Owsianka uchodzi za jedną z najzdrowszych propozycji na śniadanie, choć nie wszyscy potrafią się do niej przekonać. Argumentują, że jest nijaka i po prostu im nie smakuje. Zwykle owsiankę podaje się na słodko i wówczas rzeczywiście, gdy przesadzi się z cukrem, nie wychodzi zbyt smaczna.

Nie za dobrze smakuje nieraz  także w wersji mniej słodkiej, np. w wersji gotowanej na mleku - niektórzy bez innych dodatków nie mogą jej przełknąć. Dzieje się tak przez prosty, uczniowski błąd, który popełniamy również w przypadku innych dań. 

Co zrobić, gdy owsianka wychodzi mdła?

Potrawy są smaczne wtedy, gdy „gra” się w nich różnymi smakami. Śniadanie złożone z płatków owsianych, słodkiego jogurtu, owoców i miodu może się wydawać mdłe, bo jest po prostu za słodkie. Trzeba dodać tu coś, co przełamie słodycz i sposobem na to jest… zwykła sól.

Nawet, jeśli robicie owsiankę na słodko z owocami, do gotujących się już płatków zawsze wsypcie maleńką szczyptę soli. Zupełnie odmieni to charakter tej potrawy. Sól nie sprawi, że wasze śniadanie stanie się słone, a wręcz przeciwnie. Biała przyprawa spowoduje, że z płatków zostanie wyciągnięta naturalna słodycz. 

Zobacz także:

Ważny jest jednak sam moment solenia owsianki. Zwróćcie uwagę, że zupełnie inny smak będą miały płatki owsiane, które posolicie jeszcze przed obróbką termiczną. Jeżeli przypomnicie sobie o tym już po ugotowaniu, nie osiągniecie odpowiedniego, oczekiwanego efektu.

Jak gotować owsiankę?

Płatki owsiane zarówno z dodatkiem soli, jak i bez niej, można przyrządzać na wiele sposobów. Wybierzcie najwygodniejszy dla was i dopilnujcie, by w końcu zaczęła wam smakować. To w końcu na tyle zdrowe śniadanie, że nie warto z niego ot tak rezygnować.

Proste sposoby przygotowania owsianki:

Gotowanie. Do gotującego się mleka wsypać należy stosowną ilość płatków owsianych (im więcej, tym gęstsza będzie owsianka). Czas gotowania zależy od użycia rodzaju płatków. Płatki owsiane górskie będą wymagały większej ilości czasu niż płatki błyskawiczne

Owsianka nocna. Pod tym hasłem kryje się zalewanie owsianki zimnym płynem (wodą lub mlekiem) i odstawianie jej na minimum 12 godzin do lodówki lub w inne chłodne miejsce. Zalejcie płatki w proporcji 2:1. Po 12 godzinach owsianka spęcznieje i będzie nadawała się do bezpośredniego spożycia. Takie płatki owsiane można także delikatnie podgrzać

Zalewanie owsianki wrzątkiem. Wsypcie do miski porcję płatków i zalejcie je po prostu wrzącą wodą w proporcji ok. 3:2. Następnie przykryjcie płatki i odczekajcie 25-30 minut. Już po tym czasie płatki wchłoną wodę, zmiękną i będą gotowe do spożycia. Tak przygotowane płatki można po wchłonięciu wody uzupełnić porcją mleka, jogurtu, maślanki, kefiru czy też innych dodatków.