Po co w paczce mielonego mięsa podkładka na dnie? Nie tylko chodzi o wsiąkanie płynu z mięsa
Adobe Stock
Newsy

Po co w paczce mielonego mięsa podkładka na dnie? Nie chodzi tylko o wsiąkanie płynu z mięsa

Mięso wyjmijcie, a chłonny wkład wyrzućcie do odpadów zmieszanych. Wyjaśniamy, po co są wkłady i z czego są robione.

Technologia żywności to dyscyplina naukowa, która zajmuje się metodami wytwarzania, przetwarzania i przechowywania żywności. Istnieje po to, aby procesy, jakim podlega żywność, w drodze od producenta do waszego stołu, były bezpieczne i zdrowe.

To jak mięso jest pakowane i przechowywane, zależy od wytycznych, przekazanych przez technologów żywności. Właśnie im zawdzięczamy charakterystyczne materiałowe podkładki na dnie tacki z mięsem. Dochodzimy więc do kluczowego pytania na ich temat. Po co właściwie one są?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego płyn wypływający z mięsa jest niebezpieczny?

Płyn, który wysącza się z mięsa, może zawierać aktywne bakterie. Zanim ugotujemy mięso i unieszkodliwimy je, mogą być bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim bakterie pozostawione w płynie, bardzo szybko namnażają się i nie mamy nad nimi żadnej kontroli.

Siedliska bakterii pozostają jednocześnie w stałym kontakcie z mięsem i zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, jakie roznoszą. Jeśli natomiast mięso zostaje oddzielone od sączącego się płynu chłonną warstwą, utrudnia to swobodne mnożenie się i przenoszenie bakterii.

Jeśli płyn skapywałby swobodnie do opakowania, a mięso leżałoby w płynie, po wyjęciu go z paczki, rozchlapywalibyśmy go po całej kuchni i blacie. Dzięki temu, że mięso jest suche, a płyn wsiąka, obrabiając mięso nie rozpryskujecie bakterii dookoła. 

Inną funkcją wkładów jest przedłużenie czasu świeżości produktu. Dzieje się tak także dzięki powstrzymaniu tempa namnażania się bakterii, co w środowisku płynnym odbywało się dużo szybciej.

Zobacz także
Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka

Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka

Jak rozmrażać kurczaka. Większość ludzi robi ten 1 błąd

Jak rozmrażać kurczaka? Większość ludzi notorycznie popełnia ten 1 błąd

Skład chłonnych wkładów z paczek mięsa. Czy są szkodliwe?

Oczywiście wszystkie materiały, które mają kontakt z żywnością w tym opakowania, folia czy właśnie chłonne wkłady do mięsa, muszą być wykonane ze składników standaryzowanych i zaakceptowanych do kontaktu z jedzeniem. Nie mogą zawierać żadnych szkodliwych chemikaliów, które z czasem mogłyby przedostać się do żywności.

Z czego robione są chłonne wkłady? Najczęściej z jednego z dwóch materiałów:

  • Żelu krzemionkowego (to oczyszczony piasek)
  • Celulozy (to oczyszczone włókno roślinne)

Wkłady pokrywane są nietoksyczną, perforowana powierzchnią, która umożliwia wsiąkanie płynu wewnątrz i zabezpiecza przed ponownym wydostaniem się na zewnątrz.

Będziecie zaskoczeni, ale te niepozorne, cienkie wpłaty potrafią wchłonąć do 40 ml płynu! I choć wkłady wchłaniające wilgoć wykonane są z bezpiecznych materiałów, są siedliskiem bakterii wewnątrz i po wyjęciu z opakowania należy je czym prędzej wyrzucić. Wkłady wyrzucajcie do pojemników ze śmieciami zmieszanymi.

Źródło: Health.com, haps.pl, wikipedia.org

Do czego służą wkładki w opakowaniach z mięsem? Producenci wkładają „pampersy” do mięsa w 1 celu
Adobe Stock
Newsy
Do czego służą wkładki w opakowaniach z mięsem? Producenci wkładają „pampersy” do mięsa w 1 celu
Zwracacie czasem uwagę na specjalne wkładki na dnie opakowania z mięsem? Sprawdźcie, do czego służą.

Coraz więcej sklepów rezygnuje z tzw. lady i sprzedaje sery, mięso i ryby w plastikowych opakowaniach. Taka decyzja wynika z oszczędności – sklep nie musi płacić dodatkowym pracownikom obsługującym ladę i znika problem kolejek przed stoiskiem mięsnym w supermarkecie. Część osób jednak preferuje takie rozwiązanie, ponieważ wydaje im się, że mięso sprzedawane w ten sposób jest świeższe. Czy mają rację? Sprawdziliśmy to! Mięso w opakowaniu - biała wkładka na dnie Pewnie zwróciliście uwagę na to, że w plastikowych opakowaniach z mięsem na dnie jest włożony biały, sztywny kawałek specjalnego papieru. Wiecie, do czego on służy? Ta specjalna wkładka ma dwa konkretne zadania: Wchłanianie wilgoci – z każdego mięsa wyciekają płyny, które mogą doprowadzić do tego, że szybciej się ono zepsuje. Producenci umieszczają więc w opakowaniach specjalną wkładkę, która je wchłania – jest absorbentem. Działanie antybakteryjne – w płynie wydobywającym się z mięsa mogą znajdować się bakterie groźne dla zdrowia. Wkładka jest w stanie wchłonąć płyn wraz z bakteriami. Właściwości tak zwanych pampersów do mięsa powodują, że mięso w plastikowym opakowaniu jest dłużej świeże. Gdyby nie stosowano absorbentu, to mięso psułoby się o wiele szybciej, ponieważ znajdowałoby się w dużej ilości wody i płynów, a wilgoć sprzyja psuciu się. Stosowanie wkładek sprawia, że mięso w sklepie jest świeże znacznie dłużej, dlatego trzeba zawsze zachować ostrożność podczas kupowania pakowanego mięsa. Może wyglądać dobrze, ale mieć bliski termin ważności lub nawet go przekroczyć. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzajcie datę na opakowaniu Czy wkładki pochłaniające wilgoć do mięsa są bezpieczne? Możecie się zastanawiać, czy takie wkładki są bezpieczne dla zdrowia. Dokładnie przebadano stosowane...

Jak wyczyścić i odkazić deskę do krojenia? Nawet umyta może być wylęgarnią chorób
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić i odkazić deskę do krojenia? Nawet umyta może być wylęgarnią chorób
Deska do krojenia to podstawowy sprzęt kuchenny. Niewiele osób jednak wie, jak prawidłowo czyścić deskę, aby nie była źródłem bakterii i wylęgarnią nowych zarazków.

Deska do krojenia pochłania cząsteczki pożywienia, które (niedokładne wyczyszczone i usunięte) mogą gnić i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najbardziej „chłonne” są deski drewniane, dlatego są one niewskazane do krojenia konkretnych typów żywności takich jak surowe mięso czy ryby.  Jak czyścić deskę do krojenia? Należy pamiętać, że czyszczenie i odkażanie (dezynfekowanie) to nie to samo. Czyszczenie to powierzchniowe mycie deski z zabrudzeń. Odkażanie wykorzystuje gorącą wodę lub detergenty, aby dogłębnie oczyścić powierzchnię deski nie tylko z resztek, ale także z rozwijających się bakterii. Chociaż deski przeważnie są czyszczone po każdym użyciu – powinny być również regularnie dezynfekowane, a o tym już zapomina wielu domowych kucharzy. Deski powinny być bezwzględnie dezynfekowane po krojeniu surowych produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mięsa albo ryby. Jak dokładnie wyczyścić deskę do krojenia [KROK PO KROKU] Zdrapcie resztki jedzenia Umyjcie ciepłą wodą z mydłem Wypłuczcie w czystej wodzie Zdezynfekujcie za pomocą gorącej wody lub specjalnego detergentu Wysuszcie na powietrzu lub osuszcie za pomocą czystej szmatki Wyjątkowo oporne resztki żywności można wyczyścić za pomocą octu, soku z cytryny i sody oczyszczonej. Pastę z tych składników należy nanieść na deskę i pozostawić na 15-30 minut.  Desce można wykonać także „peeling” przy użyciu gruboziarnistej soli i połówki cytryny – sposobu tego nie można jednak stosować do powierzchni z marmuru, drewna bądź stali nierdzewnej. Czyszczenie i dezynfekcja różnych rodzajów desek Szkło, plastik i stal nierdzewna Po ich wyczyszczeniu możecie użyć zmywarki. Skutecznie zdezynfekuje ona deski wykonane ze szkła, plastiku i stali nierdzewnej. Wysoka...

Czy można przechowywać mięso w folii?
Adobe Stock
Newsy
Czy trzymanie mięsa w folii po zakupie jest bezpieczne? Pamiętajcie o 1 rzeczy po powrocie ze sklepu mięsnego
Podpowiadamy jak przechowywać mięso, żeby nie traciło jakości i nie rozwijały się w nim bakterie. Nie wkładajcie go więcej do reklamówki.

