Jeżeli lubicie herbatę, to na pewno pijecie ją często. Może robicie do każdego posiłku, a być może jest to jedyny napój, który przyjmujecie w ciągu dnia. Wiele osób nie jest w stanie przemóc się do smaku czystej wody, nie lubi też soków owocowych i w związku z tym dostarcza sobie płynów i orzeźwienia pijąc tylko herbatę. Czy, takie postępowanie może być niebezpieczne dla ich zdrowa? 

Jakie istnieją rodzaje herbat? 

Ze względu na sposób zbierania i przetwarzania, rozróżnia się kilka rodzajów herbat. W naszym kraju najbardziej znane są herbaty: czarna i zielona.

  • Herbata biała jest produkowana z młodych liści i pąków. Jest najmniej przetworzoną postacią herbaty.  

  • Herbata zielona, pozyskiwana z liści poddanych obróbce cieplnej, by zapobiec ich utlenianiu. Uważana za bardzo zdrową. 

  • Herbata pu-erh w obróbce przypomina herbatę zieloną, jednak jej liście są dodatkowo poddane procesowi fermentacji. 

  • Herbata ulung jest wytwarzana z liści wielokrotnie zwijanych i utlenianych. 

  • Herbata czarna to najbardziej popularna herbata w Polsce. Jest podobna do ulong, z tym że jeszcze bardziej utleniona. 

Czy herbata rzeczywiście odwadnia? 

Zobacz także:

Istnieją opinie, że herbata, podobnie jak kawa, działa moczopędnie i znacząco zwiększa ilość wizyt w toalecie. Zbyt częste wizyty z kolei mogą prowadzić w rezultacie do odwodnienia. 

Badania naukowe dowodzą jednak, że picie czarnej herbaty w takim samym stopniu nawadnia organizm jak picie wody. Zawarta w herbacie i kawie kofeina zwiększa co prawda nieznacznie ilość produkowanego moczu, jednakże o zaburzeniu gospodarki płynami można mówić dopiero w momencie, gdy zaczniecie przyjmować ponad trzy litry mocnej herbaty dziennie. To z kolei przeliczyć można w przybliżeniu na aż 12 szklanek tego napoju...

Zatem dopiero niewyobrażalnie duże ilości tego napoju mogą stanowić problem i niekorzystnie wpływać na organizm. Jak widać przesada nigdy nie jest wskazana, choć w tym wypadku dawka 12 dużych kubków tego płynu jest wyjątkowo trudna do zrealizowania. Możecie zatem bez wyrzutów sumienia i niepotrzebnego lęku raczyć się herbatą na śniadanie, obiad i kolację i w ten sposób dbać o nawodnienie organizmu.

Źródło: czajnikowy.com.pl