Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Prawie wszyscy to robimy
AdobeStock, ONS.pl
Newsy

Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Robimy to prawie wszyscy

Gwiazdor kulinariów Pascal Brodnicki zwrócił uwagę na błędy, jakie wiele osób popełnia w kuchni. Sprawdźcie, czy też macie coś na sumieniu.

W ostatnim filmie na swoim kanale na YouTube polsko-francuski kucharz Pascal Brodnicki opowiedział o błędach, jakie Polacy najczęściej popełniają w kuchni. Jeden z nich może być dla was zaskakujący - mówi o czynności, którą wykonuje chyba każdy z nas. Pascal tłumaczy jednak, dlaczego nie powinno się tego robić. 

Czego nie wolno robić w kuchni?

Przyjęło się, że surowe mięso przed dalszą obróbką należy najpierw umyć pod bieżącą wodą. Jak zaznacza Pascal Brodnicki, jest to błąd. Na mięsie znajdują się różne bakterie i jeśli myjemy je w zlewie pod strumieniem wody, wówczas bakterie te rozpryskują się po kuchni.

Stąd już krótka droga do tego, by znalazły się na innych produktach żywnościowych, a po ich spożyciu spowodowały zakażenie. Mięso i tak poddajemy później obróbce termicznej, która usuwa wszelkie bakterie. Dlatego, jak podkreśla Pascal, mycie surowego mięsa nie jest konieczne. 

Zobacz także
Pascal Brodnicki wraca po 7 latach do TVN, żeby poprowadzić nowy program. Będziecie oglądać?

Pascal Brodnicki wraca po 7 latach do TVN, żeby poprowadzić nowy program. Będziecie oglądać?

Krokiety ziemniaczane Pascala Brodnickiego. Wychodzą z zewnątrz chrupiące, a w środku miękkie

Błędy, jakie Polacy popełniają w kuchni

Mycie surowego mięsa to nie jedyny błąd, jaki popełnia wiele osób. W swoim filmie na YouTube, Pascal wymienił jeszcze kilka rzeczy, które wykonujemy niepoprawnie lub niepotrzebnie:

  • Mycie rąk - sprawa pozornie oczywista, jednak nie dla każdego. Pascal przypomniał, że w kuchni dłonie należy myć bardzo dokładnie również między palcami i, oczywiście, z dodatkiem mydła.

  • Rozmrażanie - myślicie, że rozmrażanie w temperaturze pokojowej to dobry pomysł? Tak, ale tylko w przypadku ciast i pieczywa. Nie wolno tak robić z mięsem i rybami - te produkty rozmrażamy tylko w lodówce.

  • Wkładanie gorących potraw do lodówki - to prosta droga do zepsucia tego cennego urządzenia. Jedzenie wkładane do lodówki powinno mieć temperaturę pokojową. W ostateczności może być lekko ciepłe, ale absolutnie nie gorące. 

  • Czytanie przepisów - przed przystąpieniem do gotowania nowej potrawy warto zapoznać się z przepisem w całości, a nie tylko z jego początkiem. Możecie się wówczas zdziwić, gdy w trakcie przygotowania dojdziecie do punktu, który mówi o duszeniu mięsa przez 5 godzin lub dodaniu przyprawy, której nie macie w domu. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nigdy tak nie róbcie przy smażeniu mielonych. Fatalny błąd zepsuje całe danie
AdobeStock
Newsy
Nigdy tak nie róbcie przy smażeniu mielonych. Fatalny błąd zepsuje całe danie
Przez takie działanie kotlety wyjdą wyjątkowo niesmaczne. Unikajcie tego błędu podczas smażenia mielonych.

Obecne w menu każdego Polaka danie, czyli kotlety mielone jest potrawą, której przygotowanie większość z nas powinna opanować. Usmażenie kotletów nie jest przecież trudne ani skomplikowane. Mimo to, niektórym osobom (mimo stosowania się do wskazówek zawartych w przepisie), kotlety nie wychodzą. Dlaczego? Prawdopodobnie popełniają jeden częsty błąd.  Dlaczego kotlety mielone wychodzą za suche? Przyrządzacie mielone według przepisu, wrzucacie na rozgrzany tłuszcz, a te wychodzą suche i wiórowate. Czy przyczyna tkwi w mięsie albo złej temperaturze smażenia? Nie! Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy naciska się kotlety na patelni. Wypływają wtedy znajdujące się w nich soki, a skutek jest taki, że kotlety wychodzą suche. To bardzo duży błąd - w końcu po to wrzuca się mięso na rozgrzany tłuszcz, żeby je w sobie „zamknąć”. „Zamykanie mięsa” w przypadku mielonych polega właśnie na tym, by zachować wszystkie soki wewnątrz, dzięki czemu kotlety będą soczyste. Jeżeli je naciśniecie, to wszystko to pójdzie na marne.  Błędy przy smażeniu kotletów mielonych  Jakie jeszcze są przyczyny niepowodzeń przy smażeniu kotletów mielonych? To proste danie można równie łatwo zepsuć, dlatego warto wcześniej zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą uniknąć błędów: rozmrażanie - jeżeli korzystacie z mrożonego mięsa mielonego pamiętajcie o tym, że należy rozmrażać je powoli. Nigdy nie wstawiajcie go do mikrofali ani nie wrzucajcie zamrożonego na gorącą patelnię! Gdy tak zrobicie, mięso straci smak i będzie gumowate. Zamiast tego, włóżcie je do miski i wstawcie do lodówki na noc. smażenie na zimnej lub niedostatecznie rozgrzanej patelni - to dość powszechny błąd, który skutkuje nasiąkniętymi olejem kotletami. Jeżeli chcecie tego uniknąć, kładźcie mielone na patelni...

Wiele osób zapomina zrobić to przed gotowaniem. Skutki mogą być katastrofalne
Adobe Stock
Newsy
Wiele osób zapomina zrobić to przed gotowaniem. Skutki mogą być katastrofalne
Myślicie, że dobre gotowanie polega tylko na sprawnym łączeniu składników, wyczuciu smaków i dobrym opanowaniu technik kulinarnych? Zdecydowanie nie!

Właściwe przygotowanie się do gotowania jest równie ważne, co sam proces gotowania. Dobrzy kucharze wiedzą dokładnie, że na sukces potrawy składa się wiele elementów. To przede wszystkim: Smak dania Wygląd dania na talerzu Sposób i okoliczności podania posiłku Dobre samopoczucie po spożyciu posiłku Dobre i zdrowe jedzenie, to przede wszystkim bezpieczne jedzenie! Wiele czynności wykonywanych przed jedzeniem przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa potrawom. Niestety, wielu Polaków dalej zapomina o podstawowej czynności przed gotowaniem. Bezpieczeństwo żywności Co robić, by jedzenie było bezpieczne do spożycia? Przestrzegacie między innymi tych zasad. Dbajcie o właściwe przechowywanie posiłków , półproduktów i produktów. Przechowujcie je w odpowiedniej temperaturze i pojemnikach. Właściwie używajcie technik kulinarnych. Nie podawajcie surowego mięsa, jeśli nie jest to wskazane, zawsze sparzajcie wrzątkiem jajka przed ich rozbiciem, jeśli mają być jedzone na surowo. Dokładnie myjcie warzywa i owoce przed zjedzeniem. Nie używajcie tych samych desek do krojenia surowego mięsa, a potem warzyw na sałatkę. Największy błąd popełniany w kuchni przed gotowaniem Dbacie o przygotowanie i dobór właściwych składników, to bardzo dobrze. Jeśli jednak nie dbacie o przygotowanie siebie do gotowania, popełniacie bardzo duży w błąd. Przede wszystkim powinniście zadbać o umycie rąk. To absolutne podstawa! Są one siedliskiem wielu bakterii i mikrobów, a mogą znajdować się na nich też jaja pasożytów. Myjcie ręce za pomocą detergentu, w ciepłej wodzie, dokładnie szorując każdą część dłoni. Skutki pomijania mycia rąk Nie musicie wiedzieć o tym, że jesteście czymś zainfekowani, by potencjalnie stanowić zagrożenie. Nie musicie...

Robicie to z mięsem z kurczaka przed gotowaniem? Zdaniem ekspertów popełniacie fatalny błąd
Adobe Stock
Newsy
Robicie to z mięsem z kurczaka przed gotowaniem? Zdaniem ekspertów popełniacie fatalny błąd
Nie mieści wam się w głowach, że można nie myć mięsa przed włożeniem do garnka? A jednak warto posłuchać specjalistów. Okazuje się, że to spory błąd.

Statystyczny Polak zjada rocznie aż 65 kilogramów mięsa. Najwięcej, bo 38 kg, to wieprzowina, kolejne 25 kg, to drób. Najmniejsze spożycie notuje się w przypadku mięsa wołowego - tylko 2 kg rocznie. Mięso wciąż stanowi główny element diety wielu Polaków. Dlatego tak ważny jest sposób, w jaki zostaje przyrządzone. Na przykład, mycie surowego mięsa pod bieżącą wodą, to niemal odruch, mocno zakorzeniony w świadomości większości Polaków. Mięso przed gotowaniem myły nasze babcie i mamy, myjemy więc i my. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości takie postępowanie może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Wielu Polaków przyrządza mięso w ten sposób Większość osób rozpoczyna gotowanie od dokładnego umycia mięsa pod bieżącą wodą. Niektórzy robią to odruchowo, bo tak zostali nauczeni. Inni uważają, że dzięki myciu, pozbędą się na bakterii znajdujących się na powierzchni mięsa. Okazuje się jednak, że bez względu na motywację, to duży błąd. Eksperci twierdzą, że mięsa, a w szczególności drobiu, w ogóle nie należy myć! Wszystko z uwagi na groźną bakterią campylobacter. Campylobacter to bakteria powszechnie występująca w przewodzie pokarmowym zwierząt. W ostatnich latach zebrała większe żniwo niż salmonella, zakażając mnóstwo zwierząt. Wiele osób spożywających na co dzień mięso, także zachorowało z jej przyczyny. Wydawałoby się więc, że mycie mięsa, to dobra praktyka. Nic bardziej mylnego! Czym grozi mycie kurczaka przed gotowaniem? Wielu badaczy udowodniło, że płukanie mięsa pod bieżącą wodą nie niszczy znajdujących się na jego powierzchni drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie – rozprzestrzenia je. Woda, rozpryskująca się po kuchni wraz z bakteriami, może być wyjątkowo niebezpieczna. Kiedy znajdzie się na blacie, desce do krojenia, bądź sztućcach, może bezpośrednio zagrażać...

Mięso mielone gotuje się na patelni zamiast smażyć? Nic dziwnego, jeśli popełniacie ten błąd
AdobeStock
Newsy
Smażycie mięso mielone, a na patelni pojawiła się woda? Wszystko przez ten 1 błąd
Wiele osób niewłaściwie smaży mięso mielone - wiecie, jaki jest najczęstszy błąd? To właśnie przez to na patelni pojawia się nieraz nadmiar wody.

Zdarzyło się wam, że szybko po wrzuceniu mięsa mielonego na patelnię pojawia się pod nim kałuża i zamiast się smażyć, mięso się gotuje? Dzieje się tak wówczas, gdy niewłaściwie smażycie mięso. Sprawdźcie, gdzie tkwi błąd.  Dlaczego mięso mielone gotuje się zamiast smażyć? W teorii wszystko robicie prawidłowo - wylewacie na patelnię tłuszcz, rozgrzewacie i wrzucacie mięso. Mimo to, ono szybko puszcza soki i zaczyna się gotować. Co jest powodem tego zjawiska? Można wyróżnić dwie przyczyny. Pierwsza to niedostatecznie rozgrzana patelnia. Jeśli smażycie mięso na małym ogniu, to pod wpływem temperatury zacznie ono puszczać soki. Mięso zamiast zamknąć je w środku wypuszcza wszystko na zewnątrz i gotuje się. Drugi powód to wrzucanie całej paczki mięsa na patelnię - gdy tak robicie, mięso również wypuści soki, nawet przy zachowaniu wysokiej temperatury smażenia. Wystarczy kłaść mięso na patelni partiami, by jego pory mogły się zamknąć - wówczas nie wypuści soków.  Częste błędy przy przyrządzaniu mięsa mielonego  Wrzucanie całej paczki mięsa na patelnię lub smażenie przy zbyt niskiej temperaturze to nie jedyne błędy popełniane przez nowicjuszy w kuchni. Kiedy mięso już się podsmaży i zaczyna dusić, nie wolno go co chwilę mieszać - powinno chwilę podgotować się we własnych sokach.  Należy także pilnować temperatury w trakcie smażenia. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka zepsuje całe danie. Jeżeli zauważycie, że mięso się przypaliło, zdejmijcie na chwilę patelnię z gazu, by ją nieco schłodzić.  Jak wybrać idealne mięso mielone? By mieć pewność, że przyrządzane przez was potrawy z mięsa mielonego wyjdą idealne, musicie użyć tego o najwyższej jakości. Jak rozpoznać dobre mięso?  skład - zawsze czytajcie informacje podane na opakowaniu. W...