Pełna aromatu zupa czosnkowa uda się tylko z tym składnikiem. Wystarczy garść
AdobeStock
Newsy

Pełna aromatu zupa czosnkowa uda się tylko z tym składnikiem. Wystarczy 1 garść

Gdy zostanie wam rosół z poprzedniego obiadu, czas na zrobienie zupy czosnkowej. Porządny, mięsny wywar to jej podstawa i rosół nada się idealnie.

Większość z was na pewno doskonale zna zupę cebulową, ale czy próbowaliście już zupy czosnkowej? Jest niezwykle aromatyczna, a do tego bardzo zdrowa. Warto ją jeść szczególnie jesienią i zimą, gdy układ odpornościowy nieustannie musi chronić organizm przed infekcjami. Przygotowanie tej zupy jest banalnie proste - jej podstawą jest dobry mięsny bulion oraz oczywiście czosnek. Sprawdźcie, jak ją przygotować. 

Jak łatwo obrać czosnek?

Najpierw należy obrać sporą ilość czosnku, co potrafi być nużące. By przyspieszyć ten proces, wykorzystajcie prosty trik. Włóżcie ząbki czosnku do kuchenki mikrofalowej i podgrzewajcie je przez 10 sekund. Po tym czasie łupiny będą schodzić bez większego problemu. Nie martwcie się o właściwości zdrowotne czosnku po takim zabiegu - tak krótkie podgrzewanie mu nie zaszkodzi. 

Zobacz także
Pokrójcie w ten sposób czosnek. Tylko tak wykorzystacie w pełni jego zdrowotne właściwości

Pokrójcie w ten sposób czosnek. Tylko tak wykorzystacie w pełni jego zdrowotne właściwości

Jak rozpoznać polski czosnek? To proste. Już nigdy więcej nie kupicie chińskiego

Jak rozpoznać na targu polski czosnek?  Zwróćcie uwagę na ten szczegół, a nigdy nie kupicie już chińskiego

Przepis na zupę czosnkową

Składniki:

  • 12 ząbków czosnku

  • 1,5 litra mięsnego wywaru (najlepiej rosołu)

  • 4 ziemniaki

  • 1 cebula

  • majeranek

  • sól

  • pieprz

Dodatkowo:

  • ser Grana Padano lub inny twardy ser żółty

  • czerstwe pieczywo 

Przygotowanie:

  1. Warto zacząć od przyrządzenia bogatego, mięsnego wywaru. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku tzw. rosół kolagenowy, czyli gotowany długo na kościach. Możecie też użyć zwykłego rosołu, ale najlepszy będzie ten ugotowany z użyciem dużej ilości mięsa. Doskonale sprawdzi się wołowina i kości wołowe. 

  2. Obierzcie czosnek i cebulę, a następnie posiekajcie drobno w kostkę. Co ważne - w przypadku zupy czosnkowej, czosnku nie powinno się przeciskać przez praskę. Taki zabieg sprawia, że wszystkie jego soki się marnują i pozostają na prasce. 

  3. Obierzcie ziemniaki i również pokrójcie w kostkę. Dodajcie do garnka z bulionem i gotujcie, aż zmiękną.

  4. Rozgrzejcie nieco oleju na patelni. Wrzućcie cebulę i zacznijcie smażyć. Gdy już się zeszkli, dodajcie czosnek i majeranek. Kolejność jest bardzo ważna, ponieważ czosnek smaży się znacznie szybciej niż cebula i mógłby się przypalić. A każdy dobrze wie, że zapach przypalonego czosnku nie należy do najprzyjemniejszych. 

  5. Gdy wszystkie składniki już się podsmażą, przełóżcie je do garnka z wywarem. Wymieszajcie i gotujcie przez 25 minut.

  6. W międzyczasie przyrządźcie grzanki z czerstwego chleba. Wystarczy pokroić kromki w kostkę i podsmażyć na patelni bez tłuszczu. 

  7. Na koniec doprawcie zupę solą oraz pieprzem. Zetrzyjcie ser.

  8. Po nalaniu zupy do talerzy, wsypcie do każdego z nich po jednej garści sera i grzanek. Smacznego!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Unikatowy przepis na zupę ziemniaczaną. Smakiem przypomina PRL-owską "kartoflankę"
Gotujmy.pl
Newsy
Unikatowy przepis na zupę ziemniaczaną. Smakiem przypomina PRL-owską "kartoflankę"
Ta przepyszna zupa przypomni wam smakiem „kartoflankę” z PRL-u. Jest tania i banalnie prosta do zrobienia.

