torebki plastikowe trujące
AdobeStock
Newsy

Plastikowe torebki z herbatą są bardzo trujące. Jak odróżnić je od papierowych? Jest tylko jeden sposób

Wiedzieliście, ile trujących substancji znajduje się w plastikowych torebkach na herbatę? Aż włos się jeży!

Trudno wyobrazić sobie życie bez herbaty. Co prawda Polakom jeszcze daleko do mieszkańców Wysp Brytyjskich, którzy są absolutnymi rekordzistami jeśli chodzi o spożycie tego napoju, ale także w naszym kraju herbata jest bardzo popularna. Mnóstwo osób pije ją przynajmniej raz dziennie. Co więcej, od dobrych kilku lat widać wyraźnie zainteresowanie Polaków różnymi rodzajami herbat. Kiedyś piło się w Polsce głównie czarną herbatę i okazjonalnie owocową. Teraz popularna jest herbata zielona i czerwona (Pu-erh), które kiedyś dostępne były tylko w specjalistycznych sklepach z herbatą. Dziś łatwo można je kupić w każdym supermarkecie. Pewnie niedługo tak samo stanie się z yerba mate, która również jest spożywana coraz częściej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Trująca herbata?

Polacy najchętniej cały czas kupują herbatę w torebkach, często niezależnie od jej rodzaju. Już od dawna na rynku dostępne są różne gatunki herbaty, nawet te bardziej szlachetne, zapakowane w torebki. Smakosze tego napoju pewnie łapią się za głowę widząc, jak popularny jest ten sposób zaparzania, ale najwidoczniej większość osób stawia wygodę ponad specjalne zasady dotyczące parzenia herbaty. Półki w sklepach uginają się od czarnej, czerwonej, zielonej i owocowej herbaty w torebkach. Nawet herbatki ziołowe, takie jak suszona melisa, rumianek albo szałwia są pakowane w torebki.

Zobacz także
Mięso z rosołu

Polacy nagminnie dodają to do rosołu. Ten składnik może prowadzić do wielu groźnych schorzeń

wytłaczanka jajka

Wyrzucacie wytłaczanki po jajkach? Robicie ogromny błąd. O ich ukrytej funkcji nikt nie wiedział

Najczęściej są to torebki papierowe, które mają jedną zasadniczą wadę – bardzo łatwo się rozrywają. Dlatego producenci herbaty już jakiś czas temu, wpadli na pomysł zamienienia papierowych torebek na plastikowe. Są one znacznie bardziej trwałe, dzięki czemu ryzyko rozerwania torebki jest minimalne. Ale wiele wskazuje na to, że takie rozwiązanie może i jest wygodniejsze, ale może mieć destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie!

Plastikowy zabójca

Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się plastikowym torebkom, które najczęściej mają kształt piramidek. Ich odkrycie mrozi krew w żyłach! W torebkach znaleziono między innymi:

Bisfenol i bisfenol-A

To związki, które wykorzystywane są w produkcji wszelkich tworzyw sztucznych. Mogą być przyczyną poniższych chorób i dolegliwości:

  • Cukrzyca typu II
  • Niepłodność
  • Obniżenie sprawności seksualnej
  • Otyłość

Ftalany

Dokładny wpływ ftalanów na ludzkie zdrowie cały czas nie został dogłębnie zbadany. Wiadomo już, że znacząco wpływają one na rozwój i zdrowie małych dzieci. Kobiety, które w ciąży oddychały powietrzem skażonym ftalanami lub przyjmowały je do organizmu w inny sposób, rodziły dzieci, których iloraz inteligencji był średnio o 7 punktów niższy niż u innych dzieci.

Jak odróżnić?

Pojawia się więc pytanie jak odróżnić papierowe torebki od plastikowych? To bardzo proste. Po pierwsze, najczęściej plastikowe torebki mają po prostu inny kształt, choć pojawiają się już torebki wykonane z plastiku, które wyglądają bardzo podobnie do tradycyjnych papierowych. Należy więc spróbować rozerwać jedną torebkę. Jeśli uda wam się to zrobić bez trudu i zobaczycie postrzępione włókna, to znaczy, że torebka jest papierowa. Jeśli nie da się jej łatwo rozerwać, jest wykonana z plastiku.

Do czego służy nacięcie na kartoniku od herbaty? W życiu byście na to nie wpadli
Flickr
Newsy
Do czego służy nacięcie na kartoniku od torebki herbaty? W życiu byście na to nie wpadli
Zauważyliście na kartoniku od torebki herbaty nacięcie? Sprawdźcie, co ono oznacza. To ukryta funkcja, którą znają tylko nieliczni.

