Płatki owsiane wcale nie takie zdrowe? Wykryto w nich metale ciężkie, toksyny i inne groźne związki
Flickr
Newsy

Metale ciężkie w płatkach owsianych. Producenci się bronią i zarzucają badaczom manipulację!

Owsianka to podstawowe śniadanie wielu Polaków. Zyskała popularność jako smaczny i zdrowy posiłek w sam raz dla osób dbających o formę i zdrowie. Nic więc dziwnego, że informacje o potencjalnej szkodliwości tego produktu wywołały w branży burzę.

Na temat zdrowotności płatków owsianych i ich zbawiennego wpływu choćby w czasie odchudzania, napisano już długie epopeje. Nic w tym dziwnego – dietetycy wręcz cmokają z zachwytu nad właściwościami owsianki we wszelkich postaciach.

Owsianka na śniadanie, owsianka przyrządzona bez gotowania nocą, a nawet całe diety owsiankowe – na bazie tego produktu opracowano już tysiące przepisów. Fundacja Pro-test opublikowała jednak szokujące wyniki badań, które rzuciły zupełnie inne światło na zdrowotne właściwości owsianki...

Co badacze odkryli w składzie płatków owsianych?

Specjaliści od spraw żywienia spod znaku Fundacji Pro-test wzięli pod lupę 12 różnych rodzajów płatków owsianych dostępnych w polskich sklepach.

Płatki owsiane błyskawiczne, górskie, łamane, pełnoziarniste , a także te z etykietką BIO – wszystkie te rodzaje uwielbianych przez miliony Polaków płatków owsianych zostały przebadane przez specjalistów, a opinię publiczną natychmiast obiegły informacje o zawartości substancji takich jak:

  • Nikiel – rakotwórczy pierwiastek, uznawany za jeden z metali ciężkich, odkryto we wszystkich rodzajach badanych płatków owsianych. To jednak nie szokuje najbardziej. Okazało się bowiem, że największa obecność niklu stwierdzono w płatkach z tak zwanych upraw BIO…
  • Mikoksyny – tego rodzaju toksyny o rakotwórczych właściwościach, będące pochodną wystąpienia pleśni, wykryto w trzech badanych rodzajach płatków.
  • Glifosat – groźny dla ludzkiego zdrowia składnik takich pestycydów jak owiany czarną legendą Roundup odnaleziono także w trzech rodzajach płatków owsianych. Światowa Organizacja Zdrowia upatruje w glifosacie czynnik zachorowania na m.in. na raka trzustki, wątroby i pęcherza…
Zobacz także
Pieczona owsianka z czekoladą i bananami. „To jak jedzenie ciasta na śniadanie!” - tyle że zdrowe

Pieczona owsianka z czekoladą i bananami. Przepis z TikToka. „To jak jedzenie ciasta na śniadanie!”

Dzięki tej wodzie 1 rozmiar mniej macie jak w banku. Zrobicie ją sami, nie trzeba szukać po sklepach

Dzięki tej wodzie 1 rozmiar mniej macie jak w banku. Zrobicie ją sami, nie trzeba szukać po sklepach

Owsianka szkodliwa dla zdrowia? Niekoniecznie

W odpowiedzi na wyniki badań Fundacji zostało opublikowane oświadczenie Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych. Zarzucają oni instytucji nierzetelne przedstawienie wyników i stworzenie mylnego, niezgodnego z prawdą wrażenia, które może odbić się nie tylko na sprzedaży, ale również na wizerunku całego produktu.

„Zgodnie z wynikami badań, zaprezentowanymi przez Fundację Pro-Test, ani jedne płatki owsiane nie przekroczyły dopuszczalnych norm wyznaczonych przepisami prawa, co przyznaje sama Fundacja Pro-Test w swoim opracowaniu (...) Z przykrością natomiast odnotowujemy sposób zaprezentowania wyników badań przez Fundację Pro-Test, który wprowadza konsumentów w błąd, mogąc zbudować mylne przekonanie o potencjalnej szkodliwości spożycia produktów owsianych. W rzeczywistości stanowią one cenny element zbilansowanej diety, co sama Fundacja wskazała w swoim opracowaniu, jednocześnie podkreślając, że przebadane produkty są bezpieczne do spożycia i zgodne z normami” - informuje Stowarzyszenie w wystosowanej odpowiedzi.

Producenci podkreślają także, że „przekroczenie bezpiecznych ilości dostarczenia którejkolwiek z wymienionych substancji jest niemożliwe przy konsumpcji płatków owsianych zgodnie z rekomendacjami żywieniowymi”.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA