Pietruszka tylko dla bogaczy? Podrożała o ponad 10 zł za kg. O co chodzi z ceną tego warzywa?
Adobe Stock
Newsy

Pietruszka tylko dla bogaczy? Podrożała o ponad 10 zł za kg. O co chodzi z ceną tego warzywa?

Zanosi się na to, że czeka nas powtórka z 2019 roku. Ceny pietruszki wzrosły już do niebotycznych rozmiarów. Co dalej?

Problem z cenami pietruszki na polskich targach, bazarach i w warzywniakach wraca jak bumerang. Wszystko wskazuje na to, że znów te białe, aromatyczne korzenie znów będą kosztowały nas wszystkich krocie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile kosztowała pietruszka w ostatnich latach i ile kosztuje dziś?

O pietruszce głośno zrobiło się 2 lata temu. Na horyzoncie nie było jeszcze groźby kryzysu finansowego, obecnej inflacji. Nikomu nie przeszło jeszcze wówczas przez głowę, że światowe finanse przetrzebi pandemia koronawirusa.

Tym niemniej na pewno pamiętacie doniesienia medialne o cenach pietruszki przekraczających ceny mięsa i to niekiedy nawet dwukrotnie. Zdarzało się, ze w niektórych sklepach za to warzywo klienci zmuszeni byli płacić nawet ponad 20 zł za kilogram.

Rok później, czyli w 2020 roku sytuacja na rynku pietruszki o dziwo uległa poprawie. Ceny się unormowały i nie wpłynęło na to nawet zawirowanie wywołane epidemią COVID-19. Koszt 1 kg tych jarzyn wahał się latem 2020 wokół 2-5 zł za kilogram w zależności od konkretnego miesiąca.

W tym roku fani dużej ilości włoszczyzny w rosole znów będą musieli chyba obejść się smakiem. Ceny pietruszki po raz kolejny w ostatnich latach poszybowały ostro do góry. W tej chwili ceny korzenia pietruszki na targach sięgają nawet 12 zł.

Zobacz także
Pietruszka do rosołu pod ręką przez cały rok? Podpowiadamy jak właściwie mrozić zieleninę

Pietruszka do rosołu pod ręką przez cały rok? Podpowiadamy, jak dobrze mrozić zieleninę

napar z pietruszki

Pijcie herbatę z pietruszki, jeśli chcecie zgubić 4 kg w 3 dni. Nie poznacie się w lustrze

Dlaczego ceny pietruszki tak mocno się wahają?

Co znowu spowodowało taki skok cen? Eksperci tłumaczą, że mamy do czynienia z tak zwanym efektem świńskiego dołka bądź świńskiego cyklu. Podobne cenowe huśtawki dotyczyły w przeszłości także rynku wieprzowiny.

Na czym polega „wieprzowy paradoks”? Chodzi o kwestię podaży. Kiedy na rynku pojawia się dużo danego produktu, jego cena automatycznie spada. Dlaczego? Popyt, czyli zapotrzebowanie klientów na dany towar, nie rośnie w proporcjonalny sposób.

Producenci wieprzowiny – a w omawianym przez nas przypadku rolnicy uprawiający pietruszkę – po zaobserwowaniu spadku cen rezygnują w kolejnym roku po prostu z hodowli trzody, bądź uprawy pietruszki, którą uznają za nieopłacalną.

Efekt takiej sytuacji jest łatwy do przewidzenia. Ceny deficytowego produktu zaczynają znowu gwałtownie rosnąć, co w kolejnym sezonie przekłada się z kolei na znów większą ochotę producentów do wytwarzania danego dobra…

I tak w koło Macieju… Wygląda na to, że nam – konsumentom – pozostaje chyba po prostu przywyknąć do tej nietypowej sytuacji na rynku spożywczym i przyjąć do wiadomości, że tak naprawdę sezon na tanią pietruszkę będzie zdarzał się raz na 2 lata.

Inną opcją, jest zwiększenie uprawy pietruszki we własnym zakresie, choćby na przydomowym ogródku lub na działce.

Źródło: money.pl

Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Adobe Stock
Newsy
Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Cena truskawek powoli zaczyna dopasowywać się do możliwości finansowych Polaków. Sprawdźcie, ile zapłacicie w tym tygodniu.

