Plastikowe butelki będą w Polsce zwrotne. Wiemy ile wyniesie kaucja i gdzie przyjmą zwroty
Adobe Stock
Newsy

Plastikowe butelki będą podlegały zwrotowi. Wiemy, ile wyniesie kaucja i jak je zwrócimy

W Polsce wzorem innych krajów intensywnie myśli się nad wprowadzeniem centralnego systemu zwrotu butelek PET. Kaucję odzyskamy w automatach.

Co minutę na świecie sprzedaje się milion plastikowych butelek, a w tej samej minucie do mórz i oceanów trafia ilość, która zmieściłaby się w dużej ciężarówce. Jak obliczono, od czasów wynalezienia plastiku wyprodukowano już 480 miliardów butelek PET. Najwyższy czas podjąć zdecydowane działania w zakresie zarządzania odpadami z plastiku. Inaczej po prostu w nim utoniemy. Oto co robi Ministerstwo Klimatu w tej sprawie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kiedy ruszy centralny system kaucyjny i jak będzie działał?

Już od dłuższego czasu trwają pracę nad systemem kaucyjnym, obejmującym zwrot plastikowych butelek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z producentami i organizacjami społecznymi pracuje nad szczegółami projektu. Tak dla Onetu na temat centralnego systemu kaucyjnego mówi Filip Piotrowski, ze stowarzyszenia „Zero Waste", który uczestniczy w pracach z ministerstwem:

- Zakładamy, że w Polsce ustawa zostanie uchwalona do połowy przyszłego roku. Start w 2024. Przepisy będą wymagały dwuletniego vacatio legis, bo to skomplikowany system, który wymaga przygotowań i kalibracji. Konsumenci potrzebują także czasu, żeby się przyzwyczaić.

Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenie „Zero Waste", które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej, dotyczącej odpadów oraz bezodpadowej konsumpcji, zdradził też, ile może wynosić kaucja:

- Zakładamy, że wysokość kaucji za jedną butelkę najpewniej będzie wynosić 50 gr.

Wprowadzony system ma być możliwie zautomatyzowany. W sklepach staną automaty, które będą przyjmowały zwracane butelki i wydawały vouchery z kwotą do zrealizowania w sklepach spożywczych.

Co ważne, zarówno do zwrotu nie będzie potrzebny paragon potwierdzający zakup napoju w butelce  w danym sklepie, jak i vouchery nie będą miały żadnej rejonizacji – będzie je można zrealizować w każdej placówce.

Jak duży będzie koszt postawienia automatów? Obecnie jeden kosztuje od 75 tys. zł do 150 tys. zł, spowoduje, że początkowej fazie pracy systemu staną one jedynie w dużych sklepach o powierzchni powyżej 300 m2. W mniejszych sklepach zwrot butelek będzie obsługiwany ręcznie.

Jak z zanieczyszczeniem plastikiem radzą sobie inne kraje?

Polska nie jest pierwszym krajem, który myśli o wprowadzeniu centralnego systemu kaucyjnego za plastikowe butelki. Szczerze mówiąc jesteśmy w tym zakresie mocno opóźnieni w stosunku do pozostałych krajów europejskich. Na Litwie w pierwszym roku działania systemu kaucyjnego poziom zbiórki opakowań plastikowych wyniósł 70 proc., w drugim roku 80 proc., a w trzecim ponad 90.

Zobacz także
Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?

Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?

A tak wyglądają systemy kaucyjne u naszych sąsiadów:

  • Finlandia – system wprowadzony w 1996 r. - zwrot na poziomie 93%
  • Norwegia – system wprowadzony w 1999 r. - zwrot wszystkich opakowań (nie tylko plastikowych) na poziomie 88% , butelki PET 97%
  • Dania – wprowadzony w 2002 r. - zwrot 89%
  • Niemcy – wprowadzone w 2003 r. - zwrot 97%
  • Estonia – wprowadzony w 2005 r. - zwrot 82%
  • Holandia – wprowadzone w 2006. - zwrot 95%
  • Chorwacja – wprowadzony w 2006. - zwrot 90%
  • Litwa – wprowadzony w 2016. - zwrot 92%

Źródło: Onet.pl, newsy.gotujmy.pl, kaucyjny.pl, Instagram/end.plastic.era

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...

Będzie droższa woda i napoje. Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego
AdobeStock
Newsy
Będzie droższa woda i napoje? Rząd szykuje się do wprowadzenia systemu kaucji za puszki i butelki
Już nie tylko szklane, ale także plastikowe butelki zostaną objęte kaucją? Zapowiedź projektu budzi trochę wątpliwości.