Kupujecie herbatę w torebkach i nie wiecie, do czego służy niewielkie nacięcie na kartoniku, który znajduje się na końcu sznureczka od herbaty? W życiu byście nie wpadli na to, że może ono mieć takie zastosowanie. Do czego służy nacięcie na kartoniku od herbaty? Herbata w torebkach to najpopularniejszy rodzaj herbat wśród Polaków. Lubimy ją za szybkość i łatwość przygotowania oraz oczywiście za bogactwo dostępnych smaków. Większość producentów robi charakterystyczne nacięcia w kartonikach przy torebkach z herbatą. Wiecie, co one oznaczają i do czego służą? Przyjrzyjcie się dobrze kartonikowi, który znajduje się przy torebce herbaty. Znajdują się na nim kilkumilimetrowe nacięcia, wykonane po dwóch przeciwległych stronach. Myśleliście do tej pory, że to tylko ozdoba? Nic bardziej mylnego. Nacięcia te służą do zawijania sznureczka tak, aby całość nie wpadła do kubka podczas zalewania herbaty wodą. Czy herbata w torebkach jest niezdrowa? Kupujecie herbatę w plastikowych torebkach? Lepiej tego nie róbcie. Jak wynika z badań, jedna torebka takiej herbaty może uwolnić do filiżanki aż 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku. Badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Montrealu wykazało, że pojedyncza plastikowa torebka herbaty może również uwalniać do filiżanki 3,1 miliarda nanoplastików. Podczas  badania opublikowanego w czasopiśmie „Environmental Science and Technology" wykorzystano pchły wodne. Stworzenia te miały kontakt z napełnionym plastikiem napojem. Po wystawieniu na działanie plastiku, pchły wykazywały znaczące skutki behawioralne i wady rozwojowe: - Cząstki nie zabiły pcheł wodnych, ale spowodowały znaczące efekty behawioralne i wady rozwojowe – powiedziała Nathalie Tufenkji z McGill....

torebki po herbacie
AdobeStock
Newsy
Wysuszcie zużyte torebki herbaty na kaloryferze. To, co się stanie absolutnie was zaskoczy
Herbatę można nie tylko pić, ale i wykorzystać do różnych innych rzeczy - a konkretniej torebki po herbacie! Sprawdźcie ich zastosowania.

Znawcy herbaty preferują zaparzanie jej w dzbanku, jednak wiele osób nadal wybiera herbatę w torebkach. Jest znacznie wygodniejsza i szybsza w przygotowaniu. Poza tym dziś można kupić coraz więcej dobrej jakości herbaty pakowanej w torebki! Ale czy wiedzieliście, że herbata w torebkach jest dobra nie tylko do picia? Sprawdźcie, do czego można ją wykorzystać! Zaskakujące zastosowania torebek po herbacie Wydawałoby się, że pakowana w torebki herbata nadaje się tylko do picia. Ma jednak sporo ciekawych zastosowań, które warto wykorzystać! Znaliście niektóre z nich? Czyszczenie dywanów – łatwo wyczyścicie plamę na dywanie lub wykładzinie, jeżeli użyjecie torebek po herbacie. Wystarczy ją zaparzyć, a następnie przeciąć torebki i przełożyć liście do osobnego naczynia. Wlejcie trochę wody, wsypcie łyżkę sody oczyszczonej i wymieszajcie. Tak powstałą pastą natrzyjcie plamę na dywanie, zostawcie na 20 minut i po tym czasie usuńcie pastę odkurzaczem. Odżywka do włosów – przed myciem włosów zalejcie kilka torebek herbaty wrzątkiem. Gdy nieco ostygnie, wypłuczcie włosy w herbacie i po 10 minutach spłuczcie. Będą miękkie i lśniące! Usuwanie nieprzyjemnych zapachów – można łatwo pozbyć się brzydkich woni z mieszkania, używając do tego torebek po herbacie! Po zaparzeniu odciśnijcie torebkę i powieście na kaloryferze. Gdy wyschnie, zawieście ją tam, gdzie unosi się brzydki zapach – torebka go wchłonie! Ulga przy ukąszeniach – jeśli zostaniecie ukąszeni przez osę albo komara, to przyłóżcie torebkę po zaparzonej herbacie do miejsca ugryzienia. Zadziała antybakteryjnie i przyniesie ulgę. Odstraszanie szkodników – w blokach myszy to rzadkie zjawisko, jednak ten, kto mieszka w wolnostojącym domu dobrze zna problem szkodników. Zwłaszcza w chłodne...

