Trudno wyobrazić sobie życie bez herbaty. Co prawda Polakom jeszcze daleko do mieszkańców Wysp Brytyjskich, którzy są absolutnymi rekordzistami jeśli chodzi o spożycie tego napoju, ale także w naszym kraju herbata jest bardzo popularna. Mnóstwo osób pije ją przynajmniej raz dziennie. Co więcej, od dobrych kilku lat widać wyraźnie zainteresowanie Polaków różnymi rodzajami herbat. Kiedyś piło się w Polsce głównie czarną herbatę i okazjonalnie owocową. Teraz popularna jest herbata zielona i czerwona (Pu-erh), które kiedyś dostępne były tylko w specjalistycznych sklepach z herbatą. Dziś łatwo można je kupić w każdym supermarkecie. Pewnie niedługo tak samo stanie się z yerba mate, która również jest spożywana coraz częściej.

Trująca herbata?

Polacy najchętniej cały czas kupują herbatę w torebkach, często niezależnie od jej rodzaju. Już od dawna na rynku dostępne są różne gatunki herbaty, nawet te bardziej szlachetne, zapakowane w torebki. Smakosze tego napoju pewnie łapią się za głowę widząc, jak popularny jest ten sposób zaparzania, ale najwidoczniej większość osób stawia wygodę ponad specjalne zasady dotyczące parzenia herbaty. Półki w sklepach uginają się od czarnej, czerwonej, zielonej i owocowej herbaty w torebkach. Nawet herbatki ziołowe, takie jak suszona melisa, rumianek albo szałwia są pakowane w torebki.

Najczęściej są to torebki papierowe, które mają jedną zasadniczą wadę – bardzo łatwo się rozrywają. Dlatego producenci herbaty już jakiś czas temu, wpadli na pomysł zamienienia papierowych torebek na plastikowe. Są one znacznie bardziej trwałe, dzięki czemu ryzyko rozerwania torebki jest minimalne. Ale wiele wskazuje na to, że takie rozwiązanie może i jest wygodniejsze, ale może mieć destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie!

Plastikowy zabójca

Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się plastikowym torebkom, które najczęściej mają kształt piramidek. Ich odkrycie mrozi krew w żyłach! W torebkach znaleziono między innymi:

Zobacz także:

Bisfenol i bisfenol-A

To związki, które wykorzystywane są w produkcji wszelkich tworzyw sztucznych. Mogą być przyczyną poniższych chorób i dolegliwości:

  • Cukrzyca typu II
  • Niepłodność
  • Obniżenie sprawności seksualnej
  • Otyłość

Ftalany

Dokładny wpływ ftalanów na ludzkie zdrowie cały czas nie został dogłębnie zbadany. Wiadomo już, że znacząco wpływają one na rozwój i zdrowie małych dzieci. Kobiety, które w ciąży oddychały powietrzem skażonym ftalanami lub przyjmowały je do organizmu w inny sposób, rodziły dzieci, których iloraz inteligencji był średnio o 7 punktów niższy niż u innych dzieci.

Jak odróżnić?

Pojawia się więc pytanie jak odróżnić papierowe torebki od plastikowych? To bardzo proste. Po pierwsze, najczęściej plastikowe torebki mają po prostu inny kształt, choć pojawiają się już torebki wykonane z plastiku, które wyglądają bardzo podobnie do tradycyjnych papierowych. Należy więc spróbować rozerwać jedną torebkę. Jeśli uda wam się to zrobić bez trudu i zobaczycie postrzępione włókna, to znaczy, że torebka jest papierowa. Jeśli nie da się jej łatwo rozerwać, jest wykonana z plastiku.