki należą do wyjątkowo zdrowych owoców. Okazuje się, że niektórzy mają im sporo do zarzucenia...

O zdrowotnych właściwościach truskawek pisze się całe prace naukowe. Skąd więc informacja, że mogą być szkodliwe? Wielokrotnie podkreślaliśmy, że truskawki to źródło zdrowia. Niskokaloryczne owoce o niskiej zawartości cukru zawierają sporo minerałów i witamin. Są także jednym z filarów diety SIRT , na której Adele schudła aż 45 kg. Truskawki mają także niski indeks glikemiczny (IG 40) i sporą zawartość błonnika. Owoce te redukują także anemię oraz wspomagają serce czy zapobiegają rozwojowi miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Są jednak diety, które zupełnie nie dopuszczają tych owoców, a wręcz nazywają je „kulinarną trucizną”. Ten sposób odżywiania stosowała m.in. Małgorzata Kożuchowska ! Truskawki wykluczone z diety św. Hildegardy Dieta św. Hildegardy polega w dużej mierze na produktach orkiszowych. Dlaczego jednak średniowieczna ekspertka od żywienia postanowiła wyłączyć z niej truskawki? Być może była świadoma, że owoce te potrafią uczulać, a co za tym idzie – powodować ciężkie objawy, ale jedynie u osób z alergią. To prawda, że truskawki są silnie alergizujące , dlatego powinny być bardzo stopniowo wprowadzane do diety dzieci (nie wcześniej niż przed 1. rokiem życia). Nie powinny ich także jeść kobiety karmiące.  Dzisiejsze truskawki absorbują ponadto duże ilości substancji, którymi mogą być opryskiwane. Mogą także zawierać bakterie oraz grzyby, jednak czynniki te na pewno nie były znane w czasach św. Hildegardy. Warto jednak wspomnieć, że truskawki bardzo szybko pleśnieją, a ich przechowywanie w czasach średniowiecznych musiało być wyjątkowo ciężkie. Rosną nisko, więc często też ulegają zanieczyszczeniom bądź mogą być narażone na kontakt z odchodami zwierząt. Wszystkie te czynniki mogły wpłynąć na...