Pendolino - tak karmi PKP
Adobe Stock
Newsy

Poseł PO pokazał swój posiłek z Pendolino. Widzieliście coś równie obrzydliwego?

Poseł Platformy Obywatelskiej Piotr Kołomycki, „dziękuje" na Twitterze PKP Intercity za poczęstunek. I pokazuje, co dostał...

Podobnie jak wiele dalekobieżnych linii autobusowych i linii lotniczych, PKP Intercity,  realizujące od 2001 r. dalekobieżne przewozy pasażerskie składami Pendolino, zapewnia swoim pasażerom przekąski. Dla podróżnych kupujących tańsze bilety drugiej klasy, kolejarze mają do wyboru wodę gazowaną lub niegazowaną, natomiast pasażerom pierwszej klasy proponują kanapki. Jakie kanapki można dostać w pociągu?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kulinarny wypadek podczas podróży Pendolino

Kiedy działacz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, Piotr Kołomycki otworzył swoje pudełko z kanapkami podarowanymi przed Pendolino, zobaczył dwie kajzerki nie pierwszej świeżości, porośnięte pleśniowym puchem. Także wędlina znajdująca się pomiędzy połówkami bułki nie wyglądała zachęcająco, a jeden ze składników kanapki, dziś trudno określić czym był pierwotnie, przybrał kolor zielony.

Zobacz także
Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą przed sądem

Wydawali bezdomnym przeterminowane jedzenie. Teraz odpowiedzą za to przed sądem

Otworzył kanapkę z McDonald’s i zobaczył, coś okropnego. „Rozważam przejście na weganizm”

Otworzył kanapkę z McDonald’s i zobaczył, coś okropnego. „Rozważam przejście na weganizm”

Poseł podzielił się swoim posiłkiem z fanami na Twiterze publikując jego zdjęcie.

Nie ma to jak Pendolino! ,,Przygotowaliśmy dla państwa poczęstunek”, PKP dziękuję! Chociaż przyznam, że wolę nie wiedzieć jak mógłby wyglądać poczęstunek w drugiej klasie.

                        

Pendolino. Tak karmi PKP, zobaczcie co podali do jedzenia.
Twitter / Piotr Kołomycki

Nieważne, co reklamuje klient, ważniejsze jak tę skargę załatwi sprzedawca

Trzeba przyznać, że na twitterowy wpis obsługa PKP Intercity zareagowała błyskawicznie. W Komentarzu do posta poprosiła o podanie szczegółów fatalnego wydarzenia, żeby móc sprawdzić, kiedy i gdzie zdarzenie miało miejsce. 

Przepraszamy za tę sytuację. Prosimy o podanie szczegółów dotyczących połączenia, nr pociągu, wagonu. Zweryfikujemy to.

W dyskusji, która wywiązała się pod zdjęciem, pasażer przyznał, że obsługa pociągu od razu wymieniła mu zepsuty posiłek na nowy.

Czego oczekiwać po szybkich pociągach Intercity Pendolino?

Koleje Intercity w zależności od linii i kategorii pociągów oferują przekąski dostarczane do wagonów na wózkach w tzw. minibarach, w niektórych składach jeżdżą z kolei całe wagony gastronomiczne. Jednak kolejarze myślą nie tylko o jedzeniu.

PKP Intercity poza przekąskami, które proponuje wszystkim pasażerom, prowadzi także usługi dedykowane tym najsłabszym; rezerwuje w wagonach miejsca dla osób niepełnosprawnych, pomaga przy wsiadaniu i wysiadaniu udostępniając specjalne podjazdy dla wózków, a także organizuje asystę na dworcu, żeby ułatwić poruszanie się, odnalezienie właściwego peronu i wejście do pociągu. Usługa jest dostępna dla osób chorych i starszych, o ograniczonej sprawności ruchowej i można ją zamówić na stronie PKP Intercity. 

Źródło: money.pl, onet.pl

Wasze dania stygną zaraz po nałożeniu na talerz? Zastosujcie trik prosto z najdroższych restauracji
Adobe Stock
Newsy
Wasze dania stygną zaraz po nałożeniu na talerz? Zastosujcie trik prosto z najdroższych restauracji
Ta sztuczka prosto z najlepszych restauracji na świecie na pewno zrobi wrażenie na waszych domownikach!

Haute cuisine (fr. wysoka kuchnia) – tak określa się opracowaną we Francji sztukę kulinarną najwyższej próby. Zgodnie ze standardami haute cuisine podaje się obecnie dania w najlepszych restauracjach całego świata. Chodzi oczywiście o Jak najbardziej staranne, pieczołowite wręcz przygotowanie i podawanie posiłków na talerzach Użycie jak najświeższych, najlepszych, a także najbardziej wyszukanych produktów i składników Podawanie wielu dań i posiłków w małych porcjach Duży wybór win i innych napojów Efektywna, najwyższej klasy obsługa kelnerska W tego typu przybytkach, opisywanych w przewodnikach Michelin, potrawy podaje się – jako się rzekło – najlepiej jak się tylko da. W knajpach spod znaku haute cuisine nie ma miejsca na wpadki, takie jak podanie na przykład zimnego kotleta wygłodniałemu gościowi restauracji. Jak w dobrych restauracjach dbają o właściwą temperaturę posiłków? Wielu osobom restauracje najwyższej klasy kojarzą się z daniami podawanymi przez obsługę wraz z kloszami, które są zdejmowane z talerzy tuż po podaniu. Tego typu praktyki nie są jednak czymś obowiązkowym. Najlepsze restauracje zapewniają odpowiednią temperaturę dań w inny sposób. Tym trikiem jest podgrzewanie zastawy przed włożeniem do niej pożywienia i przed podaniem klientom do stolika. Podobno podgrzewanie talerzy jest dość powszechną praktyką nie tylko w drogich restauracjach, ale także w niektórych państwach zachodnich. Podobno ma być to oznaką szacunku dla jedzących i wyrazem dbałości o jak najlepszą jakość jedzenia na stole w wykonaniu gospodarzy. W jaki sposób podgrzać talerze we własnym domu? Niektórym zapewne tego typu praktyki mogą wydać się przesadą, ale fakt pozostaje faktem – zimne talerze szybko...

Po co Magda Gessler jedzie na lotnisko z cytryną w torebce? To jak to uzasadnia ma sens
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Po co Magda Gessler jeździ na lotnisko z cytryną w torebce? Jej tłumaczenie ma sens
Przed podróżą każdy ma zazwyczaj dużo pakowania i stara się zabrać wszystko co potrzebne, nie zapominając o portfelu, paszporcie, kosmetykach czy bieliźnie. Ale czy cytryna w bagażu Magdy Gessler to nie przesada?

W czasie podróży każdy jest skazany na jedzenie tego, co podają w dworcowych barach czy na pokładach samolotów. Nawet jeśli jedzenie jest niesmaczne czy źle przyprawione, z reguły nie można na to nic poradzić. Nie wozicie przecież ze sobą solniczki ani przypraw. A czasem wystarczy przezornie coś zapakować  i cieszyć się lepszym smakiem dań. Tak jak to robi Magda Gessler Magda Gessler wie, co zabrać w podróż Jurorka programu „Masterchef" i prowadząca show „Kuchenne rewolucje" często lata samolotami na długich trasach. To dlatego, że jej partner życiowy mieszka na stałe w Kanadzie. Para spotyka się rzadko, choć coraz częściej można usłyszeć od restauratorki, że myśli o wyjeździe z Polski. Czy ma na myśli wyjazd na stałe do Kanady i to właśnie tam jechała z cytryną w torebce? Loty z Warszawy przez Atlantyk trwają przynajmniej 8-9 godzin. W tym czasie inaczej niż na krótkich trasach pasażerowie dostają z reguły dwa duże posiłki. To właśnie te obiady i kolacje podawane na pokładzie samolotu miała na myśli restauratorka, gdy zabierała w podróż… cytrynę: - Słuchajcie, jak lecę samolotem i dostaję łososia, gdzie nie ma cytryny, to zawsze ze sobą zabieram jedną cytrynę z ziemi, żeby ten łosoś smakował tak jak lubię, bo wędzony łosoś bez cytryny wydaje mi się bardzo mdły. To tak na początek, ale w locie w samolocie dostajemy bardzo dobrego łososia, ale bez cytryny. Więc pamiętajcie: do torebki, o – cytrynka. Co najlepiej zabrać w długą podróż do jedzenia? Gdy planujecie długi lot, to z reguły nie zabieracie jedzenia do samolotu licząc na to, że tym razem posiłek będzie smaczny. Inaczej jest na krótkich trasach, na których w ogóle nie są podawane darmowe posiłki. Można oczywiście kupić kanapkę na zimno czy ciepło, ale wielu...

„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę
Adobe Stock
Newsy
„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę
Kiedy będziecie mogli swobodnie przemieszczać się z paszportem covidowym?

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Już od ponad roku jesteście niemal zamknięci w swoich domach. Pewnie wielu z was tęskni za podróżami i możliwością spontanicznego przemieszczania się. Nic dziwnego, przed pandemią podróżowanie było łatwe i tanie jak nigdy! Wiele linii lotniczych oferowało bardzo dogodne połączenia do wielu europejskich miast. Można było znaleźć loty za mniej niż 100 złotych w obie strony. Niestety, podczas pandemii podróżowanie jest znacznie utrudnione. Restrykcje panujące w wielu krajach, nie pozwalają na przyjmowanie turystów, a nawet jeśli jakiś kraj ma otwarte granice, wymaga się testu PCR, który niemało kosztuje. Od dawna mówi się o tak zwanych paszportach covidowych, które miałyby umożliwić wszystkim ponowne podróżowanie, ale też wejście do restauracji lub hotelu. To już niemal stuprocentowo pewne, że paszporty covidowe wejdą w życie. Pozostaje pytanie: kiedy? Kiedy zostaną wprowadzone paszporty covidowe? Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen zdradziła, że paszporty szczepionkowe powinny być gotowe jeszcze przed wakacjami. Kiedy dokładnie? Z ostatnich wiadomości wynika, że zostaną wprowadzone w drugiej połowie czerwca. Unia Europejska chce, aby system był dostępny maksymalnie 25 czerwca. Urzędnik Kancelarii Premiera wypowiedział się w sprawie stanowiska Polski na temat paszportów covidowych. „Jesteśmy gotowi wydawać certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenie Komisji Europejskiej” – komentuje. Co zawierałby paszport covidowy? Pasz port covidowy prawdopodobnie będzie dostępny w formie elektronicznej. Będzie zawierał informacje o:...

Aneta Zając uczy synów ułamków używając.....kanapek. Fani już przejęli ten sposób
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Aneta Zając uczy synów ułamków używając... kanapek. Fani już przejęli ten sposób
Aktorka liczy z dziećmi części kanapek i pyta fanów, ile kanapek zrobili w sumie jej synowie. Potraficie rozwiązać to zadanie?

Nauczanie zdalne to nie jedyny powód, dla którego rodzice pomagają dzieciom w zadaniach szkolnych. W czasach przed pandemią też nie ograniczali się do zadana pytania: „czy odrobiłeś lekcje”. Aneta Zając znalazła smaczny sposób na podszkolenie dzieci z ułamków. Matematyka jest prosta, jeśli wyjaśnia ją się w kulinarny sposób Aktorka znana z seriali „Na dobre i na złe” oraz „Plebania”, a także zwyciężczyni pierwszej edycji „Tańca z gwiazdami” zdradziła, co popołudniami robi z dziećmi w domu: - My dziś na kolacje mieliśmy pracę domową z matematyki 🧮 UŁAMKI😁.  Moja część kolacji to 2x1/4 kanapki. A chłopców po 1 i 3/4 kanapki każdy. Kulinaria i matematyka to ciekawe połączenie. Było przepyszne☺️ Przy okazji dowiedzieliśmy się jak aktorka dba o linię. Dwie ćwiartki kanapki z szynką na kolację, to naprawdę niewiele. Jej synowie jedzą znacznie więcej, bo po jednej całej kanapce i trzy czwarte drugiej. Aktorkę obserwuje prawie 260 tysięcy fanów, którym bardzo spodobał się sposób na objaśnianie dzieciom ułamków: - Czyli nie tylko miłość, ale i wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli. A swoją drogą, po zawartości talerza widać, że Mama jest tu najpilniejszą Uczennicą. - Nas czekają ułamki... Więc podbieram pomysł 😍 - Super pomysł na praktyczne zobrazowanie ułamków 😍😍 - Świetny pomysł Gwiazda zdradziła jednak, że to nie jest jej własny sposób na ułamki. Autorem smacznej metody jest ktoś inny: - Też tak uważam! Świetny pomysł nauczyciela 😍👏         Wyświetl ten post na Instagramie        ...