Ostatnie lata nie są najszczęśliwszym czasem dla osób, które kochają truskawki. Chodzi oczywiście o koszmarnie wysoką cenę tego uwielbianego przez wszystkich Polaków owocu. Rok temu na to ile kosztował kilogram truskawek w dużej mierze wpłynął brak odpowiedniej liczby rąk do pracy. Na zamieszanie ze zbieraczami truskawek wpłynęła pierwsza fala pandemii koronawirusa, która zamknęła w dużej mierze granice dla pracowników najemnych zza granicy. Dlaczego truskawki w tym roku są tak drogie? W tym roku na polskich truskawkowych polach nie brakuje już pracowników przybywających do Polski głównie z sąsiedniej Ukrainy. Problemem okazała się za to kapryśna pogoda. Natura zaskoczyła w 2021 roku chyba wszystkich. Jedną z niewielu grup społecznych, która specjalnie nie martwi się ociepleniem klimatu w Polsce, są oczywiście truskawkowi plantatorzy. W tym roku zdarzyło się jednak dla nich coś nieoczekiwanego. Długa mroźna zima i powoli rosnące temperatury przez całą wiosnę pokrzyżowały plany farmerów na duże zyski. Skutki najzimniejszego w XXI wieku kwietnia można było przewidzieć z wyprzedzeniem. Plony truskawek  są dużo mniejsze niż w poprzednich, urodzajnych latach. Wraz ze stosunkowo mniejszą podażą towaru na rynku, ceny tych czerwonych owoców w tym roku na targach, bazarach, a także w przydrożnych punktach sprzedaży są dużo wyższe niż w zeszłych latach. Swoje zrobiła także wciąż postępująca inflacja, a także wzrost kosztów produkcji, energii potrzebnej do prowadzenia upraw, a także zwiększone wydatki plantatorów na wynagrodzenie dla zbierających. Ile teraz kosztują truskawki? Jeszcze przed kilkoma dniami informowaliśmy o tym, że kilogram truskawek w niektórych miastach w Polsce kosztował nawet 20 kg . Na szczęście powoli takie liczby przechodzą już...

10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleby zdrożały najbardziej?
Flickr
Newsy
10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleba zdrożały najbardziej?
Polacy wciąż nie mogą przyzwyczaić się do podwyżek. Nic dziwnego, skoro są one tak gwałtowne. Aplikacja PanParagon pokusiła się o porównanie cen chleba na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Zobaczcie, co wynika z badania. 

W ciągu dwóch lat, a w szczególności ostatniego roku, znacząco podrożało mleko, cukier, olej, a także mięso. Prawie nie ma produktów, które nie zaliczyły spektakularnego wzrostu cen. Od jakiegoś czasu mówi się również dużej o cenowej zmianie chleba. Wynika to z problemów dotyczących m.in. kosztu surowców i nośników energii, z którymi boryka się ta branża.  Aplikacja PanParagon porównała ceny chleba  Zakupowa aplikacja PanParagon dokonuje interesujących porównań cen produktów, dzięki którym możecie dowiedzieć się o ile podrożały kupowane przez was podstawowe artykuły spożywcze. Pisaliśmy już o tym, jak zmieniła się cena typowego koszyka zakupowego. Tym razem przyjrzymy się kosztom zakupu chleba.  Cytowana przez Business Insider Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon tłumaczy skąd pochodzą dane:  – PanParagon to aplikacja zakupowa, której sztandarową funkcją jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej. Dzięki temu, na podstawie anonimowych danych możemy m.in. sprawdzać, jak zmieniają się ceny poszczególnych produktów na przestrzeni lat. W najnowszej analizie przyjrzeliśmy się kosztom najbardziej podstawowego artykułu spożywczego, jakim jest chleb. W celu uzyskania rzetelnych informacji wytypowaliśmy konkretne rodzaje pieczywa i sprawdziliśmy ich średnie ceny w sierpniu 2020, 2021 i 2022 r. W badaniu ujęliśmy kilkaset tysięcy paragonów   O ile podrożał chleb?  Cena najbardziej podstawowego z produktów zmieniła się nie do poznania. Największe wzrosty dotyczą zwykłego chleba pszenno-żytniego, jak również czysto żytniego. Niewiele lepiej jest również z chlebem razowym.  Dwa lata temu za kilogram zwykłego chleba Polak płacił średnio 5,71 zł. Obecnie cena ta podskoczyła do 9,59 zł. To wzrost o 3,88 zł. Podobnie wygląda sytuacja z chlebem...

kotlety mielone przepis
AdobeStock
Newsy
Kotlety tańsze od ziemniaków! Warzywa coraz droższe, wędlina tańsza. Co tu się dzieje?
Ceny żywności w Polsce stale rosną. Doszło do tego, że warzywa takie jak np. ziemniaki stały się… droższe od mięsa!

