napoje gazowane, Kwas fosforowy E338 t
Adobe Stock
Newsy

Pijecie ten napój? Zawiera groźny dla zdrowia składnik. Spożywany regularnie może zniszczyć wasze kości

Bez tego składnika cola nie smakowałaby tak jak smakuje. Czy picie tego typu napojów z dodatkiem tego kwasu jest bezpieczne dla zdrowia?

Kwas fosforowy ma naprawdę szerokie zastosowanie. Gdy zobaczycie listę gałęzi przemysłu, w których się go stosuje, zdębiejecie.

Stosuje się go między innymi do:

  • Do wyrobu nawozów sztucznych, np. superfosfatu podwójnego
  • Do wytwarzania powłok ochronnych na metalach
  • Do wytwarzania wielu środków farmaceutycznych i lekarstw
  • Do odkamieniania aparatury ciepłowniczej
  • Używa się go także jako płynu do lutowania
  • Używa się go w stomatologii
  • Jest także składnikiem odrdzewiacza
  • Jest regulatorem kwasowości w napojach typu cola

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy cola zawierająca kwas fosforowy jest bezpieczna?

Przyznacie, że ta lista zastosowań kwasu fosforowego E338, robi dość przygnębiające wrażenie, zwłaszcza po dotarciu do ostatniego jej punktu.

Jak to możliwe, że ten sam składnik używany jest do produkcji popularnych napojów a także np. do produkcji nawozów sztucznych?

Kwas fosforowy E338 został dopuszczony na listę składników dodatkowych stosowanych do produkcji żywności wiele lat temu.

Czy jednak można spożywać produkty go zawierające bez ograniczeń? Ten problem wymaga dłuższej analizy.

Sam w sobie kwas fosforowy nie jest czymś zupełnie obcym dla ludzkiego organizmu. Do naszego ciała dostaje się nie tylko z colą, ale także wraz ze spożywanym mięsem.

Czym grozi zbyt częste picie coli?

Pełni pewną rolę w zapewnianiu prawidłowej pracy metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów.

Jednak to nie oznacza, że wskazane jest picie coli bez opamiętania. Kwas fosforowy może wyrządzić prawdziwą krzywdę.

Chodzi tutaj o wypłukiwanie z organizmu wapnia. Dzieje się tak na skutek reakcji wewnątrz organizmu.

Na zewnątrz człowiek wydala wówczas fosforan wapnia. Ponadto, kwas fosforowy wpływa na gorsze przyswajanie wapnia przez człowieka.

Pita w dużych ilościach cola prowadzi do kalcyfikacji tkanek miękkich, a w rezultacie do poważnej choroby kości, czyli osteoporozy.

Niektóre badania wykazały pewną korelację w spożywaniu dużych ilości coli w rozwoju chorób nerek.

Szczególnie nie poleca się spożywania dużych ilości produktów zawierających kwas fosforowy  kobietom w ciąży.

Dodajcie do prania… szklankę Coli. Niesamowite działanie
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Dodajcie do prania… szklankę coli. Niesamowite działanie
Coca-cola to napój, który ma wiele zaskakujących zastosowań. Czy wlewaliście ją kiedyś do swojego... prania?

