Po co obcina się rogi w gąbce do mycia naczyń? Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał
AdobeStock
Newsy

Po co obcina się rogi w gąbce do mycia naczyń? Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał

Obcięliście już rogi swoim gąbkom do naczyń? Choć wydaje się to być absurdalne, pomysł jest całkiem rozsądny.

Wpadlibyście na to, żeby obciąć rogi w gąbce do naczyń? Jeżeli szokuje was ten pomysł, lepiej sprawdźcie, po co niektórzy tak robią. Gdy poznacie powód, sami złapiecie za nożyczki, by pozbawić swoje gąbki kilku rogów. 

Zaskakujący pomysł z gąbką do mycia naczyń

Trik z odcinaniem rogów robi ostatnio furorę w internecie. O co w tym chodzi? Jak wiadomo, gąbki do mycia naczyń nie są zbyt higieniczne. Gdy długo leżą w zlewie, stają się doskonałym środowiskiem dla bakterii.

Poza tym, nie używamy ich tylko do zmywania brudnych talerzy i sztućców. Służą też do szorowania blatów, kuchennych szafek, butów, a nawet toalety. Przy braku ostrożności lub roztargnieniu można przypadkowo sięgnąć po taką gąbkę, którą wcześniej myliśmy sedes, by użyć jej do wyszorowania patelni... Taka perspektywa nie brzmi zachęcająco, dlatego wymyślono prosty patent na poradzenie sobie z tym problemem.

Wystarczy, że oznaczycie gąbki obcinając im rogi. Możecie pozbawić jednego rogu gąbkę przeznaczoną do mycia toalety, a dwóch tę, która służy do szorowania brudnych butów. Gąbkę, której używacie do mycia naczyń, dobrze zostawić w całości. Warto także rozróżnić gąbki używane w kuchni, do mycia naczyń po konkretnych rodzajach dań.

Zobacz także
Wrzućcie do butów ten kuchenny odpad, a po krępującym zapachu nie będzie śladu

Wrzućcie do butów ten kuchenny odpad, a po krępującym zapachu nie będzie śladu

Weźcie ziemniaka i potrzyjcie nim buty. Efekt was zaskoczy

Weźcie ziemniaka i potrzyjcie nim buty. Efekt was zaskoczy

Gąbki do naczyń to siedlisko bakterii

Czy wiecie, że na zaledwie jednym centymetrze kwadratowym zwykłej gąbki do mycia naczyń może żyć aż 50 miliardów bakterii? Można tam znaleźć takie „wspaniałości”, jak bakterie występujące w ludzkich jelitach, a także przenoszące różne choroby, np. zapalenie skóry albo opon mózgowych. Są tam także bakterie salmonelli i e.coli. 

Czy da się je jakoś zwalczyć? Niestety, domowe sposoby w postaci moczenia gąbek w occie lub wyparzania ich we wrzątku nie na wiele się zdadzą. Można w ten sposób pozbyć się niewiele ponad połowy bakterii znajdujących się w tzw. zmywakach. Jedyną słuszną metodą jest częste wymienianie gąbek - najlepiej robić to raz na tydzień. 

Czym zastąpić gąbkę do mycia naczyń?

Ponieważ gąbki nie są zbyt higieniczne, warto wypróbować bardziej czyste i ekologiczne zamienniki. Na przykład:

  • gąbki roślinne

  • szczotki drewniane

  • myjki

Zaletą takich zamienników jest nie tylko ich mniej negatywny wpływ na środowisko. Jeżeli będziecie stosować kilka z nich i pozwolicie im wyschnąć po każdym użyciu, wówczas bakterie nie będą się w nich namnażać tak szybko. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy mycie naczyń gąbką jest bezpieczne? Prawda może was mocno zdziwić
Flickr
Newsy
Czy mycie naczyń gąbką jest bezpieczne? Prawda może was mocno zdziwić
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co kryje się w waszej gąbce do naczyń? Pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć!

