GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

PILNE: GIS wycofuje popularne jajka. Wykryto na nich salmonellę!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii jaj firmy Invest. Pod żadnym pozorem ich nie spożywajcie!

W ostrzeżeniu wydanym 8 lipca 2021 r. (czwartek) czytamy, że w badaniach przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną odkryto pałeczki salmonelli (Salmonella Enteritidis) na skorupkach jaj firmy Invest Michel Sp. j..

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zakażone jajka wycofane przez GIS

Chodzi dokładnie o tę partię jaj firmy Invest:
Świeże jaja, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt.
Najlepiej spożyć przed: 20.07.2021
Kod na skorupkach jaj: 3PL 30221328
nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE

Zwróćcie produkt

Jeśli zakupiliście jajka z tej partii, skontaktujcie się z zakładem pakowania Invest  (tel. 606 990 211). Jeśli zwrócicie jajka w opakowaniu, otrzymacie pełnowartościowy produkt lub zwrot pieniędzy.

Zobacz także
Jajka z wolnego wybiegu wcale nie są takie zdrowe. Mogą zawierać groźne substancje

Jajka z wolnego wybiegu wcale nie są takie zdrowe. Mogą zawierać groźne substancje

Jak zrobić bezpieczny kogel-mogel? Wykorzystajcie te triki

Lubicie kogel-mogel, ale boicie się surowych jajek? Wykorzystajcie te bezpieczne triki

Reakcja firmy

Zakład pakowania jaj Invest Michel Sp. j. po otrzymaniu informacji od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim o obecności pałeczek Salmonella Enteritidis w próbce jaj, natychmiast podjął kroki związane z wycofaniem tej partii jajek z obrotu. Poinformował też fermę, z której pochodziły jaja.

Zespół HACCP firmy skontrolował też zakład i nie znalazł żadnych nieprawidłowości. Zarówno w części produkcyjnej, jak i magazynowej, nie znaleziono obecności salmonelli. 

Środki ostrożności

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że zjedzenie tych jaj, szczególnie na surowo (np. jako kogel-mogel, w lodach, majonezie, sosach) grozi zakażeniem i salmonellozą. Bardzo prawdopodobne jest też przeniesienie bakterii z jajek na inne powierzchnie i produkty.
 
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny radzi, by nie stosować talerzy lub sztućców, które miały kontakt z surowymi jajami. Ważne jest też, żeby ugotowane lub smażone jajka spożywać od razu po przygotowaniu.


źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, pzh.gov.pl

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS w trybie pilnym wycofuje z rynku partię jajek. Wykryto w nich salmonellę
Zagrożenie salmonellą wciąż jest realne. Właśnie bakterie salmonelli eneritidis wykryto w jajkach ściółkowych dostępnych w wielu sklepach spożywczych. Sprawdźcie, czy nie macie ich w swoim domu.

Kupiliście przed kilkoma dniami w sklepie jajka? Jeśli tak, to koniecznie sprawdźcie, czy nie trafiliście na trefną partię skażoną bakteriami salmonelli. Główny Inspektorat Sanitarny wykrył salmonellę eneritidis w jajkach ściółkowych jednej z mazowieckich firm. W jakich jajkach wykryto salmonellę? Należy koniecznie pamiętać, że ryzyko wystąpienia salmonellozy nie grozi tylko w wypadku zjedzenia surowego jajka w postaci kogla-mogla czy też innego dania. Już dawno udowodniono, że bakterie salmonelli znajdujące się na skorupkach jaj mogą być przenoszone na inne powierzchnie. Oto szczegóły dotyczące partii jaj skażonej bakteriami salmonella enteritidis: Produkt – Świeże jaja ze ściółki, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt. Najlepiej spożyć przed: 24/06/2021 Kod na skorupkach jaj: 2PL30251355 K1A Producent: INVEST MICHEL Sp. j., Kobierne 44A, 05-311 Dębe Wielkie Nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej jajek wymusiła przeprowadzenie dalszego postepowania wyjaśniającego. Dodatkowo spółka pakująca jaja,  Invest Michel, w trybie pilnym zdecydowała się na wycofanie produktu z obrotu i sprzedaży. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo klientów, którzy zdążyli już nabyć jaja ściółkowe z partii, w której wykryto skażenie. Z tego względu wszystkie osoby, których jajka zgadzają się z opisem przedstawionym przez GIS, są proszone o kontakt z zakładem pakowania pod nr tel. 606-990-211 w celu zwrotu produktu i kosztów jego nabycia. Co należy wiedzieć o zakupie i przechowywaniu jaj? Jaja są dość specyficznym produktem spożywczym i z tego też względu wymagają odpowiednio specyficznego podejścia do kwestii przechowywania, a nawet wyboru towaru w sklepie. Kupując jajka należy pamiętać o tym, by:...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
W skorupkach jaj z Biedronki wykryto salmonellę. Sprawdźcie, czy macie je w lodówce
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące skażonej partii jaj. Sprawdźcie, czy nie macie ich przypadkiem w swojej kuchni.

W czwartek wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące skażonej żywności. Chodzi o partię jaj „Jaja świeże L Moja Kurka”, z terminem spożycia 17.09.2021 r. i o numerze partii 17/09/2021 PSK 98. Produkt ten mogliście kupić w Biedronce. Jeśli kupiliście feralną partię jaj, koniecznie odnieście ją do sklepu lub wyrzućcie do kosza. Produkt ten nie nadaje się do spożycia, ponieważ jest skażony salmonellą. Dane skażonej partii jaj z Biedronki Kupiliście ostatnio w Biedronce jajka? Koniecznie przyjrzyjcie się ich opakowaniu. Chodzi o jaja, które mają na skorupkach kod 3PL30211306. Producentem jest Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Augustyniak Dariusz, ul. Wiejska 55, 62-060 Stęszew Będlewo, Zakład Pakowania Jaj Zaparcin PL30215904WE. Jaja wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn. Szczegółowa kontrola wykazała, że na powierzchni tych jaj oraz w ich treści wykryto groźne dla zdrowia pałeczki Salmonella Enteritidis . Jaja wycofano z obiegu Po przekazaniu informacji przez GIS, jaja natychmiast wycofano ze sklepów. GIS donosi, że Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Augustyniak Dariusz po otrzymaniu informacji o niezgodności, rozpoczęło wycofanie partii kwestionowanych jaj z obrotu oraz poinformowało odbiorców: Zakład w ramach prowadzonej kontroli wewnętrznej dotychczas nie stwierdził niezgodności, zarówno w procedurach higienicznych jak i badaniach laboratoryjnych – czytamy w komunikacie firmy. Próbki z kurników, w których przebywały kury, od których pochodzą skażone jajka, zostały pobrane przez powiatowego lekarza weterynarii w Poznaniu. Teraz są one podawane badaniom. Zalecenia sanepidu w sprawie wycofanych jaj Sanepid kategorycznie przestrzega klientów, aby nie spożywali jaj z partii, którą...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularne jajka. Są skażone salmonellą
GIS ostrzega: partia jaj została skażona salmonellą. Pod żadnym pozorem ich nie jedzcie!

Jeśli kupiliście niedawno jajka, sprawdźcie koniecznie, czy nie pochodzą z partii skażonej salmonellą. Zjedzenie takich jajek może doprowadzić do rozwinięcia salmonellozy! Szczegóły sprawdzicie poniżej. Jajka skażone salmonellą Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii jajek, których skorupki zostały skażone Salmonellą. Komunikat wydany na oficjalnej stornie GISu brzmi tak:   Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella spp. na powierzchni skorupek jaj określonych poniżej (opakowania po 10 sztuk). Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że po analizie ryzyka jaja świeże kl. L i M pakowane po 30 szt., z tą samą datą minimalnej trwałości, również zostały zakwalifikowane do wycofania z rynku Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Skażona partia jaj Jaja, na których wykryto pałeczki salmonelli pochodzą z Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Zamarski. Poniżej publikujemy znajdujące się na stronie www.gov.pl szczegółowe informacje na temat skażonych jaj: Produkt – „Jaja na śniadanie” AP Zamarski, klasa A, kategoria wagowa L, 10 szt. Najlepiej spożyć przed: 08.05.2021 Kod na skorupkach jaj: 3PL24031301 Producent: Gospodarstwo Rolno-Hodowlane ul. Cieszyńska 89, 43-419 Zamarski nr zakładu pakowania jaj PL-24035901   Produkt – Jaja świeże, klasa A, kategoria wagowa L, 30 szt. Najlepiej spożyć przed: 08.05.2021 Kod na skorupkach jaj: 3PL24031301 Producent: Gospodarstwo Rolno-Hodowlane ul. Cieszyńska 89, 43-419 Zamarski nr zakładu pakowania jaj PL-24035901   Produkt – Jaja świeże,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
Pilne ostrzeżenie GIS przed skażonymi jajkami. Mogliście je kupić w Biedronce
Kupiliście w Biedronce jajka od tego producenta? Uważajcie - są skażone salmonellą.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowsze ostrzeżenie związane z partią jaj kurzych z chowu na wolnym wybiegu sprzedawanych w marketach Biedronka. Na powierzchni skorupek tych jaj odkryto groźne dla zdrowia pałeczki salmonelli. O jaką konkretnie partię chodzi? GIS wycofuje popularne jajka Przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną badania wykazały obecność pałeczek Salmonelli na powierzchni popularnych jajek. Jeśli kupiliście ostatnio jajka marki Moja kurka, koniecznie przyjrzyjcie się ich opakowaniu, bo być może kupiliście partię skażoną salmonellą. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Moja kurka polskie jaja z chowu na wolnym wybiegu Klasa A, rozmiar L Numer partii: POW12 20.11 Najlepiej spożyć przed: 20.11.2021 Kod na skorupkach jaj: 1PL 10161326 Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn Wyprodukowano przez: OVOVITA A. Kurasik 95-030 Rzgów, Prawda 60A Zakład Pakowania Jaj Prawda, kod zakładu pakowania: PL-10065901. Zdjęcia produktu: Ostrzeżenie dla konsumentów Pod żadnym pozorem nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, zwłaszcza na surowo, z uwagi na potencjalne ryzyko dla zdrowia. Należy też pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek, mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami. Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Jeśli kupiliście w sklepie te jajka, nie jedzcie ich, tylko zwróćcie je do sklepu. Czy pałeczki Salmonelli są groźne dla zdrowia? Spożycie produktów skażonych pałeczkami Salmonelli, może doprowadzić do silnego zatrucia. Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po ok. 8 godzinach od spożycia produktu zawierającego ten konkrety...