Jedni czekali na ten dzień, inni obawiali się go od momentu, gdy tylko pojawiły się plotki na ten temat. System kaucyjny ma niedługo obowiązywać nie tylko na butelki szklane, ale także i na plastikowe i puszki. To proekologiczne rozwiązanie ma nas zmotywować do niewyrzucania plastikowych butelek i opakowań gdzie popadnie. Jednak niektórzy mają wątpliwości co do tej decyzji i wcale nie są nią zachwyceni.  System kaucyjny już od 2025 roku? To już pewnie - od stycznia 2025 roku w Polsce ma obowiązywać kaucja na plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Założenia tego projektu zostały przestawione w czerwcu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a w październiku gotowy projekt ma trafić do Sejmu. Do wszystkich napojów sprzedawanych w butelkach wykonanych z plastiku oraz puszkach aluminiowych zostanie doliczona kaucja. Będzie można ją odzyskać oddając puste opakowania do dowolnego sklepu. To warte zapamiętania - nie trzeba będzie odnosić butelek do sklepu, w którym się je kupiło. Takie rozwiązanie budzi jednak sporo wątpliwości i rodzi obawy wśród sklepikarzy. Sklepy boją się, że zasypią je góry śmieci Najbardziej zaniepokojeni są właściciele małych sklepików. Obawiają się, że gdy system kaucyjny zacznie obowiązywać, zostaną oni zasypani tonami plastikowych śmieci, których nie będą mieli gdzie trzymać. Nie chodzi tylko o miejsce, ale także o czas. Osoba obsługująca sklep będzie miała obowiązek przyjąć puste butelki, zwrócić kaucję, a następnie odłożyć butelki w odpowiednie miejsce w sklepie, gdzie będą one czekały na odbiór. Wszystkie te czynności zabierają cenny czas, który pracownicy woleliby poświęcić klientom.  Wciąż wiele niewiadomych w systemie kaucji za butelki plastikowe Uspokajamy - wiadomo już, że sklepy o powierzchni do 100 mkw. nie będą musiały odbierać butelek objętych kaucją. Ale cała...

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Adobe Stock
Newsy
Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.
Szykują się ciekawe zmiany. W niedalekiej przyszłości już nie tylko butelki po piwie wymienicie w sklepach na pieniądze.

Walka z ilością produkowanych odpadów trwa. Wszystko to oczywiście w imię dobrostanu naszej planety i szeroko pojętej ekologii. Z tego oto właśnie względu jedna sieć, czyli Carrefour zapowiedział już, że niedługo wprowadzi możliwość zwrotu butelek szklanych bez konieczności okazywania paragonu. W tym momencie trwają właśnie testy takiego rozwiązania w jednym z warszawskich sklepów tej francuskiej sieci. Na czym będzie polegała tzw. ustawa ROP? Przełom w sprawie butelek szklanych to jedno. Rząd szykuje projekt ustawy idącej jeszcze dalej w sprawie zwrotu butelek w sklepach. Chodzi oczywiście o próbę ograniczenia wykorzystywania przez Polaków plastikowych butelek i poprawę systemu ich sortowania i recyklingu. Szczegóły tego kroku mają znaleźć się w tzw. ustawie o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Projekt tego aktu prawnego przewiduje przerzucenie na sklepy odpowiedzialności za zbiórkę i zagospodarowanie butelek plastikowych i szklanych. W tym celu na butelki obu rodzajów nałożona zostać ma kaucja w wysokości ok. kilkudziesięciu groszy, którą klienci będą mogli odebrać po zwrocie pustych butelek w sklepach. W jaki sposób będzie wyglądał zwrot butelek plastikowych w sklepach? Cała operacja zwrotu miałaby odbywać się oczywiście nie przy kasie, jak to zwykle ma miejsce w przypadku butelek po piwach, ale za to w tzw. butelkomatach. Klienci sami przeprowadzaliby proces odbioru kaucji w specjalnym automacie. Jak ta procedura będzie wyglądała dokładnie, na razie nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska zaprzeczyło jednak informacjom, jakoby sklepy miały być zmuszone do nabycia drogich butelkomatów. Być może takim obowiązkiem zostałyby obłożone tylko i wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe i hipermarkety. Jak więc przeprowadzić całą...

czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?
Adobe Stock
Newsy
Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie
Picie z butelek plastikowych stało się dzisiaj normą. Pamiętajcie, że są one jednak tylko produktem jednorazowym!

Napoje w plastiku są w dzisiejszych czasach już codziennością. Butelki wykonane z Poli(tereftalanu etylenu), czyli tak zwanego PET mają jednak dość krótką historię. Wszystko zaczęło się dopiero po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam udało się wytworzyć to tworzywo sztuczne. Jednak dopiero w latach 70. w USA zaczęto na dużą skalę butelkować napoje w powszechny dzisiaj sposób. Jak wykorzystuje się ponownie plastikowe butelki? Wszelkie jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku są słusznie krytykowane przez działaczy walczących na rzecz czystego środowiska. Jednak to nie jedyna ciemna strona choćby plastikowych butelek, z których na co dzień pijecie wodę mineralną i słodkie napoje. Chodzi o ich powtórne napełnianie i wykorzystywanie. Na pewno nie raz zdarzało wam się użyć butelki po napoju ponownie. Mało ważą, są wygodna i przy jednym lub drugim ponownym uzupełnieniu dowolnym płynem dają się porządnie umyć. Sęk w tym, że szybko w jej wnętrzu pojawiają się bakterie. Rezultat tego jest wam zapewne znany – brzydki zapach wydobywający się z butelki. To jednak nie wszystko. Wtórne wykorzystywanie zużytej butelki plastikowej jest groźne z innego jeszcze powodu. Czym grozi powtórne wykorzystanie butelek plastikowych? Dlaczego? Podczas użytkowania butelek PET mimowolnie narusza się ich strukturę, np. poprzez zgniatanie, przyduszanie, odkształcanie. Te z pozoru niewinne działania powodują mikrouszkodzenia, które przyczyniają się do wypłukiwania z plastiku szkodliwych związków wraz z napojami! Z tego powodu lepiej unikać ponownego wykorzystywania butelek i nie napełniać ich nawet źródlaną wodą z zamiarem późniejszego wypicia. Zamiast tego warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Zamiast butelek PET, nalewajcie swoje napoje na...