Czego używacie do mycia naczyń - gąbki czy szczotki? Jeden z tych przedmiotów jest pełen groźnych bakterii. Naukowcy z Norwegii zbadali przybory kuchenne codziennego użytku by sprawdzić, gdzie bakterii gromadzi się najwięcej. Rezultaty są wprost szokujące.  Czy mycie naczyń gąbką jest higieniczne? Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi krótko - nie. Z badania opublikowanego w Journal of Applied Microbiology wynika, że to właśnie gąbki do naczyń są siedliskiem bakterii w kuchni. Na szczotkach do szorowania naczyń bakterii jest znacznie mniej z jednego powodu - szczotki mają szansę wyschnąć po użyciu, w przeciwieństwie do gąbek, które są cały czas wilgotne. A wilgoć i ciepło to idealne środowisko dla różnych drobnoustrojów. W efekcie, w waszych gąbkach do naczyń mogą się znajdować takie bakterie, jak: Klebsiella pneumoniae - może powodować zapalenie płuc Escherichia coli - wywołuje gwałtowne w przebiegu schorzenia układu pokarmowego Proteus - odpowiada za zakażenia układu moczowego Campylobacter jejuni - powoduje ostre zapalenie jelit i żołądka Umycie gąbki nie pomoże  Jeżeli pomyśleliście, że może wystarczy po prostu wyczyścić porządnie gąbkę, którą myjecie naczynia, odpowiadamy - nic to nie da. Jak zauważa Trond Møretrø, naukowiec z Nofima (norweski instytut badań nad żywnością), praktycznie nie da się uniknąć rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów na gąbkach kuchennych. Jedynym rozwiązaniem jest jej codzienne wymienianie. Wniosek jest taki, że należy jak najczęściej wyrzucać gąbki i wymieniać je na nowe, by uchronić się przed ryzykiem zakażenia różnymi chorobami powodowanymi przez bakterie żyjące w gąbkach.  Czym lepiej myć - szczotką, czy gąbką? Z badań wynika, że choć zarówno gąbki jak i szczotki do naczyń są...

Używacie tej rzeczy w kuchni? To siedlisko miliardów bakterii jest gorsze nawet od toalety
Flickr
Newsy
Używacie tej rzeczy w kuchni? To siedlisko miliardów bakterii jest gorsze nawet od toalety
Wydaje się wam, że dobrze sprzątacie i bakterie nie mają wstępu do waszego domu? Błąd! Nie wyobrażacie sobie, gdzie jest ich najwięcej.

Gotowanie jest bardzo przyjemne, ale niestety po wszystkim trzeba później posprzątać! Ubrudzone tłuszczem i resztkami zaschniętego jedzenia garnki i patelnie, to nie wszystko. Trzeba pamiętać też koniecznie o umyciu kuchenki i dbaniu o czystość wszystkich narzędzi kuchennych. Rzadko myta kuchnia jest ogromnym siedliskiem bakterii! Lepiące się plamy z tłuszczu, to najmniejszy problem. Jeśli nie będziecie regularnie sprzątać, to szybko rozgoszczą się u was karaluchy, mole spożywcze i inni niechciani goście. Ale nie tylko owady stanowią zagrożenie! Zastanówcie się teraz i z ręką na sercu przyznajcie, kiedy ostatni raz wymienialiście gąbkę do mycia naczyń? Jeżeli robicie to regularnie, czyli przynajmniej raz na tydzień, dwa – nie powinniście mieć powodów do niepokoju. Ale jeśli nie jesteście w stanie powiedzieć, jak długo gąbka leży w zlewie, to najwyższy czas ją wyrzucić! To, co się w niej kryje, jest naprawdę odrażające. Ile bakterii jest w gąbkach do zmywania naczyń? Ciekawe jest to, że większość osób za najbardziej brudną rzecz w domu, uznaje toaletę. Czyszczą ją więc bardzo dokładnie i szorują, podczas gdy takiej samej (jak nie większej) staranności w sprzątaniu, wymagają inne miejsca w domu. Jak choćby zlew kuchenny, w którym aż roi się od drobnoustrojów! A jeszcze gorzej sprawa ma się z gąbką, której używa się do mycia naczyń. Sprawdźcie sami! Naukowcy przeprowadzili badania, by sprawdzić, ile bakterii znajduje się w ludzkich domach. Zbadali najpierw oczywiście deskę sedesową. Odkryli, że na nieco ponad 2 centymetrach kwadratowych znajduje się 50 bakterii kałowych. Czy tu dużo? Może się tak wydawać, ale spojrzycie na to zupełnie inaczej, gdy dowiecie się, że ci sami badacze znaleźli na desce do krojenia aż… 200 razy więcej bakterii kałowych! Zdecydowanie nie wzięły się tam z toalety. Ich źródłem jest...

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do czyszczenia naczyń
Własne
Newsy
Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do naczyń. Nie uwierzycie, co stanie się ze zmywakiem
Słyszeliście kiedyś o tym prostym triku? Wykorzystajcie go, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Czy wiecie, że gąbka do mycia naczyń jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w całym waszym domu? Gąbka jest nie tylko wilgotna, co ułatwia rozwój bakterii chorobotwórczych, ale także jest pokryta cząstkami jedzenia. Te czynniki sprawiają, że bakterie otrzymują wszystko, czego potrzebują do rozwoju. A to prosta droga do zatrucia. Jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń? Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń? Przeczytajcie, jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń i co ile ją wymieniać, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów przenoszonych przez żywność. Używajcie gąbki z mikrofibry. Kiedy następnym razem będziecie chcieli kupić nową gąbkę do naczyń, która zastąpi zużytą, kupcie gąbkę wykonaną z tego właśnie materiału. Skład takiej gąbki umożliwia szybkie wysychanie. Oznacza to, że gąbka z mikrofibry może nie pozostawać wilgotna po użyciu tak długo, jak zwykła gąbka celulozowa. A to oznacza mniejszą podatność na rozwój groźnych bakterii. Czyśćcie gąbki każdego dnia. Dbanie o czystość gąbki to podstawa. Czysta gąbka do naczyń zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii w kuchni. Możecie w tym celu wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Mikrofale to jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia gąbek. Wystarczy, że umieścicie całkowicie mokrą gąbkę w kuchence mikrofalowej na jedną do dwóch minut. Pamiętajcie, by dać jej czas do ostygnięcia, zanim ją wyjmiecie. Ta prosta metoda pomaga skutecznie pozbyć się wirusów, pierwotniaków i bakterii. Po myciu naczyń gąbką, pamiętajcie, by wycisnąć z gąbki jak najwięcej wody. Następnie przechowujcie gąbkę w miejscu, w którym może ona całkowicie wyschnąć, na przykład w małym stojaku na gąbki -  nigdy nie trzymajcie jej na dnie zlewu....

Błędy w myciu naczyń
Adobe Stock, Ljiljana
Newsy
Najczęstsze błędy przy myciu naczyń. To przez nie macie bóle żołądka, zatrucia i choroby jelit!
Okazuje się, że źródłem wielu bakterii żywieniowych są nasze własne naczynia! A to wszystko przez nieprawidłowe mycie.

Często wydaje się, że jedzenie przygotowywane samodzielnie w domowej kuchni jest bezpieczniejsze niż to spożywane na mieście. Wcale niekoniecznie! Rygorystyczne normy, które muszą spełniać lokalne gastronomiczne, często sprawiają, że faktyczni e bardziej bezpieczne dla układu pokarmowego są posiłki... spoza domu. Dlaczego? Jak można zakazić się bakteriami we własnym domu? T. Charles Gerba, mikrobiolog z Uniwersytetu w Arizonie, doszedł do wniosku, że 50 do 80% wszystkich chorób spowodowanych przez skażoną żywność, pochodzi z naszych własnych domów. Największe siedliska bakterii znajdują się właśnie tam, gdzie... myjecie naczynia! Są to gąbki i zmywaki kuchenne oraz zmywarki. To siedlisko rozwoju tysięcy bakterii m.in. E.coli lub salmonelli. Kluczowa jest więc tu zmiana złych nawyków w myciu naczyń, sztućców i akcesoriów kuchennych – zwłaszcza tych, które mają kontakt z surowym mięsem czy nabiałem. Jak myć naczynia, żeby zahamować rozwój bakterii? Zawsze należy przeczytać instrukcję płynu do mycia naczyń : nie należy zwiększać ani zmniejszać jego zalecanej ilości. Częstym błędem jest mycie „mało zabrudzonych” naczyń wyłącznie w letniej wodzie, która jedynie opłukuje, ale nie eliminuje żadnych bakterii. Warto również zmienić sztuczne gąbki na takie z naturalnych włókien, które szybciej schną i są mniej podatne na rozwój bakterii. Po myciu naczyń, każdą gąbkę należy odwiesić do całkowitego wyschnięcia. Trzymanie na zlewie lub w środku zlewu stale nasączonej wodą gąbki to prosta droga do siedliska drobnoustrojów. Każdą gąbkę należy również wymieniać co tydzień.   Deski do krojenia powinny być nie tylko myte, ale także dezynfekowane za pomocą specjalnego płynu usuwającego zarazki.  ...