Zupa ziemniaczana kojarzona jest przede wszystkim  z czasami PRL-u. Jej największym plusem było to, że składniki potrzebne do jej przyrządzenia można było kupić za grosze. Kulinarna klasyka tych czasów była niezwykle popularna również dlatego, że była prosta w przygotowaniu, a garnkiem tej pysznej zupy cała rodzina najadała się do syta. Zupa ziemniaczana jest bardzo pożywna. Ponadto ziemniaki są bardzo zdrowe i wspomagają odchudzanie. Zupę ziemniaczaną robi się bardzo szybko z łatwo dostępnych składników. Z dodatkiem przypraw na nowo zawróci wam w głowie!  Przepis na zupę ziemniaczaną  Składniki: 2 kg młodych ziemniaków 5 plastrów wędzonego boczku 2 pory 2 marchewki 1 cebula 2 ząbki czosnku 0,75 l bulionu Majeranek Kminek Sól Pieprz Sposób przygotowania: Plastry boczku pokrójcie w kostkę i podsmażcie w większym garnku do zarumienienia. Cebulę obierzcie z łupin, pokrójcie ją w kostkę i dorzućcie do boczku, smażcie ją aż się zeszkli. Czosnek przeciśnijcie przez praskę i dodajcie do garnka z boczkiem i cebulą. Ziemniaki obierzcie i umyjcie. Połowę pokrójcie w mniejszą kostkę, a drugą połowę w większą. Kawałki ziemniaków dorzućcie do garnka. Wszystkie składniki smażcie przez 10 minut na średnim ogniu.  Po tym czasie do garnka wlejcie bulion. Całość gotujcie przez około 30 minut. W międzyczasie obierzcie marchewkę, pokrójcie ją w kostkę i dodajcie ją do garnka. Dodajcie także kminek i majeranek. Gotujcie kolejne 10 minut. Do garnka dorzućcie wcześniej obrane i pokrojone w kosteczkę pory i gotujcie przez kolejne 10 minut. Na koniec zupę doprawcie do smaku solą oraz pieprzem. Kartoflankę możecie posypać świeżo posiekanym koperkiem lub natką pietruszki....

zupa czosnkowa
unsplash.com/@fodyne
Newsy
Został wam rosół? Zamiast nudnej pomidorowej, zróbcie to na obiad, a rodzina padnie z zachwytu
Pomidorowa to banał i nuda. Jeśli nie chcecie, by wasza rodzina zaczęła stołować się na mieście lub u innych, bardziej kreatywnych krewnych, koniecznie pomyślcie nad nową alternatywą dla rosołu. Proponujemy wam przepis na wspaniałą i rozgrzewającą zupę.

Wbrew powszechnemu myśleniu, czosnek to nie tylko świetny sposób na odstraszenie wampirów i chcącego pocałować waszą córkę chłopaka. Zawarte w nim składniki odżywcze potrafią zdziałać cuda w ludzkim organizmie. Bowiem czosnek nie tylko wspaniale rozgrzewa, ale również pomaga w zwalczaniu infekcji, chroni przed zawałem i udarem, wspomaga trawienie, a nawet niszczy pasożyty. Jeśli więc zostało wam trochę niedzielnego rosołu, nie zastanawiajcie się, wykorzystajcie go do przyrządzenia smakowitej i aromatycznej zupy czosnkowej. Podana z grzankami zachwyci nie tylko członków waszej rodziny, ale również niespodziewanych gości.  Przepis na zupę czosnkową Będziecie potrzebować 700 ml bulionu 8 ząbków czosnku Warzyw: 1 cebulę, 1 marchewkę, 2 ziemniaki 1 łyżkę masła 100 gramów serka topionego Przypraw: soli, pieprzu, gałki muszkatołowej Przygotowanie Ziemniaki, marchewkę oraz cebulę obierzcie i pokrójcie w kostkę. W średniej wielkości garnku umieśćcie masło, a następnie dodajcie pokrojone warzywa.  Czosnek obierzcie i przeciśnijcie przez praskę wprost do garnka. Całość dokładnie wymieszajcie i smażcie aż do zeszklenia warzyw. Po kilku minutach umieśćcie w garnku bulion. Całość gotujcie aż do miękkości warzyw, a następnie odstawcie do lekkiego wystudzenia.  Kiedy zupa nieco wystygnie zblendujcie ją na gładki krem, a następnie dodajcie serek topiony. Na koniec doprawcie zupę solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Gotowe! Źródło: gotujmy.pl

Gotujecie kapuśniak na kiszonej kapuście? Spróbujcie tego przepisu, jest lepszy
Adobe Stock
Newsy
Gotujecie kapuśniak na kiszonej kapuście? Zmieszajcie te 2 rodzaje kapusty. Zupa będzie gotowa w 30 min
Wypróbujcie nieco inne podejście do kapuśniaku. W przepisie łączymy dwie szkoły gotowania tej zupy i w ten sposób otrzymujemy sycący kapuśniak w 30 minut.

