żurek zakwas
AdobeStock
Newsy

Po czym poznać, że zakwas na żurek jest gotowy? Zwróćcie uwagę na ten szczegół

Jeżeli robicie domowy zakwas na żurek to koniecznie dowiedzcie się, jak poznać, że jest już gotowy do przygotowania zupy!

Święta wielkanocne nie mogą obejść się bez żurku! Najlepiej, gdy dodaje się do niego białą, parzoną kiełbasę i jajko na twardo, choć niektórzy upierają się, że podany w ten sposób żurek to barszcz biały, a żur wygląda zupełnie inaczej. Niezależnie od tego, co podaje się u was w domu, podstawą dobrego żurku jest zakwas. Można go kupić w sklepie – najlepiej ekologicznym, ponieważ wówczas macie gwarancję tego, że zakwas będzie smaczny i nie zepsuje zupy. Ale przygotowanie domowego zakwasu jest tak proste, że zachęcamy do przyrządzenia go samodzielnie! Poznajcie przepis.

Przepis na domowy zakwas do żurku

Przygotowanie zakwasu do żurku jest bardzo proste, choć wymaga nieco cierpliwości! Potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • Szklanka mąki żytniej
  • Pół szklanki otrębów
  • Pół litra wody

Przygotowanie:

  1. Mąkę z otrębami wsypcie do średniej wielkości słoika.
  2. Wlejcie do środka ciepłą, przegotowaną wodę i mocno mieszajcie tak długo, aż znikną wszystkie grudki.
  3. Lekko zakręcony słoik (tak, żeby do środka mogło się dostać trochę powietrza) odstawcie w ciepłe miejsce na co najmniej 3 dni. I gotowe!

Pamiętajcie, że woda, którą wlewacie do słoika, nie może być zbyt gorąca, ponieważ wówczas zakwas się sparzy i nie wyjdzie.

Jak polepszyć smak zakwasu?

Jeżeli smak prostego zakwasu z tego przepisu jest dla was za mało wyrazisty, możecie go łatwo podrasować, dodając wcześniej odpowiednie składniki. Polecamy do mąki i otrębów dodać 2 zgniecione ząbki czosnku, skórkę żytniego chleba, liść laurowy i ziele angielskie.

Kiedy zakwas na żurek jest gotowy?

Zakwas powinien być dobry po 3-4 dniach od przygotowania. Po czym poznać, że jest już dobry? To bardzo proste – zakwas będzie miał wtedy kwaśny zapach, nie do pomylenia z żadnym innym! Najważniejsze, by miejsce, w którym przechowywany jest zakwas, było ciepłe, a do słoika mogło dostawać się powietrze. Nie mieszajcie zakwasu w trakcie fermentacji! To spowolni cały proces.

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA