Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
AdobeStock
Newsy

Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz

Obawiacie się pleśni w przetworach, które robicie na zimę? Zobaczcie, co trzeba zrobić, by zapobiec psuciu się zawartości słoików.

Nie ma chyba gorszej rzeczy niż odkrycie, że w starannie zawekowanych słoikach z przetworami szybko pojawiła się pleśń. Co jest powodem? Zły sposób przygotowywania, niedostatecznie zakręcone słoiki czy może jeszcze coś innego? Przyczyna często jest błaha i łatwo można uniknąć pleśnienia przetworów jeszcze na etapie ich przygotowywania. Sprawdźcie, jak je zrobić, by się nie zepsuły. 

Co zrobić, by przetwory nie pleśniały?

Za psucie się żywności odpowiadają grzyby i bakterie, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Proces pasteryzacji ma na celu zahamowanie psucia się na dłuższy czas, jednak czasami jest on zawodny i zawartość słoików pleśnieje. Dlaczego tak się dzieje?

Powodem często są niedostatecznie wyczyszczone słoiki oraz inne elementy, o których niestety zwykle zapominamy. Mowa tutaj o zakrętkach, sprężynach i gumach. Przed przystąpieniem do robienia przetworów należy dokładnie wyparzyć słoiki oraz wszystkie wymienione wcześniej elementy. Gdy już wyschną, przetrzyjcie je dokładnie wacikiem nasączonym spirytusem - koniecznie o mocy min. 70%. 

A kiedy wypełnicie słoiki przetworami i zakręcicie, nie zapomnijcie przetrzeć spirytusem również wierzchu nakrętek. Ta metoda pozwala pozbyć się większości bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do środka słoików i spowodować psucie się. 

Zobacz także
Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy można jeść dwuletnie kiszonki?

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy jedzenie 2-letnich i starszych kiszonek jest bezpieczne?

Ten dżem jabłkowy jest delikatny jak muślin. Tylko ta odmiana owoców da gwarancję sukcesu

Zróbcie dżem jabłkowy z tych jabłek. Tylko ta odmiana owoców da gwarancję delikatnego smaku

Jak wyparzyć słoiki na przetwory? 

Przetarcie spirytusem to dopiero ostatni krok, jaki należy wykonać po uprzednim wyparzeniu słoików. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod:

  • Gotowanie w garnku - najstarszy i chyba najczęściej stosowany sposób. Włóżcie słoiki do dużego garnka i zalejcie wodą tak, by je przykryła. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Nie zapomnijcie wcześniej umyć słoików gąbką i płynem do naczyń. 

  • Wyparzanie w piekarniku - ta metoda zajmuje nieco więcej czasu niż gotowanie, ale jest mniej pracochłonna. Umyte i osuszone słoiki należy włożyć do rozgrzanego do 100 stopni Celsjusza piekarnika na 25 minut. Po tym czasie wyłączcie piekarnik i poczekajcie, aż słoiki ostygną.

  • Wyparzanie w zmywarce - sposób najprostszy ze wszystkich. Najpierw dokładnie umyjcie zmywarkę z zanieczyszczeń (nie zapomnijcie o filtrze i wszystkich zakamarkach). Później po prostu włóżcie do niej słoiki wraz z nakrętkami oraz innymi elementami i uruchomcie program z wysoką temperaturą, wynoszącą co najmniej 75 stopni Celsjusza. 

Źródło: magazyn.zasmakujradosci.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
AdobeStock
Newsy
Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
Co roku przed zrobieniem przetworów, należy koniecznie wyparzyć słoiki - dzięki temu pozbędziecie się drobnoustrojów, które mogłyby sprawić, że zawartość słoików szybko się zepsuje. Sprawdźcie, jak szybko można je wyparzyć.

Sezon na przetwory w pełni - właśnie teraz w ogródkach dojrzewają owoce i warzywa, które latem zamykamy w słoikach, by móc zimą cieszyć się nadal ich smakiem. Zamiłowanie Polaków do robienia przetworów jest naprawdę godne podziwu! Dla wielu z nas oczywistym jest, że przy planowaniu przestrzeni w piwnicy lub spiżarni trzeba koniecznie znaleźć dużo miejsca na półki na słoiki z przetworami.  Do zrobienia kiszonych ogórków, marynowanych cukinii czy dżemów owocowych konieczne są słoiki. Najlepiej wykorzystać te, które już mamy w domu - tanio i ekologicznie! Niestety, pozbycie się zapachu i resztek jedzenia ze słoików może być trudne, dlatego zawsze przed zrobieniem nowych przetworów, słoiki należy wyparzyć. Zobaczcie, jak można to zrobić z pomocą ciekawego triku. Jak szybko wyparzyć słoiki na przetwory? Nie tylko Polacy robią dżemy i inne przetwory do słoików. Anglicy uwielbiają marynowane ogórki, Koreańczycy kapustę kiszoną na ostro, czyli kimchi, a Szwedzi - kiszone śledzie, jedną z najbardziej kontrowersyjnych potraw na świecie (ze względu na niezwykle intensywny i nieprzyjemny zapach). Dlatego nie ma co się dziwić, że prosty sposób na szybkie wyparzanie słoików podbija internet na całym świecie.  Cały proces należy zacząć od bardzo dokładnego umycia słoików i pokrywek za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie tak wyczyszczone słoiki wraz z pokrywkami ułóżcie w dużym garnku wypełnionym wodą - powinno jej być tyle, by przykryła słoiki. Wodę należy zagotować i gdy zacznie już wrzeć, odmierzcie 10 minut. Tyle czasu potrzeba, by wyparzyć słoiki. Po wszystkim odczekajcie, aż woda wystygnie i ostrożnie wyjmijcie słoiki z wody. Odstawcie na suszarkę do naczyń, by wyschły. I gotowe! Prawda, że proste? Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób robi to użytkowniczka TikToka Radicada: @radicadabr Canning season...

Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie jak wygodniej można pasteryzować przetwory
Adobe Stock
Newsy
Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie, jak wygodniej można pasteryzować przetwory
Pasteryzowanie przetworów to jeden z etapów ich przygotowywania. Niezmiernie ważny, ale niezbyt wygodny. Chcecie poznać łatwiejszy?

Pasteryzowanie tradycyjne to skuteczny sposób na zabezpieczenie smacznych weków. Wykorzystywały go już wasze babcie i zapewne nie miały z tym większych problemów. Podobnie zresztą jak doświadczone panie domu. Szkoda jednak by było nie ułatwić sobie tej czynności, mając do dyspozycji całą nowoczesną kuchnię.   Jak wygląda pasteryzowanie tradycyjne?  Podgrzewanie weków do wysokiej temperatury ma na celu przedłużenie ich trwałości i zapobieżenie ich psuciu. W warunkach domowych pasteryzuje się w garnku, który wykłada się ściereczkami.   Wypełnia się go wrzącą wodą i wstawia słoiki, które nie powinny stykać się ze sobą oraz zanurzać całkowicie w wodzie. Całość gotuje się ok. 20-30 minut. Brzmi skomplikowanie? I takie właśnie jest. Pasteryzowanie na sucho – co to takiego?   Bez wątpienia pasteryzowanie na sucho jest dużo wygodniejsze. Wystarczy do niego urządzenie, które znajduje się w każdej kuchni – piekarnik.  To urządzenie, które bez problemu wygeneruje odpowiednio wysoką temperaturę, pozwalającą na zniszczenie drobnoustrojów w waszych przetworach.  Pamiętajcie jednak, że ten sposób możecie pasteryzować jedynie słoiki zakręcane. W przypadku słoików z gumką musicie wykonać pasteryzację na mokro.  Jak wygląda pasteryzowanie w piekarniku?  Pasteryzacja na sucho krok po kroku:  Na blasze do pieczenia ustawcie słoiki z przetworami (zakrętkami do góry). Zachowajcie między nimi odstęp i ustawcie tak, aby nie dotykały ścianek piekarnika.   Blachę wstawcie do zimnego piekarnika. Ustawcie temperaturę na 120- 130 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji zacznijcie liczyć od momentu nagrzania się piekarnika.  Słoiki wekujcie w piekarniku 30 minut.  Nie wyjmujcie od razu przetworów. Po tym czasie uchylcie...

Zapomnijcie o wekowaniu w garnku i w piekarniku. Włóżcie tam słoiki, a przetwory zrobią się same.
Flickr
Newsy
Włóżcie tu słoiki i patrzcie, jak przetwory robią się same. Zapomnicie o wekowaniu w garnku
Od połowy lata zaczęło się przygotowywanie różnego rodzaju przetworów: dżemów, powideł, ogórków. Pasteryzowanie to jeden z nieodłącznych elementów ich tworzenia. Tradycyjnie wykonywane jest w garnku z wrzącą wodą lub niestandardowo - w piekarniku. Dzisiaj pokażemy wam jeszcze jedną metodę.  

Pasteryzacja to popularny sposób zabezpieczania pożywienia przed zepsuciem, nie traci ono przy tym walorów smakowych, jak i odżywczych. Co prawda, niektóre witaminy i minerały w procesie pasteryzacji zostają zniszczone, jednak jest to zdecydowana mniejszość wszystkich substancji odżywczych.  Co istotne, podczas obróbki termicznej ginie wiele drobnoustrojów, ponieważ polega ona na konserwacji przetworów, poprzez ogrzewanie ich do temperatury od 60 do 100 stopni Celsjusza.  Jak należy przygotować słoiki i przetwory do pasteryzacji?  Coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne metody, które ułatwiają i usprawniają proces wekowania. Jedną z nich jest pasteryzowanie w zmywarce. Zanim jednak zaczniecie wekować w ten sposób, musicie odpowiednio przyszykować słoiki i to co je wypełni.  W pierwszej kolejności powinniście zająć się słoikami i wieczkami. Trzeba je dokładnie umyć, a najlepiej również wyparzyć.  W środku słoików umieśćcie przygotowane wcześniej przetwory, Nie napełniajcie jednak słoików do samego czubka. Powinno zostać ok. 2 cm pustej przestrzeni od wieczka.  Wypełnione słoiki należy odpowiednio zakręcić i uszczelnić. Każdy z nich trzeba sprawdzić indywidualnie, w przeciwnym razie może dojść do zmarnowania jedzenia.  Jak wygląda pasteryzacja w zmywarce?  Metoda ta jest nie tylko szybka, wygodna i czysta, ale też banalna w wykonaniu – wystarczy posiadać zmywarkę. Pasteryzowanie w ten sposób nie wymaga obserwacji, czy np. woda nie kipi, a także eliminuje ryzyko poparzenia. Po wstawieniu słoików, po prostu włączacie urządzenie i zajmujecie się innymi sprawami.    Słoiki powinniście wstawić dnem do góry. Następnie ustawcie program wykorzystujący temperaturę około 70 – 75 stopni...

Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u
Flickr
Newsy
Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u
Główny Inspektorat Sanitarny nie tylko odpowiada za wycofywanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży, ale także doradza w kwestiach prawidłowego przechowywania czy obróbki żywności. GIS poruszył także temat bezpiecznych dla zdrowia przetworów. 

Jak każdej jesieni, także i w tym roku gospodynie wekują słoiki. Tylko, czy robią to dobrze? Na profilach społecznościowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się specjalne ogłoszenie, w którym czytamy na co zwrócić uwagę, by nie ulec później niebezpiecznemu zatruciu.  Ile należy pasteryzować przetwory? Infografika porusza kilka kwestii, które są mniej lub bardziej oczywiste. Warto je sobie przypomnieć, bądź poznać zanim zabierzecie się do pracy w kuchni. Dzięki temu zachowacie bezpieczeństwo i unikniecie niepotrzebnych problemów. GIS radzi, by dbać o czystość podczas przygotowywania weków. Chodzi tu o zachowanie czystości rąk, miejsca pracy i narzędzi kuchennych.  Musicie pamiętać, że w słoikach powinno się zamykać jedynie zdrowe, nieuszkodzone okazy owoców i warzyw. W przeciwnym wypadku możecie spodziewać się szybkiego psucia przetworów.  Trzymanie się przepisu i zachowanie odpowiednich proporcji składników i ilości octu, soli i cukru – to wszystko razem pozwoli zabezpieczyć wekowaną żywność.  Słoiki przed napełnieniem należy umyć i wyparzyć. GIS wskazuje odpowiednie słoje do przetworów, czyli te z nowymi wieczkami twist-off lub typu wek.  30 minut to minimalny czas pasteryzowania. Jeszcze skuteczniejsze i pewniejsze będzie zapasteryzowanie słoików nawet trzy razy. Zróbcie to w 24-godzinnych odstępach.  Szczelne zamknięcie słoików jest bardzo istotne. Aby zabezpieczyć zawartość powinno się je ustawiać po pasteryzacji do góry dnem w zacienionym miejscu.  Etykiety z nazwą i datą produkcji pozwolą wam wykorzystać wszystko w odpowiednim terminie. Nie zapominajcie zatem o podpisaniu waszych przetworów. Czy można...