Są dwie szkoły gotowana kapuśniaku. Pierwsza polega na gotowaniu go na kiszonej kapuście, druga promuje tę słodką. I choć najczęściej gotujemy tę na kiszonej, to także słodka ma swoich zwolenników. Ci kucharze, którzy do kapuśniaku dorzucają słodką główkę, robią to, gdy jest jeszcze młoda. Wychodzi im wtedy pyszny, słodki i lekki kapuśniaczek. Nie chcemy was przekonywać go porzucenia kiszonej kapusty i zastąpienia jej w zupie słodką. Mamy za to zupełnie inną propozycję. Kapuśniak na dwóch rodzajach kapusty Gotowanie potrawy z dwóch rodzajów kapusty nie dziwi, gdy chodzi o bigos czy farsz do kulebiaków. W tych potrawach mieszamy kwaśną kapustę z tą świeżo pokrojoną i całkiem słodką. Zaletą zmieszania dwóch rodzajów jest bogatszy smak. Korzystamy jednocześnie z kwaskowatości kiszonki jak i słodyczy młodego, słodkiego warzywa. Kapuśniak tradycyjnie gotuje się na żeberkach wieprzowych. Do podanego przepisu też możecie wykorzystać wywar ugotowany na takim mięsie. Zupa będzie wtedy bardziej klasyczna i mocno mięsna w smaku. Ale możecie też skrócić czas przygotowywania i wykorzystać dowolny wywar przygotowany wcześniej lub kostkę rosołową własnej roboty. Jeśli zabieracie się gotowanie kapuśniaku z dwóch rodzajów kapusty według tego przepisu i użyjecie gotowego wywaru, dodatkowa zaletą jest to, że przygotowanie zupy nie zajmie wam więcej niż 30 minut. Przepis na kapuśniak z 2 rodzajów kapusty Składniki 250 g białej kapusty 200 g kapusty kiszonej 150 g wędzonego boczku 1 włoszczyzna 4 ziemniaki 1 cebula 2 ząbki czosnku 1 szczypta kurkumy 3 ziarenka ziela angielskiego 3 listki laurowe 1 łyżeczka suszonego majeranku Szczypta soli Szczypta czarnego pieprzu 1,5 l mięsnego wywaru 4...

Przepis na zupę ogórkową na rosole. Zastosujcie ten trik a zyska na smaku
Gotujmy.pl
Newsy
Przepis na zupę ogórkową na rosole. Zastosujcie ten trik a zyska na smaku
Zupa ogórkowa to niekwestionowana królowa wśród polskich zup. Idealna dla osób lubiących kwaśne smaki.

Rosół z niedzieli jest najczęściej wykorzystywany do zrobienia pysznej zupy pomidorowej. Świetnym pomysłem jest także użycie go jako bazy na aromatyczną zupę ogórkową! Jeśli więc znudziła się wam pomidorówka w poniedziałki, zastąpcie ją tą pyszna zupą z ogórków kiszonych.  Zupa ogórkowa na rosole  Zupa ogórkowa na wczorajszym rosole nie wymaga wiele pracy. Zioła takie jak liść laurowy, ziele angielskie, majeranek i lubczyk wspaniale wzmacniają jej smak. Żeby go jeszcze bardziej pogłębić, warto starte na tarce ogórki przesmażyć na maśle z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku. Podsmażone, pachnące czosnkiem ogórki nadają zupie bardzo przyjemnego smaku i aromatu. Przekonajcie się sami!  Przepis na zupę ogórkową na rosole Składniki: 3 litry rosołu 5 ziemniaków  7 ogórków kiszonych słodka śmietana  szczypta pieprzu  sól  liść laurowy ziele angielskie majeranek i  lubczyk czosnek łyżka masła posiekany koperek  Sposób przygotowania: Zagotujcie rosół. Ziemniaki obierzcie ze skórki, dokładnie je umyjcie i pokrójcie w kostkę.  Do wrzącego rosołu dodajcie pokrojone w kostkę ziemniaki.  Dodajcie liść laurowy, ziele angielskie, majeranek i lubczyk. Następnie gotujcie rosół z ziemniakami około 20 minut. W międzyczasie zetrzyjcie ogórki kiszone na tarce o grubych oczkach.  Na patelni rozgrzejcie masło, dodajcie przeciśnięty przez praskę czosnek i starte ogórki. Ogórki podsmażcie do ich zarumienienia. Gdy będą pięknie pachnieć, to znak, ze są już gotowe. Dodajcie je do zupy. Zupę ogórkową gotujcie do czasu aż ziemniaki będą miękkie.  Na...