W ciągu ostatnich 14 dni ceny ziemniaków poszły w górę aż o 8 proc. W tej samej chwili minimalnie spadły ceny mięsa. W wyniku tych zmian ziemniaki stały się droższe od mięsa! Jak do tego doszło? Ceny warzyw znowu rosną Analizę najnowszych cen podstawowych produktów spożywczych przeprowadziła redakcja „Faktu”. Okazuje się, że największy wzrost zanotowały ceny warzyw , a także ryżu czy kawy. Spadły za to ceny mięsa, z którego przygotowuje się kotlety: zarówno te drobiowe, jak i wieprzowe. Tańsze są też wędliny. Wzrosły jednak ceny najpopularniejszych warzyw takich jak: Ziemniaki Pomidory Marchew Wyjątkowo drogie są w tym roku także wszelkie warzywa sezonowe. Informowaliśmy o tym w zeszłym tygodniu (czytaj: Nowalijki w zastraszających cenach ). Wiele warzyw w tym roku sprzedawanych jest po znacznie wyższych cenach niż rok temu. Przykładowo, rabarbar kosztował w zeszłym roku ok. 4 zł za kilogram – w tym momencie jest to koszt rzędu 8-9 zł za kg. Szokujący jest także fakt, ile kosztują polskie szparagi  czy fasolka szparagowa. O tej samej porze w 2020 roku pęczek szparagów kosztował ok. 10-12 zł. W tym trzeba już zapłacić za niego nawet 18-19 zł. Wśród niezależnych, małych sprzedawców, którzy skupują warzywa od lokalnych farmerów, ceny fasolki szparagowej sięgają nawet 69 zł za kilogram! Dla porównania, w zeszłym roku cena ta o tej porze wynosiła dokładnie połowę: 35 zł. Na wzrost cen nowalijek mają wpływ przede wszystkim przedłużająca się zima, ale także inflacja.  Wielu ekspertów finansowych przeanalizowało ceny produktów spożywczych, ale także usług, odzieży czy transportu – okazuje się, że Polacy mogą sobie pozwolić na coraz mniej wydatków w granicach tej samej pensji.  Czytaj...

wzrost cen za jedzenie w 2021 roku
Adobe Stock
Newsy
Te produkty zdrożeją od nowego roku. Jeden z nich jecie codziennie
Nie jest tajemnicą, że z roku na rok życie w Polsce kosztuje coraz więcej. Rosną ceny nie tylko podstawowych produktów spożywczych, ale również paliwa, mieszkań oraz prądu. Ekonomiści zdradzają, jak będzie pod tym względem wyglądał nadchodzący, 2021 rok.

Ceny pieczywa w górę Po bardzo trudnych finansowo miesiącach, będących skutkiem pandemii koronawirusa, przyjdą czasy wcale nie lżejsze. Bowiem Polacy znów będą wydawać na życie więcej niż dotychczas. Eksperci twierdzą, że w górę poszybują między innymi ceny spożywanego codziennie… pieczywa.  „Największą dynamikę wzrostu będziemy obserwować w przypadku pieczywa i produktów zbożowych. To konsekwencja wyższych cen zbóż oraz pozasurowcowych kosztów produkcji, energii i wynagrodzeń – zdradził w rozmowie z TVN24 analityk, Paweł Wyrzykowski. Choć w poprzednich latach ceny potrafiły wzrastać nawet do 5 proc. tym razem powinno być nieco lepiej. Jednak to nie zmienia faktu, że wiele osób pogrążonych w bankructwie wywołanym pandemią będzie miało jeszcze ciężej. Nie mówiąc o restauracjach, których przychody stale maleją, a ceny żywności... rosną. Opłata cukrowa w 2021 Okazuje się, że od 2021 roku Polacy zapłacą więcej również za wszelkie napoje słodzone i energetyczne. Ma to związek przede wszystkim z ustawą wprowadzającą opłatę cukrową. Ta miała wejść w życie w lipcu 2020 roku, jednak data została przesunięta na styczeń 2021.  Od nowego roku za każdy litr napoju z dodatkiem cukru zapłacimy aż 50 groszy więcej , z kolei za każdy litr napoju z dodatkiem kofeiny kolejne 10 groszy. Za każdy napój, w którym zawartość cukru przekroczy 5 gram na 100ml dopłacimy kolejne 5 groszy za gram. Nowe przepisy obejmą również alkohol o objętości do 300 ml.  Co stanieje w 2021? Na szczęście jest kilka produktów, które według ekspertów od 2021 roku na pewno stanieją. Należy do nich między innymi mięso wieprzowe. W tym przypadku spadek cen jest związany z pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń w...