„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę
Adobe Stock
Newsy

„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę

Kiedy będziecie mogli swobodnie przemieszczać się z paszportem covidowym?
Anna Urbańska
kwiecień 19, 2021

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Już od ponad roku jesteście niemal zamknięci w swoich domach. Pewnie wielu z was tęskni za podróżami i możliwością spontanicznego przemieszczania się. Nic dziwnego, przed pandemią podróżowanie było łatwe i tanie jak nigdy! Wiele linii lotniczych oferowało bardzo dogodne połączenia do wielu europejskich miast. Można było znaleźć loty za mniej niż 100 złotych w obie strony. Niestety, podczas pandemii podróżowanie jest znacznie utrudnione. Restrykcje panujące w wielu krajach, nie pozwalają na przyjmowanie turystów, a nawet jeśli jakiś kraj ma otwarte granice, wymaga się testu PCR, który niemało kosztuje.

Od dawna mówi się o tak zwanych paszportach covidowych, które miałyby umożliwić wszystkim ponowne podróżowanie, ale też wejście do restauracji lub hotelu. To już niemal stuprocentowo pewne, że paszporty covidowe wejdą w życie. Pozostaje pytanie: kiedy?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kiedy zostaną wprowadzone paszporty covidowe?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen zdradziła, że paszporty szczepionkowe powinny być gotowe jeszcze przed wakacjami. Kiedy dokładnie? Z ostatnich wiadomości wynika, że zostaną wprowadzone w drugiej połowie czerwca. Unia Europejska chce, aby system był dostępny maksymalnie 25 czerwca.

Urzędnik Kancelarii Premiera wypowiedział się w sprawie stanowiska Polski na temat paszportów covidowych. „Jesteśmy gotowi wydawać certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenie Komisji Europejskiej” – komentuje.

Zobacz także

Co zawierałby paszport covidowy?

Pasz port covidowy prawdopodobnie będzie dostępny w formie elektronicznej. Będzie zawierał informacje o:

  • Zaszczepieniu danej osoby
  • Przebyciu infekcji COVID
  • Wyniku testu przeciw COVID-19

Osoby, których dotyczyć będzie jedna z tych sytuacji, będą wpuszczane do restauracji, hoteli i będą mogły swobodnie podróżować po Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Komentarze