jak mrozić pierogi
Adobe Stock
Newsy

Pierogi mrozimy ugotowane czy surowe? Wszystko zależy od jednej rzeczy

Przygotowanie pierogów bywa czasochłonne. Wiele pań domu woli więc zrobić je raz a porządnie i schować w zamrażalniku na „czarną godzinę”. Okazuje się jednak, że stan w jakim produkt zostaje zamrożony bezpośrednio wpływa na jego jakość.
Weronika Kępa
listopad 30, 2020

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie mogłyby się obejść bez przepysznych pierogów z kapustą i grzybami. Należy jednak pamiętać, że to tylko jedno z dwunastu dań, które tego dnia powinny pojawić się na stole. Każda pani domu wie, że przyrządzenie takiej ilości potraw to ogromne wyzwanie. Nigdy nie powinno się tego robić na ostatnią chwilę. 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Przygotowania do Wigilii zaczynają się o wiele wcześniej

Świąteczne ciasta, śledzie oraz pierogi to dania, które z pewnością można przygotować co najmniej kilka dni przed Wigilią. Zrobienie tych ostatnich pochłania bowiem cały dzień. Trudno więc sobie wyobrazić panią domu lepiącą pierogi na godzinę przed kolacją. Rozsądek i doświadczenie słusznie podpowiadają, by zająć się tym wcześniej.

Świeżo ulepione pierogi nie mogą jednak leżeć na stolnicy aż do Wigilii. Dlatego też na przestrzeni lat tak popularne stało się ich mrożenie zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że stan, w jakim pierogi lądują w zamrażalniku ma ogromny wpływ na ich smak i jakość.

Różnica między mrożeniem gotowanych i surowych pierogów

Ugotowane pierogi można przechowywać w zamrażalniku nie dłużej niż 4 tygodnie. Im dłużej będą leżeć w tak niskiej temperaturze, tym gorzej będą smakować po wyjęciu. Ich ciasto stanie się bowiem suche, mało elastyczne i rozpadające. Mimo że gotowanie zajmie ci zaledwie 2 minuty, jakość będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Z kolei pierogi mrożone na surowo można przechowywać w zamrażalniku aż przez 3 miesiące! Chociaż ich gotowanie zajmie ci więcej czasu, po wyjęciu z wody będą smakować tak jakbyś ulepiła je zaledwie kilka godzin temu. Ta opcja bez dwóch zdań wygrywa.

Jak sprawić, żeby pierogi się nie posklejały

Mrożenie pierogów, tak aby ciasto się nie posklejało to sztuka, którą powinna do perfekcji opanować każda pani domu. W przypadku surowych pierogów sprawa jest prosta. Wystarczy, że ułożysz je w odstępach na blasze i wsuniesz do zamrażalnika na ok. 2 godziny. Po tym czasie możesz przełożyć je do woreczka strunowego, na pewno się nie skleją.

Jeśli chodzi o pierogi gotowane sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Musisz ułożyć je na blasze, a następnie skropić olejem i poczekać aż całkowicie wystygną. Dopiero wtedy włóż je do zamrażalnika, a po 2 godzinach przełóż do woreczków strunowych.

Komentarze
lyzka spagetti
unsplash.com
Newsy Do czego służy dziurka w łyżce do makaronu? Ma genialne zastosowanie, które bardzo ułatwia gotowanie
Okazuje się, że łyżka do makaronu, którą każda pani domu ma w swojej kuchni, służy nie tylko do wydobywania klusek z gorącej wody. Jej drugie zastosowanie jest o wiele bardziej przydatne!
Weronika Kępa
listopad 30, 2020

Kluski to, zaraz po mięsie, jeden z najczęściej spożywanych w Polsce produktów. Nie wiedzieć czemu, dania kuchni włoskiej skradły serca wielu tutejszych smakoszy. Dlatego też w każdym domu nie brakuje specjalistycznego sprzętu do ich przygotowywania. Wśród nich znajduje się oczywiście łyżka do makaronu. Zastosowanie łyżki do makaronu Przyrząd, który na co dzień jest wykorzystywany do wyciągania ugotowanych klusek z gorącej wody ma jeszcze jedno, bardzo istotne zastosowanie. Niewielu bowiem zdaje sobie sprawę, że wycięta w łyżce dziurka służy do… odmierzania porcji! Trzeba przyznać, że mało kto ma zmysł, który pozwala na ugotowanie idealnej porcji makaronu. Trudno stwierdzić, ile wystarczy dla jednej osoby, a ile dla czterech. Gotowanie „na oko” często prowadzi do sytuacji, w której okazuje się, że makaronu jest za mało albo wręcz przeciwnie, na tyle dużo, że można by wykarmić pułk wojska. Ten, kto wymyślił miarkę w łyżce bardzo dobrze wiedział, co robi. Jak odmierzać porcje Pewnie zastanawiasz się, jak to działa. Sposób jest dziecinnie prosty! Jednak jest pewien haczyk… tę metodę można wykorzystać tylko podczas gotowania makaronu typu spaghetti… Wystarczy, że przed zagotowaniem makaronu umieścisz go w dziurce znajdującej się w łyżce. Porcja dla przeciętnej dorosłej osoby powinna wypełnić okrąg po brzegi. Jeśli chcesz ugotować obiad dla całej rodziny powtórz tę czynność tyle razy, ile osób będzie go jadło. Ten prosty trik sprawi, że już nigdy nie wyrzucisz nadmiaru makaronu do kosza!

Przeczytaj