Technologia żywności to dyscyplina naukowa, która zajmuje się metodami wytwarzania, przetwarzania i przechowywania żywności. Istnieje po to, aby procesy, jakim podlega żywność, w drodze od producenta do waszego stołu, były bezpieczne i zdrowe.

To jak mięso jest pakowane i przechowywane, zależy od wytycznych, przekazanych przez technologów żywności. Właśnie im zawdzięczamy charakterystyczne materiałowe podkładki na dnie tacki z mięsem. Dochodzimy więc do kluczowego pytania na ich temat. Po co właściwie one są?

Dlaczego płyn wypływający z mięsa jest niebezpieczny?

Płyn, który wysącza się z mięsa, może zawierać aktywne bakterie. Zanim ugotujemy mięso i unieszkodliwimy je, mogą być bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim bakterie pozostawione w płynie, bardzo szybko namnażają się i nie mamy nad nimi żadnej kontroli.

Siedliska bakterii pozostają jednocześnie w stałym kontakcie z mięsem i zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, jakie roznoszą. Jeśli natomiast mięso zostaje oddzielone od sączącego się płynu chłonną warstwą, utrudnia to swobodne mnożenie się i przenoszenie bakterii.

Zobacz także:

Jeśli płyn skapywałby swobodnie do opakowania, a mięso leżałoby w płynie, po wyjęciu go z paczki, rozchlapywalibyśmy go po całej kuchni i blacie. Dzięki temu, że mięso jest suche, a płyn wsiąka, obrabiając mięso nie rozpryskujecie bakterii dookoła. 

Inną funkcją wkładów jest przedłużenie czasu świeżości produktu. Dzieje się tak także dzięki powstrzymaniu tempa namnażania się bakterii, co w środowisku płynnym odbywało się dużo szybciej.

Skład chłonnych wkładów z paczek mięsa. Czy są szkodliwe?

Oczywiście wszystkie materiały, które mają kontakt z żywnością w tym opakowania, folia czy właśnie chłonne wkłady do mięsa, muszą być wykonane ze składników standaryzowanych i zaakceptowanych do kontaktu z jedzeniem. Nie mogą zawierać żadnych szkodliwych chemikaliów, które z czasem mogłyby przedostać się do żywności.

Z czego robione są chłonne wkłady? Najczęściej z jednego z dwóch materiałów:

  • Żelu krzemionkowego (to oczyszczony piasek)
  • Celulozy (to oczyszczone włókno roślinne)

Wkłady pokrywane są nietoksyczną, perforowana powierzchnią, która umożliwia wsiąkanie płynu wewnątrz i zabezpiecza przed ponownym wydostaniem się na zewnątrz.

Będziecie zaskoczeni, ale te niepozorne, cienkie wpłaty potrafią wchłonąć do 40 ml płynu! I choć wkłady wchłaniające wilgoć wykonane są z bezpiecznych materiałów, są siedliskiem bakterii wewnątrz i po wyjęciu z opakowania należy je czym prędzej wyrzucić. Wkłady wyrzucajcie do pojemników ze śmieciami zmieszanymi.

Źródło: Health.com, haps.pl, wikipedia.org