Coca-Cola to napój o bardzo szerokim zastosowaniu. Możecie ją nie tylko pić, ale też wykorzystać do sprzątania domu. Coca-Cola nie tylko usunie niechciane plamy, rdzę z garnków oraz kamień w waszym czajniku czy toalecie. Napój ten możecie również wykorzystać do prania ubrań. Czy słyszeliście kiedyś o jego niesamowitym działaniu na plamy? Dlaczego warto dodać colę do prania? Coca-Cola zawiera kwas fosforowy, który doskonale usuwa z ubrań różnego rodzaju plamy, w tym plamy z tłuszczu a nawet krwi. Wystarczy, że nalejecie do szklanki colę i przelejecie ją do pojemnika na detergenty i uruchomicie cykl prania. Aby zwalczyć bardziej uporczywe plamy, nałóżcie colę bezpośrednio na plamę i pozwól jej moczyć się w niej przez około godzinę, przed wyrzuceniem ubrania do prania. Do czego jeszcze można wykorzystać colę? Zastosowanie coli jest wprost zaskakujące. Do czego można jej użyć? jako środek do usuwania przypalonego tłuszczu z garnków i patelni do czyszczenia wewnętrznej strony muszli klozetowej do eliminowania różnicy kolorów po nieudanym farbowaniu włosów sposób na pozbycie się gumy z włosów do czyszczenia szyb  do czyszczenia fug do czyszczenia miedzi sposób na odblokowanie zatkanego odpływu do usuwania rdzy do usuwania kamienia z czajnika i toalety sposób na zazielenienie trawnika sposób na pozbycie się robaków i innych szkodników do czyszczenia akumulatorów samochodowych do czyszczenia biżuterii na nudności  na ból głowy środek na ukąszenia na piękne loki ułatwia odkręcanie śrub usuwa starą farbę jako składnik kompostu Czy picie coli jest zdrowe?  Nie zapominajcie o tym, że coca-cola nie należy...

Namoczcie ściereczkę w coli i przetrzyjcie nią okna. Efekt jest zdumiewający
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Namoczcie ściereczkę w coli i przetrzyjcie nią okna. Efekt jest zdumiewający
Czy słyszeliście kiedyś o takim niezwykłym zastosowaniu Coca-Coli? To niesamowite, do czego może wam się przydać.

W całym internecie aż roi się od porad, jak można wykorzystać w domu Coca-Colę. Dla jednych to po prostu słodki, gazowany napój. Inni z powodzeniem wykorzystują go do czyszczenia różnych domowych powierzchni - od toalet, przez plamy na odzieży, po czyszczenie dywanów, kafelków i fug. Czy słyszeliście kiedyś o tym, żeby czyścić colą okna i lustra? Namoczcie ściereczkę w coli i przetrzyjcie nią okna  Czy wiecie, że cola może pomóc wam wyczyścić okna? Będą lśniły, jak nowe. Jak się do tego zabrać? Wlejcie colę do butelki ze spryskiwaczem. Spryskajcie nią okna i wytrzyjcie czystą szmatką. Na koniec przetrzyjcie okna ciepłą wodą, aby nie były lepkie. Możecie również użyć tej metody podczas czyszczenia luster. Wystarczy, że namoczycie papierowy ręcznik w coli i przetrzecie nim wszystkie szklane powierzchnie, które uległy zabrudzeniu. Na koniec przemyjcie je wodą, aby się nie kleiły. Dlaczego cola tak świetnie czyści powierzchnie? Cola może działać jako środek czyszczący, ponieważ ma niskie pH, jest nasycona dwutlenkiem węgla i zawiera różne kwasy: kwas cytrynowy - świetnie usuwa plamy kwas fosforowy - pomaga w usuwaniu rdzy z powierzchni kwas węglowy - może rozkładać nagromadzone minerały Jak jeszcze można wykorzystać colę? Cola doskonale się też sprawdza jako skuteczny środek w: usuwaniu mazi. Wystarczy wlać ją do kanalizacji, a następnie spłukać gorącą wodą. czyszczeniu muszli klozetowych. Kwas fosforowy zawarty w tym napoju, doskonale wyczyści waszą muszlę klozetową. Wystarczy, że zalejecie ją colą i odczekacie a na koniec spłuczecie ją wodą.  czyszczeniu zaschniętych garnków i patelni. Wlejcie jedną lub dwie puszki coli do garnka lub patelni, a następnie gotujcie...

Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Adobe Stock
Newsy
Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Picie coli nie jest zbyt dobre dla zdrowia, ale naukowcy odkryli, że ten kultowy gazowany napój może być przydatny w inny sposób. Jaki?

Coca-Cola nie tylko usuwa tłuste plamy z ubrań i tkanin oraz czyści i nabłyszcza toaletę. Naukowcy odkryli, że ten popularny napój bezalkoholowy może także pomóc w przypadku bólu żołądka. Czy to jednak aby na pewno w pełni zdrowe? Czy to prawda, że cola pomaga na ból brzucha? Jeżeli mieliście kiedyś tzw. jelitówkę, na pewno wiecie, jak uciążliwy i wyczerpujący jest to stan. Podczas grypy żołądkowej nie tylko walczymy z ostrymi wymiotami i biegunką, ale też dokucza nam osłabienie, ból brzucha i podwyższona temperatura. Wiele osób sięga podczas jelitówki po colę. Co sądzi na ten temat lekarz? Portal abczdrowie.pl zapytał o to gastrologa dr Żanetę Krzyszowiak-Żak: - Leczenie colą nie jest regułą, przy poważnej chorobie nie można jej pić. Nie powinniśmy spożywać jej na co dzień. Nie jest dobra dla naszego zdrowia ogólnego. Chociażby dlatego, że zawiera cukier. Jednak w przypadku zatrucia może pomóc przetrwać ten najgorszy i najostrzejszy okres. Organizm może ją tolerować, gdy wymiotujemy. W dalszym etapie może pomóc nam zacząć przyjmować inne płyny, ponieważ napój ten przywraca perystaltykę jelit do normalnego stanu – mówi Żaneta Krzyszowiak-Żak. Czy cola łagodzi objawy podczas jelitówki? Zdaniem ekspertki, cola nie pomoże na wymioty, czy podwyższoną temperaturę, ale na pewno dostarczy organizmowi kalorii i zgasi pragnienie: - W przypadku grypy żołądkowej pacjent pijąc colę dostarcza sobie kalorii. Cola jest słodka, a odwodnionemu organizmowi spada cukier. Przy wymiotach ważne jest, aby chory przyjął cokolwiek. Na zatrucia polecamy gastrolit i elektrolity, ale nie każdy jest w stanie je wypić, bo zaraz zwymiotuje. Inaczej jest z colą, która dostarczy kalorii i gasi pragnienie - mówi Krzyszowiak-Żak, gastrolog....

Fosforany uszkadzają kręgosłup, niszczą szkielet, powodują zanik mięśni, a jemy je codziennie. Oto w czym są
Adobe Stock
Newsy
Fosforany szkodzą kręgosłupowi, niszczą szkielet, powodują zanik mięśni. Sprawdźcie, w czym się znajdują
W przetworzonej żywności, którą jadamy na co dzień, znajdują się substancje, które nie działają korzystnie na organizm człowieka.

Unikajcie tych produktów, lub przynajmniej ograniczcie ich spożycie. Zamiast tego sięgajcie po żywność nieprzetworzoną. Czyli między innymi kasze, orzechy oraz świeże warzywa i owoce. Czym są fosforany i dlaczego tak bardzo szkodzą zdrowiu? Fosforany są związkami chemicznymi, które występują w organizmie naturalnie i pełnią ważne funkcje. Fosfor jest niezbędny do prawidłowego działania wszystkich komórek, uczestniczy w produkcji energii, wpływa na rozwój i funkcjonowanie kości, mięśni i układu nerwowego. Ma także wpływ na utrzymanie gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie. Problem zaczyna się, gdy w ciele człowieka jest go za dużo. A ponieważ fosforany od dawna mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, są powszechnie używane jako stabilizatory, emulgatory, regulatory kwasowości oraz przeciwutleniacze, jedząc duże ilości przetworzonej żywności łatwo możecie przekroczyć normy, powyżej których zaczynają działać szkodliwie. Do żywności dodawane są w postaci różnego rodzaju soli i funkcjonują pod następującymi nazwami i symbolami: E 338 – kwas fosforowy E 339 – fosforany sodu E 340 – fosforany potasu E 341 – fosforany wapnia E 343 – fosforany magnezu E 450 – difosforany E 451 – trifosforany E 452 – polifosforany Nadmierne spożywanie fosforanów przyczynia się do rozwoju osteoporozy i nadmiernej łamliwości kości, zaniku mięśni i problemów z koncentracją. Może też zaburzać prawidłową pracę systemu nerwowego i zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy. Produkty, w których znajdują się fosforany Sięgając po przetworzona żywność, dostarczacie organizmowi fosforany, które są używane do jej produkcji. Jedząc taką żywność systematycznie i często, ilości szkodliwych związków...