Czy herbata w torebkach jest szkodliwa?
Adobe Stock
Newsy
Lubicie herbatę w torebkach? To najgorsze, co możecie wypić. Może być pełna szkodliwych substancji
Dobrej jakości herbata może zdziałać cuda w waszym organizmie, złej wywołać poważne choroby. Niestety, do tej drugiej kategorii zalicza się popularną herbatę w torebkach.

Niewiele osób ma świadomość, że Polska to czwarty kraj w Europie, a dziewiąty na świecie , w którym notuje się najwyższe spożycie herbaty. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju parzy aż 1 kilogram liści rocznie, z czego najwięcej jesienią i zimą. Dla większości napój ten stanowi więc nieodłączny element diety. Jakie herbaty najczęściej wybierają Polacy? Statystyki potwierdzają, że Polacy najchętniej sięgają po czarną   herbatę. Nieco mniej piją herbat owocowych, ziołowych oraz earl grey. Najrzadziej wybierają herbatę zieloną oraz czerwoną.  Okazuje się, że zdecydowana większość społeczeństwa pije napój bez żadnych dodatków. Są jednak i tacy, którzy urozmaicają go miodem, cytryną, cukrem, syropem, imbirem, a nawet mlekiem. Co ciekawe, mieszkańcy naszego kraju o wiele częściej decydują się na zakup produktu w torebkach , aniżeli w liściach. Nie wiedzieć czemu, aż 89 proc. społeczeństwa wybiera tę pierwszą opcję . Być może dzieje się tak za sprawą niesamowicie niskich cen herbat paczkowanych.  Ale czy kiedykolwiek pomyśleliście o tym, że niska cena jest wprost proporcjonalna do jakości? Dlaczego herbata w torebkach jest niezdrowa? Produkcja herbaty wiąże się z ogromnymi kosztami, nic więc dziwnego, że osoby zajmujące się tego typu biznesami starają się ciąć koszty. Najczęściej więc oszczędzają na oczyszczaniu suszu.  Przeprowadzone przez kanadyjskich ekspertów badania dowodzą, że herbaty w torebkach zawierają pozostałości środków z ochrony roślin , które poprzez kontakt z wrzątkiem uwalniają między innymi rakotwórcze związki.  Herbaty w torebkach zawierają mnóstwo pestycydów, które mają bezpośredni wpływ na wasze samopoczucie i zdrowie. Wśród nich wyróżnia się między innymi...

Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik
Adobe Stock
Newsy
Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik
Jeśli to robicie, lepiej żebyście szybko przestali!

Kasza, ryż, makaron, chleb i ziemniaki - to podstawowe pokarmy węglowodanowe, które jadacie pewnie do każdego posiłku. Kaszę, ryż i makaron trzeba przed spożyciem ugotować. Tutaj pojawia się pytanie: jak zrobić to, żeby były jak najzdrowsze? Wiemy, jakich zasad powinniście przestrzegać żeby gotowana kasza i ryż były zdrowe. Co jest zdrowsze: kasza i ryż luzem, czy w torebkach? Jeśli macie opcję wyboru, lepiej wybierać kaszę i ryż luzem niż te w foliowych opakowaniach. Już tłumaczymy dlaczego. Plastik to wszechobecna substancja, które wynalezienie i rozpowszechnienie stało się prawdziwym motorem rozwoju naszej cywilizacji. Nie da się uniknąć otaczania się plastikowymi przedmiotami i kupowania żywności absolutnie bez plastiku. Są różne rodzaje plastiku. Ten, który możemy znaleźć w otoczeniu żywności znajduje się między innymi: Jako składnik jednorazowych torebek do herbaty Element torebek do gotowania kaszy lub ryżu Jako główne tworzywo z którego produkowane są plastikowe butelki Składnik opakowań stosowanych do żywności: jogurtów, serków, gotowych lunchów Czy plastik jest szkodliwy dla zdrowia? Plastik, który znajdziecie w otoczeniu żywności, jest ogólnie mówiąc dopuszczony do użytku, nie może być więc bardzo szkodliwy dla zdrowia. Różne urzędy i komisje przy dopuszczaniu niektórych substancji na rynek, kierują się jednak pewnymi normami i dopuszczalnymi stężeniami substancji, które pozwalają uznać je za „bezpieczne”. Lepiej jednak dmuchać na zimne, okazuje się że plastik może emitować w wysokiej temperaturze bardzo niebezpieczną substancję… Dlaczego gotowanie kaszy i ryżu w woreczkach nie jest zdrowe? Substancją, która jest podejrzana o wywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie w przypadku plastiku...