Ten problem powstający w lodówce, najłatwiej zaobserwować nie na mięsie, tylko na wędlinach. Z czasem, plasterki szynki przechowywane w plastikowym opakowaniu, stają się śliski i śluzowate. To znak, że rozwinęły się w niej śluzowce, groźne bakterie powstające na mięsie i wędlinach przechowywanych w nieprzewiewnych opakowaniach. Nigdy nie przechowujcie więc mięsa i wędlin w folii. Przełóżcie je, podpowiadamy do czego. Jak przechowywać mięso w lodówce? Przechowując mięso, trzeba pamiętać o dwóch sprzecznościach. Z jednej strony, nie może być przechowywane w folii, bo rozwiną się na nim m.in. śluzowce, z drugiej strony, nie może leżeć odkryte, z pełnym dostępem od tlenu i innych produktów trzymanych w lodówce. Dostęp tlenu będzie powodował wysychanie mięsa. Stanie się nie tylko suche, ale też niesmaczne. Dostęp do innych produktów powoduje przechodzenie zapachów i może powodować zakażeniem mięsnymi bakteriami sera, wędlin czy innej żywności, którą spożywamy bez obróbki cieplnej. Jak więc przechowywać mięso w lodówce? Powinno być opakowane w papier, który powstrzyma je przed utratą wilgoci. Można je trzymać w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania żywności, lub włożyć do szklanego pojemnika np. miski i przykryć talerzem. Najlepiej jednak do minimum ograniczyć potrzebę przechowywania surowego mięsa. Kupujcie mniejsze ilości i od razu przyrządzajcie. Czy można używać do mięsa zamykanych torebek do przechowywania żywności? Takie torebki z reguły mają szczelne zamknięcia, sprawdzą się więc doskonale do zamrażania mięsa. Dzięki nim mięso będzie chronione przed utratą wilgoci. Jednak takie szczelnie zamykane opakowania foliowe, w przypadku przechowywania mięsa w lodówce, nie zabezpieczy go przed rozwojem bakterii, m. in...

Używacie tej samej deski do krojenia warzyw i mięsa? Uważajcie. To poważny błąd
Flickr
Newsy
Używacie tej samej deski do krojenia chleba warzyw i mięsa? Uważajcie. To poważny błąd
Dania, które finalnie i tak lądują w jednym garnku, często zostają w całości przyrządzone na jednej desce do krojenia. Okazuje się, że to duży błąd, za który możecie zapłacić swoim zdrowiem. W tej kwestii nie ma dyskusji. Po prostu zmieńcie swoje złe nawyki.

Wydawać by się mogło, że jeśli wszystkie składniki na obiad finalnie i tak trafiają do jednego garnka, to nie należy zawracać sobie głowy wyjmowaniem kilku desek do krojenia. Nic bardziej mylnego! Takie postępowanie może być bardzo niebezpieczne dla waszego zdrowia, szczególnie w przypadku mięsa. Oddzielna deska do krojenia mięsa Surowe mięso to raj dla bakterii, które jest w stanie zabić tylko bardzo wysoka temperatura. Właśnie dlatego w każdym domu powinna znajdować się deska służąca tylko i wyłącznie do jego krojenia.  Bowiem zawarte w produkcie drobnoustroje z łatwością przeniosą się na wszystko z czym się zetkną. Nie łudźcie się, że umycie deski cokolwiek zmieni. Te mikroorganizmy będą żyć na przedmiocie jeszcze długo po doprowadzeniu go do czystości.  Jaką deskę najlepiej wybrać? Deska do krojenia mięsa nie powinna być wykonana z drewna. Bowiem zawarte w surowym mięsie bakterie należy usuwać przy pomocy bardzo wysokiej temperatury, która niekorzystnie wpływa na ten materiał. Niepraktyczne okazuje się również szkło, które tępi noże i z łatwością może się stłuc. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się deska z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Znajdujące się na niej bakterie najskuteczniej usunie zmywarka. Jeśli jednak nie macie w swoim domu takiego urządzenia, pamiętajcie o moczeniu deski w gorącej wodzie z kranu.  Dodatkowa dezynfekcja jest bardzo ważna Należy również pamiętać, że nawet jeśli wasza deska jest dokładnie i regularnie myta, warto ją dezynfekować raz na 7 dni. Możecie do tego użyć na przykład soli.  Wystarczy, że zasypiecie produktem lekko wilgotną deskę i pozostawicie na ok. 12 godzin. Równie skuteczne okazuje się przetarcie deski cytryną lub gąbką nasączoną octem. Kiedy wasza deska będzie już nieziemsko czysta,...