Pijcie 1 łyżeczkę tego oleju dziennie, a będziecie spać jak susły. Pomaga na problemy z zasypianiem i wygładza skórę
Własne
Newsy

Pijcie 1 łyżeczkę tego oleju dziennie, a będziecie spać jak susły. Pomoże też wygładzić skórę

Każdy z was doskonale zna te małe ziarenka. Niektórzy być może jedli je nawet dziś. Dodaje się je do wypieków i pieczywa, choć nie każdy wie, że wykorzystywane są również do tłoczenia oleju. Poznajcie jego cenne właściwości.

Usiane makami pola to jeden z pięknych krajobrazów kojarzących się z polskim wczesnym latem. Nasiona maku były stosowane przez ludzi od setek lat w celach leczniczych.

Później roślina ta okryła się złą sławą - jedna z odmian, czyli mak lekarski, ma właściwości odurzające. Nawet w Polsce sporządzano „makówkę”, która służyła do uspokajania i usypiania niemowląt. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji i skutków ubocznych. 

Na szczęście, dziś mak lekarski jest bardzo trudno dostępny i trzeba mieć na niego specjalne pozwolenie. Z kolei ten sprzedawany w sklepach spożywczych pozyskuje się z innych odmian, które są bezpieczne dla zdrowia. Służą one też do produkcji oleju makowego - można go z powodzeniem wykorzystać w kuchni. 

Właściwości oleju makowego

Olej makowy to źródło cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajduje się w nim:

  • kwas palitynowy

  • kwas linolowy

  • kwas stearynowy

  • kwas linolowy

Szczególną uwagę warto zwrócić na kwas linolowy, który nie jest wytwarzany przez ludzki organizm. Dlatego właśnie ważne jest uwzględnienie w diecie produktów, które go zawierają - jak olej makowy. Stosowany bezpośrednio na skórę, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie. Ma też lekkie działanie uspokajające, dlatego spożywany codziennie może łagodzić problemy z zasypianiem.  Inne korzyści płynące ze spożywania oleju makowego to:

  • wzmocnienie układu odpornościowego

  • regulowanie poziomu cholesterolu we krwi

  • lepsza przyswajalność składników odżywczych z pożywienia

Z kolei olej makowy stosowany zewnętrznie koi podrażnioną skórę, wygładza ją i dodaje jej elastyczności. Jest pomocny zwłaszcza w przypadku skóry suchej. Natłuszcza ją i ogranicza swędzenie spowodowane przesuszeniem. 

Zobacz także
Te mięciutkie drobinki to skarb pełen wapnia i białka. O niebo lepsze na śniadanie niż kanapki z szynką

Te mięciutkie drobinki to skarb pełen wapnia i białka. O niebo lepsze na śniadanie niż kanapki z szynką

Nazrywajcie tych aromatycznych liści i zróbcie z nich syrop. To domowe remedium na trawienie i nadmierny stres

Nazrywajcie tych aromatycznych liści i zróbcie z nich syrop. To domowe remedium na trawienie i nadmierny stres

Jak stosować olej makowy?

Pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 170 stopni Celsjusza) olej z nasion maku staje się bezwartościowy. Nie nadaje się więc do smażenia, ale można go dodawać do ciepłych dań, np. jako składnik marynaty czy sosu do mięsa (pod warunkiem, że nie będzie pieczone). Świetnie pasuje też do dipów i sałatek. Można też po prostu pić olej makowy, w ilości nie przekraczającej 1 łyżeczki dziennie.