Tęgie głowy nie przestają rozmyślać na temat tego, jak będzie wyglądał świat po erze pandemii koronawirusa.

Niestety, wygląda na to, że w najbliższym czasie, może nie być powrotu do masowych imprez, wyjść do restauracji i beztroskiego podróżowania po świecie.

Dlaczego rządzący chcą wprowadzić paszporty po szczepieniu na COVID-19?

Pandemia daje się nam wszystkim we znaki już ponad rok. Sposobem na wyjście z impasu i izolacji, mają być szczepionki.

Do tej pory w Polsce wykonano ok. 8 milionów szczepień. Łącznie zaszczepiono ok. 5 mln ludzi, z czego drugą dawkę przyjęło już ponad 2 mln osób.

Zobacz także:

Do szczepień dopuszczane są coraz to młodsze roczniki obywateli. Przeprowadzana dynamicznie w całej Unii Europejskiej akcja szczepień, ma pomóc w zbudowaniu tzw. odporności stadnej społeczeństwa.

Unijni decydenci zauważają jednak pewną niechęć części obywateli wspólnoty do szczepionek. I tutaj należy szukać przyczyny sondowania pomysłu wprowadzania "covidowych paszportów".

Jak wyglądałoby funkcjonowanie paszportów covidowych w praktyce?

Miałyby one zezwalać osobom zaszczepionym na niczym nieskrępowane podróżowanie, korzystanie z restauracji, hoteli czy też na wyjścia na koncerty czy mecze.

W tym miejscu należy podkreślić, że polski rząd początkowo wykluczał tego typu rozwiązania, które już wprowadzono choćby w Izraelu.

Jednak premier Mateusz Morawiecki przyznał, że tego typu rozmowy prowadzone są w Brukseli dopiero na wstępnym etapie, choć unijni urzędnicy nie ukrywają, że chcieliby wprowadzić „paszporty” już od końca czerwca.

Eksperci zauważają, że tego typu rozwiązanie byłoby w Polsce możliwe do wprowadzenia dzięki istnieniu unikalnych kodów QR, należących do osób po szczepieniu.

Co stoi na przeszkodzie w szybkim wprowadzeniu paszportów covidowych?

Problemem mogłoby okazać się ujednolicenie zasad paszportu covidowego w całej Unii Europejskiej.

Wszystko za sprawą różnych poziomów zaawansowania programu szczepień w państwach członkowskich.

Innym kłopotem są możliwości techniczne i ograniczenia z tym związane w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Na razie nie wiadomo więc, czy pomysł paszportów covidowych dla osób zaszczepionych, wejdzie w życie.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy specjalne przywileje dla osób zaszczepionych są uzasadnione? Jeżeli tak, to kiedy należałoby wprowadzić je w życie?

Czytaj także: