Ból żołądka po porannej kawie
Adobe Stock
Newsy

Pijecie to rano na pusty żołądek? To najgorsze, co możecie zrobić swojemu organizmowi

Przyjrzyjcie się swoim codziennym, porannym przyzwyczajeniom. Od czego zaczynacie dzień? Kawa czy herbata? Podczas tego wyboru lepiej uważać.
Hubert Rój
styczeń 22, 2021

Nie da się tego ukryć. Rządzą nami nasze przyzwyczajenia. Ten sam chleb, ta sama kawa, ta sama herbata – i tak od wielu lat. Czyż nie tak wygląda nasza codzienność?

Odłóżmy na bok te filozoficzne rozważania. Za codziennymi nawykami i przyzwyczajeniami kryją się poważne zagrożenia dla waszego zdrowia!

Zastanawialiście się kiedyś, jak ważny dla organizmu człowieka jest pierwszy posiłek każdego dnia? Podobnie duże znaczenie ma pierwszy wypity napój.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kawa o poranku na czczo - czy jest zdrowa?

Być może tutaj właśnie leży przyczyna problemów żołądkowych całej rzeszy Polaków. Wielu z nas uwielbia zacząć dzień od filiżanki albo kubka czarnej kawy.

Tymczasem wydaje się, że to najgorszy z możliwych wyborów. Ulubiony kofeinowy napój ludzi na całym świecie jest niezwykle kwaśny, a dodatkowo stymuluje produkcję gastryny.

Wysokie pH kawy i wspomniany wyżej hormon powodują z kolei nadprodukcję przez organizm człowieka kwasów żołądkowych po wypiciu tego napoju na pusty żołądek.

Słowem – nic dobrego dla naszego zdrowia.  Oprócz tego, że wypita z samego rana kawa może przyprawić was o zgagę, to dodatkowo jej wypicie może u niektórych nadmiernie wzmagać apetyt.

Zobacz także

Soki czy herbata?

Nie polecamy picia z rana również soków owocowych. Glukoza w nich zawarta zostanie wchłonięta zbyt szybko – będzie to skutkiem niewielkiej ilości błonnika w sokach.

Jeżeli lubimy soki, lepiej spożywać je z rana w towarzystwie śniadania. Pełnowartościowy posiłek spowolni wchłanianie cukrów.

Mimo tego, że herbata również zawiera kofeinę, wydaje się, że na sam poranek stanowi lepszy wybór. Jeszcze lepiej zacząć nowy dzień ze szklanką wody lub lemoniady.

Wybierając herbatę, zwróćcie uwagę, by nie pić jej zbyt ciepłej. Napicie się niemalże wrzątku również nie pomaga nawet najsilniejszemu układowi trawiennemu.

Zobacz także

 

Komentarze