Pamiętacie nylonówkę? Tak się jadło na studenckiej stołówce w PRLu, gdy kończyło się kieszonkowe
GettyImages
Newsy

Pamiętacie nylonówkę? Tak się jadło na stołówce w PRL-u przed wypłatą

Od razu uspokajamy - nikogo nie zachęcamy do jedzenia rajstop. „Nylonówka” to nazwa zapomnianego już dania, które często jadano w PRL-u. Poznajcie przepis i zróbcie je sami w domu na następny obiad.

Są takie dni, gdy naprawdę nie chce nam się gotować. Jednak coś na obiad zjeść trzeba i w takiej sytuacji sprawdzają się bardzo proste przepisy na łatwe i smaczne dania. Gdy znudzą się wam klasyki takie, jak kotlety ziemniaczane, warzywne leczo czy kopytka, sięgnijcie po zapomniane receptury jeszcze z czasów PRL-u.

Trzeba było się wtedy wykazywać niezłą kreatywnością, by praktycznie „z niczego” zrobić sycący, dobry obiad. Książki kucharskie z tamtego okresu to prawdziwa skarbnica inspiracji. Przykładem jest zapomniana już zupa nylonówka.

Co to jest nylonówka?

Nazwa tego dania jest dość zabawna, ale gwarantujemy wam, że w 100% składa się z naturalnych i jadalnych składników. To nic innego, jak odcedzony rosół z warzywami oraz solidną porcją kaszy manny. Po ugotowaniu, przypomina ona oczka w nylonowych rajstopach (tak pożądanych w dawnych czasach...) i stąd nazwa zupy nylonówki. Sprawdźcie poniżej, jak ją przygotować. 

Zobacz także
Mylą ją z żurkiem, a to zupełnie inna słynna zupa. Szalał za nią nawet Franek Dolas

Mylą ją z żurkiem, a to zupełnie inna słynna zupa. Szalał za nią nawet Franek Dolas

zupa zapalanka

U prababci taka zupa była raz na tydzień. Składniki kosztowały grosze, a najadała się cała rodzina

Przepis na zupę nylonówkę

Składniki:

  • 1 litr bulionu, np. przecedzonego rosołu 

  • 2 ziemniaki

  • 1 marchewka

  • 1 natka pietruszki

  • kilka łyżek kaszy manny

Przygotowanie:

  1. Obierzcie ziemniaki i pokrójcie je w kostkę.

  2. Wsypcie je do bulionu i podgrzejcie. Od momentu, gdy zacznie wrzeć, gotujcie je do miękkości. 

  3. Następnie wrzućcie do garnka pokrojoną w kostkę marchewkę z rosołu. Jeśli będziecie używać surowej, ugotujcie ją z ziemniakami. 

  4. Do wciąż gotującej się zupy wsypcie kilka łyżek kaszy manny. Wymieszajcie i gotujcie jeszcze 5 minut.

  5. Podawajcie z posiekaną natką pietruszki. Smacznego!

Zapomniane dania z PRL-u

Skoro już poczuliście nutkę nostalgii, przypomnijcie sobie jeszcze kilka przepisów na potrawy, którymi zajadano się w czasach PRL. Ich nazwy są często równie zabawne jak „nylonówka”. Być może dodawało to nieco blasku daniom, które tak naprawdę były bardzo proste, wręcz biedne. A jednocześnie bardzo smaczne, o czym możecie się przekonać korzystając z poniższych przepisów: