Stłuszczenie wątroby i innych narządów wewnętrznych to bardzo powszechny w dzisiejszych czasach problem. Prowadzi do wielu różnych chorób lub jest ich wyznacznikiem. Stłuszczenie wątroby powstaje w dużej mierze właśnie pod wpływem niewłaściwej diety, a szczególnie pewnego nawyku żywieniowego związanego z piciem płynów.

Jakie napoje niszczą wątrobę?

Chodzi o wszystkie płyny zawierające cukier. Nawet ten naturalny! Jeśli nie pijecie wody, ale zamiast tego zawsze lub często wybieracie słodzone napoje, najpewniej macie stłuszczoną wątrobę, lub niestety niedługo nabawicie się tej dolegliwości. Nie daje ona wyraźnych objawów, ale nieustannie podtruwa wasz organizm…

Płyny, które powodują stłuszczenie wątroby:

  • Słodzone napoje owocowe
  • Gazowane napoje zawierające cukier
  • Soki owocowe (nawet te naturalne!)
  • Wody smakowe
  • Mocno posłodzone kompoty, te domowe także!

Cukier w płynnej postaci bardzo szybko się wchłania i jest przyswajany przez organizm. Jeśli nie jesteście bardzo aktywni w danym momencie, wasz organizm będzie chciał zgromadzić ten cukier „na gorsze czasy”. W pierwszej kolejności powstanie substancja zapasowa w wątrobie: glikogen. W drugiej kolejności - tkanka tłuszczowa, która odkłada się pod skórą, ale też na narządach wewnętrznych. I taka sytuacja jest już bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Zobacz także:

Czy osoby szczupłe mogą mieć stłuszczoną wątrobę?

Stłuszczenie wątroby jest charakterystyczne dla osób otyłych i cierpiących na nadwagę. Jednak nie tylko ci ludzie mogą cierpieć na otłuszczenie narządów. Istnieje typ sylwetki, który nazywa się skinny fat (z j. ang. - chudo-tłusta). Osoba o takiej sylwetce wygląda na szczupłą, ale jej figura składa się z ponadprzeciętnej ilości tłuszczu. To też bardzo niezdrowe! Nawet szczupłe osoby powinny więc pić głównie wodę i unikać słodzonych napojów.

Stłuszczona wątroba – duży problem zdrowotny

Stłuszczenie wątroby w naszym społeczeństwie jest najczęściej spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu, ale właśnie też niewłaściwą dietą. Konsekwencje stłuszczonej wątroby to:

  • Przewlekły stan zapalny powodujący zmęczenie, senność i zwiększoną zapadalność na inne choroby
  • Niszczenie komórek wątroby i jej włóknienie, które mogą prowadzić do niewydolności
  • Zwiększone ryzyko innych chorób: zawałów, udarów i chorób układu krążeniowego