Włosi są niekwestionowanymi liderami, jeśli chodzi o ilość spożywanego makaronu. Statystyczny mieszkaniec słonecznej Italii, zjada aż 30 kilogramów tego produktu w ciągu roku. To sześć razy więcej niż przeciętny Polak. Nic więc dziwnego, że nasza wiedza dotycząca rodzajów makaronów jest tak uboga.

Rodzaje makaronów

Penne, tagiatelle, pappardelle... Większość Polaków gubi się w tych skomplikowanych nazwach. Właśnie dlatego zamiast powiedzieć mężowi „kup nitki”, uciekamy się do słów „kup makaron do rosołu”. W końcu każdy wie, jak on wygląda. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że w rodzajach makaronów warto się orientować, chociażby dla własnej satysfakcji. Postanowiliśmy więc wymienić kilka z nich i wytłumaczyć, na czym polegają różnice.

Makaron spaghetti czyli długie nitki

Makaron spaghetti to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków rodzajów tego przysmaku. Są to bardzo długie i dosyć grube nitki, które idealnie komponują się z takimi sosami jak bolognese, carbonara czy neapolitańskim. Włosi jadają go również z czosnkiem, oliwą i serem. Jest naprawdę przepyszny.

Zobacz także:

Makaron fusilli czyli znane wszystkim świderki

Na pewno kojarzycie również makaron fusilli, czyli krótkie kluski wyglądające jak małe świderki. Powstają poprzez zwinięcie ciasta w spiralę. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że bardzo dobrze łączą się z sosami i nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o konsumpcję. 

We Włoszech makaron fusilli, najczęściej jada się w towarzystwie mięsnych i serowych sosów. Z kolei w Polsce używa się go jako dodatek do zup, sałatek oraz dań głównych (zamiast ryżu czy ziemniaków).

Makaron penne, czyli przepyszne rurki

Ten makaron z pewnością również dobrze znacie. Penne to nic innego, jak ścięte pod skosem rurki z pustym wnętrzem. Najlepiej komponują się z owocami morza lub pesto. Można je także serwować w formie zapiekanki, dodawać do zup oraz sałatek.

Czym się różni makaron tagliatelle od pappardelle?

Niektórzy mają trudność w odróżnieniu makaronu pappardelle od tagiatelle. Te pierwsze przybierają kształt szerokich, długich i spłaszczonych wstążek. Prawdopodobnie spotkacie się z nimi przy okazji zamówienia w restauracji dania z ciężkim sosem lub gulaszem.

Tagiatelle to również długie i płaskie wstążki. Są jednak nieco węższe niż pappardelle. Najczęściej formuje się z nich kłębki i sprzedaje właśnie w takiej formie. Najlepiej smakuje w towarzystwie gęstych sosów pomidorowych, mięsnych lub serowych.

Makaron conchiglioni znany jako muszle

Makaron conchiglioni wyglądem przypomina muszlę ślimaka. Może przybierać różne rozmiary, a nawet kolory. Najczęściej wypełnia się go farszem i zapieka w piekarniku z serem oraz przepysznym sosem.