Pierogi ruskie, z mięsem, kapustą lub innym, dowolnym farszem to jedno z typowych dań polskiej kuchni. Część z nas jada pierogi tylko od święta, a inni wręcz przeciwnie i co tydzień lepią ogromne ilości tych przysmaków, by następnie raczyć nimi całą rodzinę. By pierogi wyszły idealne i do tego nie rozpadły się podczas gotowania ani lepienia, mamy dla was sztuczkę. Zapiszcie ją sobie, bo przyda się nie raz. 

Co zrobić, aby pierogi nie rozklejały się podczas gotowania? 

Nie ma chyba gorszego koszmaru, niż widok pierogów rozpadających się w garnku. By uniknąć takiej katastrofy, nie musicie zaczynać robienia pierogów od początku. Czasami wystarczy dodanie jednego składnika do garnka z wodą, by uratować to danie - chodzi w tym przypadku o oliwę z oliwek. Tłuszcz sprawi, że pierogi nie będą się sklejały ze sobą i pozostaną bardziej zwarte.

Dobrym pomysłem jest też dodanie oliwy z oliwek bądź oleju rzepakowego do ciasta podczas przygotowywania pierogów. Sprawi, że stanie się ono bardziej elastyczne i miękkie. Warunkiem uzyskania takiej konsystencji jest użycie do ciasta jedynie mąki, soli, ciepłej wody i oliwy. Absolutnie nie używajcie jajek - to właśnie przez nie pierogi wychodzą twarde. 

Zobacz także:

Jak efektownie lepić pierogi?

By mieć pewność, że pierogi nie rozpadną się w garnku i będą wyglądały pięknie na talerzu, poza właściwymi składnikami i ich proporcjami, ważna jest też technika. Wypróbujcie te metody:

  • Na zakładkę - po zlepieniu, rozciągnijcie brzegi ciasta za pomocą kciuka i palca wskazującego, a następnie złóżcie w zakładkę.

  • Z falbanką - to najbardziej klasyczna metoda lepienia pierogów. Należy palcami zlepić brzegi, które uformują się w falbankę. Nie jest to najprostszy sposób, ale tak zrobione pierogi doskonale prezentują się na talerzu.

  • Widelec - gdy nie macie czasu i ochoty na mozolne lepienie pierogów, z pomocą przyjdzie wam widelec. Wstępnie zlepcie ciasto, a następnie widelcem wytłoczcie wzór. 

  • Warkocz - tak zrobione pierogi wyglądają bardzo efektownie i jest to zaskakująco proste. Wystarczy po zlepieniu ciasta pozaginać je do środka, by powstały wzór do złudzenia przypominał warkocz.